Başbakan Davutoğlu Diyarbakır Mitinginde Hdp'ye Yüklendi

DİYARBAKIR(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır mitinginde HDP’yi ...

Haberler 29.10.2015, 18:30
Başbakan Davutoğlu Diyarbakır Mitinginde Hdp'ye Yüklendi

DİYARBAKIR(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır mitinginde HDP’yi eleştirdi. Kandil’e mesaj gönderdi. Diyarbakırlı seçmenden 1 Kasım için destek istedi. Seçim vaatlerini anlattı.

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri için gittiği Diyarbakır’da vatandaşlara seslendi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda,  Diyarbakır’a özellikle geldiğini anlatan Davutoğlu, “Özellikle bu tarihte sizinle buluşmak istedim.  Cumhuriyet tarihinde Diyarbakır’ın önemli bir yeri var. Tarih boyunca hiç bir güç bizi birbirimizden koparamadı, koparamaz. Bizim geleceğimiz tarihimiz her şeyimiz bir” diye konuştu.

Meydanda toplanan kalabalığa, “Aziz Diyarbakırlılar” diye seslenen Davutoğlu, Hz Peygamber için yayınlanan karikatürü anımsattı. Davutoğlu, “Peygamberimize Diyarbakırlılar sahip çıktı en sert tepkiyi gösterdi. Yüreğinden gelen sesle Diyarbakır ayakta dimdik durdu. O Ulu Peygambere hakaret ettirmez. Avrupa’da Hazreti Peygamber'e hakaret eden bir karikatür çıktığında milyonlarca Diyarbakırlı meydanlara çıkmıştı. Şimdi bunlar Danimarkalı karikatürden bile daha kalleşçe bir karikatür yayınladı. Diyarbakırlılar susacak mısınız?” dedi.

 

-“HUZUR DOLU GÜNLER GELECEK”-

 

Diyarbakırlıların terör karşısında da dimdik duracağını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, HDP’nin terör saldırıları karşısındaki tavrını eleştirdi. Davutoğlu şöyle dedi:

“Kardeşi kardeşe düşman kılanlar, ister PKK olsun, ister DAEŞ olsun, ister DHKP-C olsun, hepsi kahrolacaklar. Sizin iradeniz sayenizde kahrolacaklar. Hepsi hesap verecekler. Gittiğim her yerden sizlere selam getirdim. Biz ne kadar Konyalıysak, o kadar Diyarbakırlıyız. Bizi tarih boyunca hiçbir güç koparamadı, koparamayacak. Huzurumuza kast eden kim olursa olsun, adalete hesap verecekler. Bu zor günleri hep beraber geçeceğiz, bu ülkede hiçbir yara açıkta kalmayacak. Bugünler geçecek. Huzur dolu günler gelecek. Biz nasıl her saldırı karşısında, bu saldırıları kınadıysak, onlar da kınasınlar. Eğer kendilerine yapılırsa hemen mağdur durumunda istismar ederler. Bu ülkenin istikbali için hep birlikte mücadele edeceğiz.”

-“KANDİL DE DUYSUN”-

Türk ve Kürt’ün kardeş olduğunu meydana toplanan kalabalık ile birlikte söyleyen Başbakan, “Öyle bağırın ki Kandil de duysun dağ taş duysun”  diye konuştu.

Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün bu terör saldırılarını kim yaparsa yapsın. Bizim için her can değerledir. Kimin canına kast edilirse biz onların yanında oluruz. Bir daha eski hatalarımıza düşmemeli, geçmişten ders almalıyız. Geçmişte siyasetçiler Türkiye’yi iflasa sürüklediler. Kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışan bu teröristlere ders vermeye hazır mısınız? Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Bu teröristler, milletin kanına-canına kast edenler karşımıza bazen Diyarbakır'da mitingde, bazen Suruç'ta bir toplantıda, bazen Ankara'da çıkıyorlar. Biz kimin canına kast ederse, hangi siyasi görüş olursa olsun, biz karşı çıkarız. Bu alçakça saldırılarda DAEŞ ile PKK arasında bir fark var mı? Türk-Kürt kardeştir. PKK-HDP kalleştir. Bir kez daha söyleyin ki Kandil'den Avrupa'dan duyulsun. Türk-Kürt kardeştir. Türkiye Cumhuriyeti bütün vatandaşlarının namusunu, izzetini, hukukunu koruyacaktır. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Biz kardeşi kardeşe ebediyen bir yapmaya geliyoruz.”

-“TERÖRÜ VİZE OLARAK KULLANDILAR”-

Davutoğlu, 7 Haziran seçim sonuçlarını hatırlatarak, hem HDP’ye hem de Kandil’e mesaj verdi. Davutoğlu, Kobani olaylarını hatırlattı.  HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın halkı ayaklandırdığını bir kez daha söyleyen Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“HDP'li seçmenin verdiği desteği terörü vize olarak kullandılar. 7 Haziran'dan bu yana, Türkiye'nin birliği, beraberliği için bir söz duydunuz mu?  HDP’den,  hendek kazanlar için bir söz duydunuz mu ? Siz siyaset güçlensin diye oy verdiniz, onlar terör baronlarını güçlendirdiler. İnsanlar buradan göç etsin, burada kendileri gibi düşünmeyen kimse kalmasın diye saldırıyorlar. İstedikleri çekilip burayı terk edelim. Son nefesimize kadar buradayız, burada kalacağız. İşgal orduları bunu başaramadı zamanında, bunlar da başaramayacaklar. Terör kimden gelirse gelsin, insanlık suçudur. Biz terörün her türlüsüne karşıyız.  Biz DAEŞ'e destek vermekle suçluyorlar. Biz hiçbir cinayet şebekesine asla farklı bakmayız.  Sur'da camiyi taradılar. Çevresine hendek kazdılar. Bunların camiye saldıran Fransızlarla arasında ne fark var? Kurşunlu Cami'ndeki provokasyonu yapanlara sessiz kalmamız mümkün değil. Er ya da geç hesabını verecekler. Bunlar neden silaha sarılıyor? Ne istiyorlar bu ülkenin insanlarından? Türkiye'de her şey açıkça konuşuluyorken, silahın, şiddetin ne işi var? Bu dağları temizleriz, bu halk geleceğini hendeklerde değil, sandıklarda arıyor. Provokasyonlara kapılmadınız. Artık Kürtler savaşmak istemiyor, huzur, barış, emniyet, refah istiyor. Biz AK Parti olarak halk hareketiyiz. Artık kimse eline silahı alıp canlara kast etmeyecek.”

-“YENİDEN TEK BAŞINA İKTİDAR”-

“Diyarbakırlılardan 1 Kasım için oy isteyen Davutoğlu, masum çocukları dağa çıkaranlardan hesap sormak için AK Parti’nin tek başına iktidar olması gerektiğinin altının çizdi.

Davutoğlu şöyle dedi:  1 Kasım'da bütün bu haksızlıklara tekrar tek başına iş başına diyeceksiniz. Kaosu bir fırsat görenler ve demokratik özgürlükten rahatsız olanlar var. Bu yüzden masum çocukları dağa kaçırıyorlar. Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır anneleri hepsi kutsaldır.  Bu teröristler bazen miting te bazen yürüyüş esnasında çıkıyorlar ve canımızı yakıyorlar. Mazlumun ahını alan herkes yalnız kalmaya mahkumdur. Ben sizin ferasetinizle bu canilerin heveslerini kursaklarında bırakacağınızdan eminim. Siz de şundan emin olun Türkün olduğu kadar Kürdün devleti sizin onurunuzu haysiyetinizi koruyacaktır. Biz Diyarbakır'ın üzerine ölü toprağı serpilmesine izin vermeyiz. Birileri kardeşi kardeşe kırdırmaya gelir. Biz kardeşi kardeşle birleştirmeye geldik. Biz öylesine bir barış gerçekleştireceğiz ki kimse eline silah alamayacak. Silahların değil halay seslerinin yankılandığı yeni Türkiye'ye var mısınız? Türkçe Kürtçe türküleri söylemeye var mısınız? Bizim gözümüz arkada değil sizin de olmasın. Eğer son nefesi Diyarbakır'da vermek bize mukadderse ancak şeref olur bize. Biz her zaman Diyarbakır ile kucaklaşacağız.”

-SEROK AHMET SLOGANLARI-

Diyarbakır’da toplanan kalabalık Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu, “Serok Ahmet” sloganları ile karşıladı. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez kahrolsun PKK. Serok Ahmet” sloganlarını dakikalarca söyleyen Diyarbakırlılara Davutoğlu Kürtçe; “Ser çava, Ser sara (Başım gözüm üzerine)” sözleri ile yanıt verdi. (ANKA)

(BK/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@