Başbakan Davutoğlu: Deaş Birinci Öncelik, Bir İsme Yaklaştık (1)

ANKARA (ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıyı gerçekleştiren &o...

Haberler 12.10.2015, 12:45
Başbakan Davutoğlu: Deaş Birinci Öncelik, Bir İsme Yaklaştık (1)

ANKARA (ANKA)-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıyı gerçekleştiren örgüte ilişkin, DEAŞ’ı birinci öncelik olarak araştırdıklarını belirterek, ayrıntılara girmeyeceğini söyledi. Davutoğlu, “Canlı bombaların miting alanına nasıl gelindiği belirlendi” dedi.

Başbakan Davutoğlu, NTV yayınında soruları yanıtlarken, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıyı değerlendirdi.

Saldırının tüm Türkiye’ye yönelik gerçekleştirildiğini dile geitren Başbakan Davutoğlu, “Türkiye itibarını, yükselten imajını koruyan bir ülke. Yükselen bu itibar, tehdit unsuru olarak görülüyor. Türkiye’nin yükselen itibarı bazıları için tehdit unsuru olarak görülmüş olabilir” diye konuştu.

-LOKAL BİR OLAY DEĞİL-

Meydana gelen saldırının, “lokal bir olay” olmadığını dile getiren Davutoğlu şöyle dedi:

“Bu saldırıda istendi ki; bu  acı bütün Türkiye’ye yayılsın. Ankara’da Başkent’te ve Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşların arasında oluyor. Demokrasiye yapılan bir saldırıdır. 1 Kasım seçimlerine yapılan bir saldırıdır. Böyle günler zor günlerdir. Bugünlerde kısa dönemli ifadeler kullanılmamalı, kullananlar kaybederler. Olaydan bir kaç dakika sonra İçişleri Bakanımız haber verdi. Yaralılar seri şekilde hastanelere kaldırıldı. İlk gündemimiz yaralıların tedavisi oldu.Müfettişler görevlendirildi, soruşturma sürüyor. Gerekli tedbirler alındı. Varsa bir zaaf ve ihmal gereken yapılır.”

Saldırı öncesi gerekli önlemlerin alınmadığına yönelik eleştirilere de yanıt veren Başbakan, teknik aramaların miting öncesi her yerde yapıldığına dikkat çekti. Davutoğlu, “Tüm teknik ve insanı aramalar yapılmış. Garın önünde de yapılmış. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor.Tek başına emniyetin alacağı bir şey değil bu. Organizatörlerle birlikte anlaşıp alınacak tedbirlerin beraber alınması lazım” dedi.

Ankara’da meydana gelen saldırının, Türkiye’yi bir Suriye yapmayacağını savunan Başbakan  Davutoğlu, “Soruşturma sürüyor. Ek tedbirler alacağız. Aldığımız bilgiler oldu, değerlendirmelerimiz sürüyor.  Bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz” şeklinde konuştu.

-DEAŞ’I GÖSTERİYOR BİR İSME YAKLAŞILDI-

Davutoğlu, saldırı ile ilgili önemli bulgulara ulaşıldığını ancak çok fazla teknik detaya girmesinin doğru olmayacağını açıkladı. Davutoğlu yeni bulguları ise şöyle anlattı:

“Canlı bombaların miting alınına nasıl gelindiği belirlendi. Canlı bombalardan bir isme yaklaştık. Bir örgütü işaret ediyor. Gelen bazı istihbaratlar var. DEAŞ’ın 'ölümsüzler' adını verdikleri timlerin hazırladıklarına yönelik. PKK’nın bazı hazırlıkları yaptığına yönelik. Bu uyuyan hücreler kendilerini saklayabiliyor. IŞİD elemanıysa sakalını kesiyor, hayat tarzını değiştiriyor. Bu 3 örgütü de takip ediyoruz. Bu eylemin canlı bomba olduğu kesin. 2 canlı bombanın profilinin, yani nasıl meydana gelmiş olabileceklerine ilişkin bir tespite de ulaşıldı. O isim bir örgüte (IŞİD) işaret ediyor. Kimseyi telaşlandırmamak için söylemiyoruz ama önceki gece aynı şekilde bir canlı bomba engellendi. Teröre karşı istihbaratımız kuvvetle çalışıyor ve intihar bombacılarını yakalıyor. Patlamanın canlı bomba olduğu kesin. Şuan DNA testleri yapılıyor. Ankara'daki patlamayla ilgili 2 isim tespit edildi. Bir isme çok yaklaşıldı. Bu kişi bir örgütü işaret ediyor.”

-CANLI BOMBA YAKALANDI-

Davutoğlu alınan önlemleri ise şöyle anlattı:  

“Ek önlemler aldık, alıyoruz. Bu saldırıyı yapan DEAŞ ise ona karşı havadan operasyon saldırılar yapıyoruz ülke içinde de an be an takip ediyoruz. Saldırıyı yapan PKK ise ona karşı operasyonlarımız ortada. Ama bazen teröristler öyle yöntemler kullanıyor ki aylarca kendisini ele verecek her şeyden irtibatını koparıyor. Telefon kullanmıyor. İnternet kullanmıyor. Akrabalarıyla irtibatını kesiyor. İstihbaratçıların görevi biraz kalecilere benziyor. 3-4 gün önce İstanbul'da canlı bomba hazırlığı içinde olan birinin yakalandığını kimse bilmiyor. Yine Ankara'da bir üst düzey bürokrasiye saldırı anlamında bir canlı bomba eyleminin gece yakalanarak durdurulduğunu kimse bilmiyor.” (ANKA/DEVAM)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@