Başbakan Davutoğlu: Fransa Halkının Yanındayız

İSTANBUL (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Terör, bir insanlık suçudur ve hangi gerek&...

Haberler 14.11.2015, 12:30
Başbakan Davutoğlu: Fransa Halkının Yanındayız

İSTANBUL (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Terör, bir insanlık suçudur ve hangi gerekçeyle, niçin yapılmış olursa olsun, bütün bir insanlığın ortak bir bilinçle karşı durması gereken büyük bir insanlık suçudur. Türkiye olarak, Fransa halkının yanındayız” dedi.

Davutoğlu, Conrad Otel’de düzenlenen Türk-Japon İş Forumu’nda konuştu.Paris’te gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Terör, bir insanlık suçudur ve hangi gerekçeyle, niçin yapılmış olursa olsun, bütün bir insanlığın ortak bir bilinçle karşı durması gereken büyük bir insanlık suçudur. Türkiye olarak, Fransa halkının yanında olduğumuzu ve hem Lübnan’da hem Fransa’da gerçekleşen terör olayları sonrasında dost ve komşu Lübnan’la ve müttefikimiz Fransa ile birlikte bundan sonra da teröre karşı mücadelede omuz omuza olacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. G20 Zirvesi öncesi gerçekleşen bu terör saldırıları, uluslararası dayanışmaya ne kadar ihtiyaç olduğunu bir kez daha ortaya koydu.”

-“TİCARET ANLAMINDA BİRBİRİMİZİ TAMAMLAYAN YÖNLER ÖN PLANA ÇIKARILMALI”-

Türkiye’nin, 9 bin kilometre mesafeye rağmen Japonya’yı, komşu ülke olarak gördüğünü belirten Davutoğlu, şunları ifade etti:

“G20 içinde küresel ticaret konusunu giderek artan ölçüde ele almaktayız. Bu sene de gündemlerden biri bu olacak. Önümüzdeki süreçte ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi başlıca hedeflerimiz arasındadır. Türkiye için stratejik önem taşıyan altyapı projelerinde Japon dostlarımızla birlikte çalışmaktan çok memnunuz. 2014 sonu itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacmi 3,6 milyar dolar civarındadır; ancak bu yetmez. İki ülkenin potansiyeli bunun çok ötesindedir. İki ülke arasında ekonomik ortaklık anlaşmasının tamamlanmasıyla ticarette arzu ettiğimiz hedeflere de en kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyorum. İlk 2-3 yıl içinde 5 milyara, 5 yıl içinde de 10 milyara bu ticaret hacmini çıkarmamız şarttır. İkili ticaretimizde Türkiye aleyhine olan dengesizliğin telafisi her iki ülkenin de çıkarınadır. Ticaret anlamında birbirimizi tamamlayan yönlerin ön plana çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, dünyanın tarımda 7. büyük ülkesi olan Türkiye’nin, dünyanın en büyük tarım ithalatçısı ülkelerden biri olan Japonya’da çok daha geniş bir pazar payına sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu hep beraber teşvik etmeliyiz. Ülkemizde siyasal istikrarın sürdürülmesi ve buna bağlı olarak ekonomik öngörülebilirliğin devamı bizim için çok önemlidir. 1 Kasım 2015 tarihinde düzenlenen Genel Seçimlerde halkımız bir kez daha siyasi ve ekonomik istikrardan yana tercihte bulunmuştur. Böylece gerek ekonomik kalkınma ve büyümenin sürmesi, gerek yurtdışından yatırımların gelmeye devam etmesi ve ülkemizin yatırımlar bakımından en elverişli ülkelerin başında gelmesi, öncelikli hedeflerimiz arasındadır.” (ANKA)
(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@