Başbakan Davutoğlu: Protokol Bilen Bunu Mesele Yapmaz

NEW YORK(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile y...

Haberler 29.09.2015, 22:00
Başbakan Davutoğlu: Protokol Bilen Bunu Mesele Yapmaz

NEW YORK(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile yaptığı görüşmede masada İran bayrağı olmasına karşın Türk bayrağı olmamasına getirilen eleştirilere, “Çok ucuz bir polemik. Bunu yazanların şunu bilmesi lazım, bir kere cumhurbaşkanı olması hasebiyle ziyarete giden benim. Biz onların mekanını ziyaret ediyoruz. BM platformunda bunlar tartışılır konular değil. Protokol bilen bunu mesele yapmaz. Buradan polemik çıkarmak seçim öncesi sadece gülünç duruma düşürür insanları” diyerek cevap verdi.

Başbakan Davutoğlu, BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere bulunduğu ABD’de Türk gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Davutoğlu, BM’deki temasları hakkında bilgi verdi.

 

-“MHP VE HDP’NİN DE BUNA OLUMLU TAVIR SERGİLEMESİ ÖNEMLİ”-

 

CHP’nin seçimlerin nezaket çerçevesinde geçmesi için kendisine yazdığı mektup hakkında değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, “CHP’nin mektubu daha elime ulaşmadı. Ankara’da iletilmiştir tabi. Dikkatlice okuyacağım. Ama muhtevasının seçimlerde, seçimlerde karşılıklı siyasi nezaket içinde davranma noktasında yapmış olduğum çağrıya cevabi mahiyette olumlu bir cevap niteliği taşıması açısından olumlu olduğu kanaatindeyim. Güzel bir gelişmedir. Siyasi parti liderleri arasında diyaloğun olması, siyasi parti liderleri arasında yazışmalarla bazı prensip ve ilkesel bazı konuların ele alınması baştan beri savunduğumuz bir husus. Ben dikkat ederseniz her vesileyle ortak teröre karşı mücadele başta olmak üzere siyasi partilerin ortak bir tutumda buluşmasına önem veriyorum. Mektubu elime geçtiğinde detaylı bir şekilde inceleyeceğim. İlk izlenimim muhteva ile ilgili aldığım bilgi itibariyle söylüyorum, olumludur. Biz buna zaten kendi teklifimiz, davetimiz olduğu için olumlu şekilde yaklaşırız. Ama önemli olan MHP ve HDP’nin de buna olumlu tavır sergilemesi. Siyasi nezaket bağlamında biz zaten gereğini yaparız, kampanya bağlamında tüm Türkiye’de tek bir standardın uygulanması lazım” dedi.

 

-“HDP’NİN ZİHNİNİN GERİSİNDEKİ ART NİYETİ ORTAYA KOYAN BİR AÇIKLAMA”-

 

HDP’nin sandıkların taşınması halinde boykota varacak şekilde seçimleri protesto edeceğini açıklamasını değerlendiren Davutoğlu, “Sandıklar konusunda duydukları güvensizliğin ifadesidir. Yani YSK Türkiye’de bağımsız bir kurum olarak, Türkiye’deki seçim güvenliği bağlamında eğer bunu gerekli görüyorsa herkesin buna saygı duyması, herkesin rahat ve güvenliği sağlanmış bir ortamda kendi iradesini beyan edebilmesine imkan tanıyacak, düzenleme teşvik edilmeli, olumlu görülmeli. Burada alınan karar seçim güvenliği için de her vatandaşın objektif ve kendi iradesini sadece tarafsızlık içinde kullanabileceği ortamın kurulmasıdır. Bu HDP aslında zihninin gerisindeki art niyeti ortaya koyan bir açıklamadır bu. Güvenliğin olmadığı düşünülen yerlerde YSK için, baskı uygulama imkanlarının ortadan kalkması HDP’nin oyununu bozan bir gelişmedir. O sebeple bu tepkiyi veriyorlar. Herkesin sandık güvenliğine saygı duyması beklenir” diye konuştu.

 

-“SEÇİM ÖNCESİ SADECE GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞÜRÜR İNSANLARI”-

 

Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ABD’de yaptığı görüşmede, İran bayrağı bulunmasına karşın Türk bayrağının masada yer almaması hakkında muhalefet tarafından getirilen eleştirilere, “Çok ucuz bir polemik. Bir kere burası karşılıklı ziyaretlerle gerçekleşen toplantılar zemini değil. Dikkat ederseniz bayraklar masaya konan sembolik bir mahiyette. Bunu yazanların şunu bilmesi lazım, bir kere cumhurbaşkanı olması hasebiyle ziyarete giden benim. Biz onların mekanını ziyaret ediyoruz. Zira cumhurbaşkanı-başbakan ilişkisi protokol bağlamında söylüyorum, dikkat dolayısıyla onların mekanında olan bir görüşme. Bazılarında bayrak oluyor, bazılarında olmuyor. Fransa Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede vardı, biz onu ziyarete gitmiştik. Bazen de hiç bayrak olmuyor. BM platformunda bunlar tartışılır konular değil. Protokol bilen bunu mesele yapmaz. Bizim bayrağa olan saygımız, bayrağımızı her yerde nasıl dalgalandırdığımıza da cümle alam şahittir. Kimseden ders alamaya da ihtiyaç yok. Buradan polemik çıkarmak seçim öncesi sadece gülünç duruma düşürür insanları” diyerek cevap verdi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@