Başbakan Davutoğlu: Japonya'yı Türkiye'deki Mega Projelerde Daha Aktif Görmek İstiyoruz

İSTANBUL (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Marmaray’a Japonya’nın yapmış olduğu katkı tarihe...

Haberler 14.11.2015, 14:30
Başbakan Davutoğlu: Japonya'yı Türkiye'deki Mega Projelerde Daha Aktif Görmek İstiyoruz

İSTANBUL (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Marmaray’a Japonya’nın yapmış olduğu katkı tarihe geçecek niteliktedir. Şimdi de Sinop Nükleer Güç Santrali’nde de yine işbirliği yapıyoruz. Japonya’yı ve Japon yatırımcılarını önümüzdeki dönemlerde Türkiye’deki mega projelerde daha aktif bir şekilde görmek istiyoruz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konrad Otel’de düzenlenen Türk-Japon İş Forumu’nda Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile bir araya geldi.

Davutoğlu ve Abe dün gece Fransa’da yaşanan terör saldırısı sebebiyle hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Davutoğlu daha sonra Abe ile Dolmabahçe Sarayı'ndaki Başbakanlık Ofisi'nde biraraya geldi. Başbakan Davutoğlu, Abe’nin Türkiye’yi üçüncü kez ziyaret ettiğini hatırlatarak kendisinin de Japonya’ya gideceğini söyledi. Türkiye Japonya ilişkilerinin Shinzo Abe döneminde hız kazandığını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Japonya bizim Doğu Asya’daki en önemli ticari ortağımızdır ve 3.6 milyar Amerikan Doları seviyesindeki ticaret hacmimiz de çok daha ileri götürülebilecek durumdadır. Ticaret hacminin önce 5 milyara sonra 10 milyara çıkması hepimizin temennisidir. Bunun için özellikle değerli dostum Sayın Abe ile ekonomik ortaklık anlaşmasının bir an önce tamamlanması yönünde bütün müzakerecilerimizi talimatlandırmak konusunda mutabık kaldık.”

-“JAPONYA’NIN MARMARAY’A KATKISI TARİHE GEÇECEK NİTELİKTE”-

Japonya’nın Türkiye’deki yatırımlarının ve Türkiye’deki projelere katılımlarının çok önemli olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Marmaray’a Japonya’nın yapmış olduğu katkı tarihe geçecek niteliktedir. Şimdi de Sinop Nükleer Güç Santrali’nde de yine işbirliği yapıyoruz. Japonya’yı ve Japon yatırımcılarını önümüzdeki dönemlerde Türkiye’deki mega projelerde daha aktif bir şekilde görmek istiyoruz” dedi.

Binlerce kilometre mesafeye rağmen Türkiye’nin Japonya’yı komşu ülke gibi hissettiğini ifade eden Başbakan, Fransa’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için tekrar taziye mesajını iletti. Davutoğlu, “Teröre karşı omuz omuz olma noktasındaki güçlü siyasi irademizi bir kez daha vurguluyoruz. Ortak tavır almak konusunda öncülük etmeye ve her türlü katkıyı yapmaya devam edecektir. Japonya’da dün yaşanan deprem ve tsunami dolayısıyla Abe’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

-ABE: JAPONYA’YI İYİ BİLEN BAŞBAKANLA GÖRÜŞEBİLDİĞİME ÇOK SEVİNİYORUM-

Japon Başbakan Abe ise konuşmasını Türkçe yaptı. İlk olarak Fransa’da yaşamını yitirenlere rahmet dileyen Abe, terör hareketlerine izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi. Japonya olarak teröre karşı önlemler için çalışacaklarını söyleyen Abe, Davutoğlu’nun geçen baharda Dışişleri Bakanı olarak Hiroşima’yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Japonya’yı iyi bilen Başbakanla görüşebildiğime çok seviniyorum” ifadelerini kullandı. Abe, Başbakan Davutoğlu içinse şunları söyledi:

“Bugüne kadar Dışişleri bakanı olarak Türkiye diplomatik işlerini yürütmekte olup şimdi Başbakan olarak 2023 yılına kadar dünya ekonomisinde ilk 10’a gitmeyi hedefleyerek, Türkiye’nin ekonomisinin güçlü bir şekilde gelişmesinde sorumluluğu üstleniyor.”

Abe, Türkiye’nin, tüketim gücü yüksek yurt içi pazarına sahip olup Asya, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa pazarının giriş yeri olduğunu ekledi.

Görüşmelerden sonra Abe ve Davutoğlu Dolmabahçe Sarayı'nın rıhtımı ve çeşitli bölümlerinde kısa bir yürüyüşe çıktı. (ANKA)

(HND/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@