Başbakan Davutoğlu: Bunları Baraj Altına Bırakacaksınız

İSTANBUL(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Milyonlarca Nefes Ter&ou...

Haberler 20.09.2015, 21:45
Başbakan Davutoğlu: Bunları Baraj Altına Bırakacaksınız

İSTANBUL(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitinginde alanda bulunan vatandaşların, “Meclis’te PKK istemiyoruz” sloganlarına, “O zaman 1 Kasım’da çok çalışacaksınız, bunları baraj altına bırakacaksınız. 1 Kasım’a kadar çok çalışacaksınız ve Melis’te yeniden birliğin sembolü olan AK Parti’yi tek başına iktidara getireceksiniz” diyerek karşılık verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Yenikapı’da düzenlenen “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitinginde vatandaşlara seslendi.

“Bu milleti bölmek isteyen, bu milleti parçalayarak eti kemikten ayırmak isteyen herkes kahrolsun, kahrolacak inşallah” diyen Davutoğlu, “Çanakkale'ye, Yemen'e yürüyen yiğitlerin torunlarını bölmek isteyenler kahrolacak ve söz veriyoruz size onların hak ettiği cezayı vermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Buradan Diyarbakır'a, Hakkari'ye bir kardeşlik selamı göndermeye hazır mısınız? ‘Türkü Kürtten, Sünniyi Aleviden kimse ayıramaz’ demeye hazır mısınız? Selam olsun Peygamberler diyarı Diyarbakır’a, selam olsun yaylarıyla güzel Hakkari’ye ve dahi selam olsun bütün 789 bin kilometrekaredeki vatan toprağına” dedi.

 

-“NE SÖZ VERDİYSEK HEPSİNİ YAPTIK”-

 

Şu anda Türkiye’de iki farklı yaklaşım olduğunu belirten Davutoğlu, “Bir nefesleri birleştiren, yürekleri birleştiren bir anlayış. Bir de nefesleri bölen, yürekleri parçalayan bir anlayış. İşte biz 13 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlayan AK Parti iktidarları döneminde tek bir şey hedefledik, yürekleri birleştirmek, gönülleri birleştirmek, nefesleri birleştirmek. Neler yaptık, 2002’de, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle AK Parti iktidara geldiğinde, olağanüstü hal vardı kaldırdık” diye konuştu.

Demokratikleşme kapsamında hayata geçirdiklerini anlatan Davutoğlu, “Önce demokratikleşme dedik. Cumhurbaşkanımız, başbakan olarak Diyarbakır’da 2005’te tarihi bir konuşma yaptı. Bütün ret politikalarını, asimilasyon politikalarını, 12 Eylül zihniyetini yere çalan bir meydan okuma konuşmasıydı. O konuşmadan bugüne kadar biz vatandaşlarımıza ne söz verdiysek hepsini yaptık. Yasakların hepsini kaldırdık. Kardeşliği ihdas edecek şekilde her türlü adımı attık ve sonra milli birlik, kardeşlik projesi, arkasından çözüm süreciyle tek bir şeyi hedefledik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlığının onurunu taşıyan herkes eşittir” ifadelerini kullandı.

 

-“KARDEŞLERİMİZİN YÜZLERİNİ GÖRDÜK MÜ, ‘NERELİSİN’ DİYE SORMAYIZ”-

 

Türkü, Kürdü, Rumelilisi, Mezopotamyalısı, Kafkası, herkesin eşit olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Biz vatandaşımızı gördük mü, işte buradaki mübarek kardeşlerimizin yüzlerini gördük mü, ‘Nerelisin’ diye sormayız. ‘Atan nereden geldi’ diye sormayız. Kökün, kökenin nedir diye sormayız. Biz herkesi Allah için sevdik, Allah için seviyoruz. Biz, her vatandaşımıza aynı izzet ve onurla yaklaştık. 13 yıl içinde bu millet arasındaki bütün ayrımcılığı ortadan kaldırmak için her türlü çabayı gösterdiğimize şahit misiniz? Her türlü ayrımcılığa karşı milletin kardeşliği için gece gündüz çalıştığımıza şahit misiniz? Kürtçe üzerindeki yasakları, anadiller üzerindeki bir takım kısıtlamaları, her türlü ayrımcılığı, ötekileştirmeyi kaldırmak için çalıştığımıza şahit misiniz? Anadolu’nun, Güneydoğu’nun Doğu Anadolu’nun yaylalarını barış türkülerine açtığımıza şahit misiniz? İşte biz bu aşkla çalışırken tek bir şeyin en önemli talep olarak gündeme getirildi çözüm sürecinde. Dedik ki, Türkiye'de artık herkes, her türlü görüşü ortaya koyabiliyor. Herkes fikrini açıkça söyleyebiliyor. Gelin ‘Bu silahları terk edin’ dedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde çözüm sürecinin tohumu böyle atıldı” dedi.

 

-“ONLAR TERÖR ÖRGÜTÜNE DAYANABİLİRLER AMA BİZ MİLLETİMİZE SIRTIMIZI VERMİŞİZ”-

 

Terör örgütünün 7 Haziran’dan hemen sonra, 8-9 Haziran’dan itibaren silahlanma çağrıları yaptığını belirten Davutoğlu, “Ayaklanma çağrıları yaptılar. Her yerde olan çetelere, harekete geçin dediler. Bunu diyenler onlar değildi, onlar piyon. Bunu diyenler bu piyonları kullanan bazı dış odaklar. Şimdi bu dış odaklara karşı bu piyonlarla mücadele etmeye var mısınız? İşte sizdeki bu inancı gördüğümüz için bize karşı kurulan bu tuzaklar karşısında her türlü tedbiri aldık. Şimdi yürütülen teröre karşı mücadele operasyonları için Sayın Cumhurbaşkanımızı, bendenizi, AK Parti’yi itham edenlere hatırlatıyorum. Daha 9 Temmuz’da görev bize verildikten hemen sonra ayaklanma çağrısı yaptılar. Eş başkanlar gerekirse sırtımızı terör örgütüne dayıyoruz, gerekirse ayaklanırız dediler. Terör örgütüne dayanıyoruz diyen eş başkana buradan sesleniyorum. Onlar terör örgütüne dayanabilirler ama biz milletimize sırtımızı vermişiz. Diyarbakır'a, Hakkari'ye, orada yaşayan kardeşlerimize sırtımızı vermişiz” ifadelerini kullandı.

 

-“HAK ETTİKLERİ CEVABI ALACAKLAR”-

 

20 Temmuz'da DAEŞ terör örgütünün 32 vatandaşı katlettiğini, aynı gün PKK terör örgütünün de Adıyaman’da askerleri şehit ettiğini belirterek, “DHKP-C denilen terör örgütü İstanbul sokaklarında şov yapmaya kalktı. 23 Temmuz’a kadar bunları sabırla takip ettik ve bir taraftan da hazırlıklarımızı sürdürdük. 22 Temmuz günü Ceylanpınar’da 2 aziz polisimiz uyurken şehit edildiğinde işte kararımızı verdik. Mademki bize savaş ilan edilmiştir, mademki terör örgütleri bir düğmeye basmışcasına bize karşı harekete geçirilmiştir, ‘hak ettikleri cevabı alacaklar’ dedik ve 23 Temmuz günü huzur ve demokrasi operasyonunu başlattık. Şimdi bizi suçlayanlar, şimdi bizi ‘1 Kasım seçimlerine giderken, terör operasyonları başlattı’ diyenler, 22 Temmuz sabahında o iki masum polisimiz uyurken şehit eden hainlere cevap verdiğimizi, vereceğimizi bir kez daha bilsinler” diye konuştu.

 

-“HİÇBİR ZAMAN BAŞIMIZI EĞMEDİK, EĞMEYECEĞİZ”-

 

23 Temmuz sabahından bu güne kadar 3 ayaklı bir operasyonla, önce DEAŞ mevzilerini yerle bir ettiklerini kaydeden Davutoğlu, “Ceylanpınar’da polisimizi, Adıyaman’da askerimizi şehit etme talimatını veren Kandil’i ve çevresindeki bütün kampları yerle bir ettik, etmeye de kararlıyız. Buradan söylüyorum, sesleniyorum. Hiç kimse bizim rehavete kapılacağımızı, yavaşlayacağımızı, ya da milletimizi tehdit eden bu terör odaklarına karşı işi yavaşlatacağımızı düşünmesin. Bu mücadeleyi sonuna kadar silahlar bırakılana kadar sürdürmeye kararlıyız. Önce silahları bırakacaklar sonra gelip her türlü demokratik özgürlük şartları içinde her şeyi tartışmaya hazırız. Ama millete silah çekenler karşısında hiçbir zaman başımızı eğmedik, eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

-“AK PARTİ’Yİ TEK BAŞINA İKTİDARA GETİRECEKSİNİZ”-

 

Alanda bulunan vatandaşların, “Meclis’te PKK istemiyoruz” sloganı üzerine Davutoğlu, “O zaman 1 Kasım’da çok çalışacaksınız, bunları baraj altına bırakacaksınız. 1 Kasım’a kadar çok çalışacaksınız ve Melis’te yeniden birliğin sembolü olan AK Parti’yi tek başına iktidara getireceksiniz” diye konuştu.

Davutoğlu, “Dağlarımız bu çetelerden temizlenene kadar, şehirlerimizin etrafı vatandaşlardan haraç alan, baskı yapan zalimlerden, teröristlerden temizleninceye kadar bu mücadele gece ve gündüz aralıksız devam edecek. 1 Kasım'a giderken seçim güvenliğini de alacağız, huzur operasyonuna da devam edeceğiz” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@