Başbakan Davutoğlu: Kılıçdaroğlu'nun Ziyareti İrtibatlarını Ortaya Koyuyor

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Gen...

Haberler 27.10.2015, 21:55
Başbakan Davutoğlu: Kılıçdaroğlu'nun Ziyareti İrtibatlarını Ortaya Koyuyor

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kayyum ataması yapılan Koza-İpek Grubuna bağlı medya organlarını ziyaret etmesini, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun ziyareti irtibatları ortaya koyması bakımından doğal, olması gereken bir ziyaret gibi görülebilir. Kimin kimle ilişkisi var, Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığına gelmesi dahil olmak üzere bir çok şeyi tartışamaya açacak bir konudur, onlara girmek istemem. Ama herkes görüyor irtibatları” ifadeleriyle değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu, Beyaz TV’de bir televizyon programına katılarak soruları cevaplandırdı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Siyasi partilerin en önemli hedefinin ülke iktidarına yakın olması olduğunu belirten Davutoğlu, iktidara gelme hedefinin olmaması halinde siyasetin tadı olmayacağını belirtti. Diğer siyasi partilerin iktidar hedefi olmadığını belirten Davutoğlu, “Dikkat ederseniz diğer siyasi parti liderleri daha düşük profilli bir seçim propagandası yürütüyorlar, mitingler yapmıyorlar, belli bölgelere yoğunlaşıyorlar. Biz ise yaptığımız değerlendirmeler ışında Türkiye’nin değişik bölgelerinde yoğunlaşan, hemen her bölgesinde yoğunlaşan illere ağırlık veriyoruz. 20’yi aşkın miting yapıyoruz” dedi.

 

-“BAHÇELİ’Yİ ‘HAYIRDAN’, ‘HAVETE’ DÖNÜŞTÜRMEK UZUN BİR SÜREÇ”-

 

CHP ile koalisyon görüşmesinin 2 ayı aştığını kaydeden Davutoğlu, “Kaybedecek vaktimiz yok. Uzun uzun kapris çekecek takatimiz de yok. Bu onarım hükümeti mi olacak, restorasyon hükümeti mi olacak? Eğitimde şu mu değişecek, dış politika da şu mu? CHP ile yapacağımız tartışmalar. Ya da Bahçeli. Bir kerede ‘hayırdan’, ‘evete’ oradan, ‘havete’ nasıl dönüştüreceğiz. Kaç aşamada olacak, bir kerede mi, iki de mi, önce ‘hayır’ diyecek, sonra hayırla, evetin karşılımı, ‘havet’ mi diyecek. Alışma süreci uzun sürer. Bütün bunlar vakit kaybı memleket için. Ama koalisyon müzakerelerinin ne kadar zor olduğunu 4 aylık süreçte gördük. Açıkçası bir güven sarsılması da yaşadık. Bir yola çıkacaksınız, devletle ilgili bildiğiniz konuları da nasıl biz biliyorsak o da bilsin diye paylaşıyorsunuz. Sonra aradan bir iki ya geçiyor, çıkıyor aynı lider son derece nezaketsiz bir üslupla. Her ikisi de yaptı bunu” diye konuştu.

 

-“SAYIN BAHÇELİ ‘HAYIR’ DEMESEYDİ BELKİ CHP’YE GÖRE DAHA KOLAY BİR HÜKÜMET KURABİLİRDİK”-

 

“Türkiye bir üçüncü seçimi görecek mi?” sorusuna Davutoğlu, “Hayır inşallah görmeyecek” diyerek cevap verdi. 3. Seçim açıklaması yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’i aradığını belirten Davutoğlu, “Kesinlikle böyle bir ifadesinin olmadığını, kesinlikle söylediğinin tam aksi olduğunu, ‘artık memleketin yeni bir seçime kaybedecek yok. Tek parti iktidarı gereklidir’ değini, ‘Birilerinin böyle şeyler çıkarmaya çalıştığını bunlara da fırsat verilmemesi gerektiğini’ söylediğini söyledi. ‘böyle bir ifadem olmadı’ diye açıklama yaptı tekrar. Benim için onun söyledikleri önemli. Böyle bir şey hiçbir parti yeklimizden çıkmaz. Tek parti iktidarı kurmaya yürüyoruz. Milleti de sınava sokmaya niyetimiz yok, millet bizi sınava sokar. 7 Haziran’dan sonra Sayın Bahçeli ‘Hayır’ demeseydi belki CHP’ye göre daha kolay bir hükümet kurabilirdik. O, ‘hayır’ dediği için hükümet kurulmadı. Bu hale geldik” ifadelerini kullandı.

 

-“MUHALEFET KİTLESİNİN MOTİVASYONU DÜŞÜK”-

 

Vatandaşların seçim ortamından sıkılmadığını fakat diğer partilerde durumun böyle olduğunu belirten Davutoğlu, “Bizim kitlemizin ulaşmak istediği bir hedef var, ‘tek parti iktidarını tekrar yakalamak.’ CHP’li bir seçmen niye motive olsun, 25 alacağına, 25,5 alır, 26 alır herhalde yüzde 27’den yukarı çıkacağını kimse düşünmüyor. 130 milletvekili yerine 135 milletvekili. Pozisyonunda bir değişiklik olmayacak. MHP seçmeni niye motive olsun, koalisyon ortağı olacak desek, ‘hayır’ diyen bir bahçeli var. MHP’de seçmeni motive edebilecek bir şey yok. HDP seçmeni niye motive değil, Türkiyelileşeceğim dedi. Aksine Türkiye’yi bölen terör unsurlarıyla işbirliği yaptı. İki yüzlülük yaptı, farklı dil kullandı ve bu sebeple güven problemi doğurdu. Motivasyonu yüksek kitle AK Parti kitlesi o da alanlara yansıyor” dedi.

 

-“ZİYARETİ İRTİBATLARI ORTAYA KOYMASI BAKIMINDAN DOĞAL”-

 

Koza İpek Grubu'na kayyum atanması ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bugün TV, Kanaltürk, Bugün ve Millet gazetelerinin faaliyetlerini sürdürdüğü binayı ziyaret etmesini değerlendiren Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun ziyareti irtibatları ortaya koyması bakımından doğal, olması gereken bir ziyaret gibi görülebilir. Kimin kimle ilişkisi var, Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığına gelmesi dahil olmak üzere bir çok şeyi tartışamaya açacak bir konudur onlara girmek istemem. Ama herkes görüyor irtibatları. Kayyum atanması, hukuki bir süreçtir. Hükümetin burada yönlendirici bir rolü olmaksızın, hukuki bir süreç işliyor. O şirket yapılarıyla ilgili ortaya çıkan, mali ve diğer suçlar kapsamında da sürdürülebilirlikleri sağlamak için kayyum ataması yapılıyor. Bunu böyle değerlendirmek lazım. Yabancı yatırımcılarla ilgili boyutu yok bunun. Türkiye’ye gelip de finans gücünü, bürokratik gücünü kullanarak darbe yapmaya girişen yabancı yatırımcı olmadı. Kimsenin bu olaydan olumsuz bir netice çıkarmaması lazım. Hukuki süreçler işler, hukuk ne derse o olur” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@