Başbakan Davutoğlu: O Kaymakam İçin Gerekli Her Türlü İdari İşlem Yapılacak

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hassa’da şehit haberinin ve...

Haberler 16.09.2015, 20:40
Başbakan Davutoğlu: O Kaymakam İçin Gerekli Her Türlü İdari İşlem Yapılacak

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hassa’da şehit haberinin verilmesi sırasında gazetecilerin çekim yapması üzerine gelen tepkileri değerlendirdi. Davutoğlu, “Buraya gidecekseniz yanınızda kameralar olmasını kabul etmek mümkün değil. Ben gerekli soruşturmanın derhal açılması talimatını verdim. Herhangi bir şekilde burada gösterilen tutumun izahı mümkün değil. Bu bakımdan gerekli her türlü idari işlem yapılacak. Bunu öyle veya böyle mazur görmemiz söz konusu değil. Kaymakamlar ve valiler orada şehit ailelerimizin yüreklerini dindirmek için oradalar, canlı yayın ya da kayda almak için değil” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV’de yayımlanan bir televizyon programına katılarak soruları cevaplandırdı. AK Parti kongresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağırlığının olduğu ve eski Bakan Binali Yıldırım’ın aday olmak için imza topladığı yönündeki iddiaları değerlendiren Davutoğlu, AK Parti’nin çok geniş bir insan kaynağı olduğunu belirtti.

AK Parti’nin Türkiye'nin en genç partilerinden biri olmasına rağmen çok köklü teamüller ve ortak davranış kodları oluştuğunu kaydeden Davutoğlu, “AK Parti'nin kaderiyle ülke kaderinin bu kadar örtüşmesi bağlamında, herhangi bir partinin ülke kaderiyle bu kadar örtüşmesi söz konusu olmadı” dedi.

 

-“KONGRE SÜRECİNDE ERDOĞAN İLE İSTİŞARELERİM OLDU”-

 

CHP’nin kongrelerinde çeşitli türbülanslar yaşandığını ve bunun parti içi olarak değerlendirildiğini anlatan Davutoğlu, “Onun için bizim kongremizle ilgili yapılan yorumlar, bir an ülke gündeminin ana esası oldu, çünkü şu anda AK Parti Türkiye'de tek başına iktidar olma iddiasına ve imkanına sahip yegane parti. Diğer partileri önemsiz gördüğüm için söylemiyorum ama realist olarak herkes biliyor ki 1 Kasım’da da AK Parti tek başına iktidar olma şansı olan tek parti durumunda” diye konuştu.

Her toplumda görüş farklılıkları olabileceğini belirten Davutoğlu, “Aile içinde görüş ayrılıkları söz konusu olabilir ama kongreye giden sürece baktığımızda, ben bütün kurucularla, eski MKYK üyeleriyle, ulaşabildiğim herkesle de istişare içinde, Sayın Cumhurbaşkanımız da dahil bir hazırlık dönemi gerçekleştirmeye özen gösterdim. Sonunda da ortaya çıkan birlik ve beraberliğin tahkim edildiği, değişik yorumlar yapılır, nihayette bin 353 geçerli oyun tümünü alarak genel başkan seçilmiş olmam, AK Parti delegelerinin, AK Parti’nin ortak aklının ve AK Parti’de oluşan 14 yıllık birikimin bana gösterdiği teveccüh. MKYK listesi de bu anlamda, bütün bu tecrübeleri yansıtan, belli tecrübeyle yenileşmeyi, tazelenmeyi yansıtan bir liste halinde ortaya çıktı ve birlikte sunuldu. Kongreye, genel başkan adaylığı ve MKYK listesi tek bir bütün içinde sunuldu. Bu anlamda, AK Parti bu kongreden güçlenmiş olarak çıktı” diye konuştu.

 

-“İSİMLERİN ŞUNA VEYA BUNA YAKIN OLMASI İSE KESİNLİKLE FRAKSİYONEL BİR YAKLAŞIM”-

 

Kongrede “fabrika ayarlarına dönme”, “kurucu değerler” gibi ifadeler kullandığının anımsatılarak, neyin eksik olduğunun sorulması üzerine Davutoğlu, “Eğer bir harekette çok kuvvetli şahsiyetler yoksa, sadece değerlerden bahsediliyorsa, o hareket bir müddet sonra hamasi bir nitelik taşır. Değerler dile getirilir ama başarı beraberinde gelmez. Eğer bir harekette çok güçlü bir insan potansiyeli var ama değerler zafiyet göstermişse o hareket de bir müddet sonra özünü, muhtevasını kaybeder. Çünkü hiçbirimiz o anlamda değerleri ikame edemeyiz. Biz, değerleri hayata geçirerek onları ikame edebiliriz” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin kurucularının ve Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen isimlerin MKYK listesinde yer alamsının sorulması üzerine Davutoğlu, Abdullah Gül’ün kendi kadrolarından çıkmış ilk Başbakan ve Cumhurbaşkanı olduğunu vurguladı.

Gül’ün AK Parti’ye katkılarının hiçbir zaman göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Davutoğlu, “Kendisine de hem telefon ettim, ayrıca gidip ziyaret edecektim, tam o gün 16 şehidimiz olduğu için Van’a gitmek durumunda kaldım. Lütfettiler, bir mesaj gönderdiler. Gelmiş olsalardı, tabii ki AK Parti'nin en önemli kurucu isimlerden biri olarak da kongremizde mutlaka her zaman hak ettiği takdiri… Zaten yapılanda da ifade ettik, dolayısıyla burada bir fark gözetmek söz konusu olamaz. Bütün bu yola, bu harekete katkı sağlamış herkes, en öncü kadrolardan mahalle teşkilatındaki herhangi birine kadar hepsi değerlidir bizim için. Bu anlamda hiçbir kimse, bir değer taşımak bakımından ihmal edilemez. Bunu açıklıkla ifade etmek isterim” diye konuştu.

“İsimlerin şuna veya buna yakın olması ise kesinlikle fraksiyonel bir yaklaşım” diyen Davutoğlu, “Şu isimler Abdullah Gül’e yakın, şu isimler Davutoğlu'na, şu isimler Sayın Cumhurbaşkanına, vesaire, bunlar, doğru tasnifler değil. Baktığınızda bu isimlerin geçmişte en zor dönemlerden nasıl omuz omuza çıktıklarına herkes şahittir. Böyle kategorilerle tasnif etmeye kalkarsak işte tam da ben bunu engellemek için ‘AK Parti'nin kaderi, Türkiye'nin kaderidir’ diyorum. Eğer biz, AK Parti'nin içinde ikinci kaderler oluşturmaya başlarsak, Allah korusun, ‘Şunların kaderi, bunların kaderi, diğerlerinin kaderi birbirinden ayrıdır’ gibi bir şey oluşturulma çabaları olursa o zaman AK Parti'nin kaderi de etkilenir Türkiye'nin kaderi de etkilenir” ifadelerini kullandı.

 

-“KAYMAKAM İÇİN HER TÜRLÜ İDARİ SORUŞTURMA AÇILACAK”-

 

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın AK Parti’ye ilişkin eleştirilerinin sorulması üzerine Davutoğlu, “AK Parti kadroları içinde tabii ki bu tür iç muhasebe niteliği taşıyan açıklamalar olabilir. Bunları dikkatlice göz önüne almayız. Varsa bir eksiklik, ben bütün toplantılarda herkese söylüyorum, ‘burada hiç kimse zihnine sansür koymasın. Herkes düşüncelerini açıklasın’ ama iş bitip de yola çıktığımızda orada farklılıklar biter. Orada artık beraberce bir vizyonu, bir eylemi başarıya ulaştırmaktan başta zihnimizde kaygı olmaması lazım” dedi.

Davutoğlu, kongre sürecinde verdiği kararlar nedeniyle memnun olduğunu belirtti.

Hassa’da şehit haberinin ailesine verilirken kameraların orada olması hakkında değerlendirmelerinin sorulması üzerine Davutoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şehit haberi verilmesi olabilecek en ağır sorumluluk alanlarından birisi. Dünyada üç tur atsın desinler ama şehit cenazesinde, yüreği yaralı annenin elinin öpülmesi çok daha zor bir görev diye. Bütün kamu görevlilerin bu zor görevi, o mübarek insanların, halini anlayarak, ve en mahrem en ketum şekilde vermeleri, sonra da ellerini öperek talimatlarını almaları gerekiyor. Kaymakam ve vali haber veren bir postacı değildir. Onlara yukarıdan konuşma hakkında sahip olan bir yetkili de değildir. Oraya gidip acıyı paylaşmaktır, sonra da ‘emriniz, talimatınız nedir’ diye sormakla yükümlüdür. Buraya gidecekseniz yanınızda kameralar olmasını kabul etmek mümkün değil. Ben gerekli soruşturmanın derhal açılması talimatını verdim. Herhangi bir şekilde burada gösterilen tutumu, izahı mümkün değil. Bu bakımdan gerekli her türlü idari işlem yapılacak. Bunu öyle veya böyle mazur görmemiz söz konusu değil. Kaymakamlar ve valiler orada şehit ailelerimizin yüreklerini dindirmek için oradalar, canlı yayın ya da kayda almak için değil. Vali, kaymakam, bakan kim olursa olsun ben de dahil, herhangi bir şehit haberinin bu şekilde verilmesi konusunda her türlü soruya açık olmam lazım. Hiçbir şekilde bu tasvip edilemez. Ama bu haber üzerinden sürekli bunun oradaki aileleri, tekrar tekrar bu acıları yaşatacak şekilde sürekli dolaşması da doğru değil. Basın mensuplarının da bu konuda duyarlı şekilde dikkatleri çekmek, doğrudur. Ama tekrar tekrar o acıyı o aileye yaşatmak da doğru değil. Ama gerekli hukuki işlem yapılacak. O şehit ailesinin acısını yürekten paylaşıyoruz ve Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:38
İkindi 15:39
Akşam 18:09
Yatsı 19:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 8 15
2. Alanyaspor 7 14
3. Başakşehir 8 14
4. Galatasaray 8 13
5. Sivasspor 8 12
6. Konyaspor 7 12
7. Fenerbahçe 7 11
8. Gaziantep FK 8 11
9. Antalyaspor 8 11
10. Malatyaspor 7 10
11. Beşiktaş 8 9
12. Ankaragücü 8 9
13. Göztepe 8 9
14. Denizlispor 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Bursaspor 8 15
4. Ümraniye 8 14
5. Balıkesirspor 7 13
6. Fatih Karagümrük 7 12
7. Altay 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Erzurum BB 8 11
10. Adana Demirspor 8 10
11. İstanbulspor 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 8 8
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 8 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 8 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Bournemouth 9 12
10. West Ham 9 12
11. Aston Villa 9 11
12. Wolverhampton 9 11
13. Everton 9 10
14. M. United 8 9
15. Sheffield United 8 9
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Atletico Madrid 9 16
5. Real Sociedad 8 13
6. Getafe 9 13
7. Valencia 9 13
8. Sevilla 8 13
9. Athletic Bilbao 8 12
10. Villarreal 8 11
11. Levante 8 11
12. Osasuna 9 11
13. Real Valladolid 8 10
14. Mallorca 9 10
15. Eibar 9 9
16. Celta de Vigo 8 9
17. Real Betis 8 9
18. Deportivo Alaves 8 8
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@