Başbakan Davutoğlu: Amaç Seçime Darbe Vurmak (2/son)

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım genel seçimleri öncesi meydana gelen saldırıla...

Haberler 12.10.2015, 14:55
Başbakan Davutoğlu: Amaç Seçime Darbe Vurmak (2/son)

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım genel seçimleri öncesi meydana gelen saldırıların amacının “seçime darbe vurmak” olduğunu savundu. Davutoğlu,  “Böyle bir zamanlama örtüşmesi dikkate şayan” dedi.

Davutoğlu, NTV’de Ankara’da meydana gelen bombalı saldırı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Türkiye’de terör operasyonrlarının  özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde son derece başarılı yürütüldüğüne dikkat çekti. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra artan terör olaylarına karşı güvenlik güçlerinin ve ilgili kurum ve kuruluşların terör operasyonları konusunda önemli yol aldığını anlatan Davutoğlu, intihar eylemcileri ile ilgili ise belli bir liste olduğunu söyledi.

Davutoğlu şöyle dedi:

“Türkiye’de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi dahi var. Elbette gerekli önlemleri alıyoruz. Takip ediyorsunuz ama bir eylemi gerçekleştirme noktasına kadar, bir şey yaptığınızda başka bir protestoyla karşılaşıyorsunuz. Bundan birkaç gün önce birisi Ankara’da yakalandı. Biz onu başka bir eylemi gerçekleştirir düşünüyorduk ama böyle bir eylem de yapabilirdi. Saldırıya bakınca; DEAŞ’tır ya da  PKK’dır.  Elimizde saldırı ile ilgili önemli ipuçları var. Şu anda ipucu dahi vermek doğru değil. Bazen bu örgütlerin elemanları bir başka amaçla kullanılabilir.”

-AMAÇ SEÇİMLERE DARBE VURMAK-

Davutoğlu, 1 Kasım genel seçimleri öncesi meydana gelen saldırıların amacının “seçime darbe vurmak” olduğunu savundu. Davutoğlu,  “Böyle bir zamanlama örtüşmesi dikkate şayan” dedi.

PKK ve DEAŞ’ın  yapılanmasına dikkat çeken Davutoğlu, saldırıların ardından “güvenlik zaafı” ile ilgili eleştirilere de karşı çıktı. Davutoğlu, “PKK bu kadar silahı nereden alıyor. Biz bazı şeyleri biliyor ve tepki gösteriyoruz. DEAŞ bu kadar silahı nerden alıyor? DEAŞ yönetimi Ebu Gureyb hapishanesinde nasıl yetişti. Ben burada bir ülkeyi işaret ediyor değilim. Acımız büyük ama buradan Türkiye’nin zaaf içinde olduğunu yaymak tam da teröristlerin istediği şeyi yapmaktır” şeklinde konuştu.

Herkesi “birlik, beraberlik ve teröre karşı durmaya” çağıran Başbakan, muhalfetten gelen eleştirileri de haklı bulmadığını söyledi.

Özellikle bu günlerde; siyasi liderlerin bir araya gelebilmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başbakan şöyle dedi:

“Bakın hemen saldırının ardından, 'Liderlerle topluca görüşelim' dedim. '4 lider toplanıp konuşalım' dedim. 'Eğer istemezlerse hepsiyle tek tek konuşalım' dedim. Ama o sırada Demirtaş’ın doğrudan devletin halkı katlettiğini ifade eden bir açıklaması oldu. Bir ülkede halkı tahrik edercesine 'devlet bu cinayetleri işlemiştir' derse muhatap olma niteliğini kaybeder. Böylesine seviyesi düşük alçakça bir ifadeyle devleti ve devleti yönetenleri suçlu makamına oturttuğunuzda olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu olumlu cevap verdi. Oturduk baş başa samimi bir görüşme gerçekleştirdik.”

-HAYAL KIRIKLIĞI-

Kılıçdaroğlu’nun görüşme talebine ve tutumunu olumlu karşıladığını kaydeden Davutoğlu,  “Ama 2 hususta sükutu hayal kırıklığı yaşadım” dedi. Kılıçdaroğlu’nun, belli bir mahremiyet içinde konuştukları konuları kamuoyu önünde açıkladığını anımsatan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:  

“Bazı, konular 'burada kalsın' diyerek söylediğim hususlardı. Şimdi o söylememiş olsa ben burada o kadar açık söylemek zorunda kalmazdım. İkincisi de bir açıklama metnini kendisine gösterdim. 'İtiraz edeceğiniz şeyler varsa çıkaralım' dedim. Bir teklifte daha bulundum. 'Gelin ortak bir deklarasyon yapalım' dedim. 'Hayır' dedi. Bunu reddetti. Ona da saygı duydum.

Ama esas beni üzen husus terör saldırısıyla ilgili olamayan konuları getirmiş olmasına rağmen, 'bunların yeri burası değil' diyebilirdi. Ama beraber olduğumuz için bunları paylaştım.Acının yaşandığı gün siyaset yapma günü değildir. Verdiğim cevapları da burada söyleyebilirim ama yeri değil. Orada benim söylediklerimi benden izin almadan paylaşması da siyasi nezakete uygun değil.Rize’de bir miting yapılmış bizimle hiçbir alakası yok. Orada soru olarak gündeme getiriyor. Bunun gündeme getirilmesi doğru değil. Bunun benim verdiğim cevaplar çerçevesinde kamuoyuyla paylaşılması doğru değil.”

-HÜKÜMETİN İÇERİSİNDE YER ALSALARDI-

"Partiler seçim hükümeti içerisinde yer alsalardı bugün daha farklı bir durumda konuşabileceklerini" vurgulayan Başbakan, “Eğer hükümetin içinde olsalardı ya bu itirazları yapamayacaklardı ya da beraber tedbir alacaktık” diye konuştu.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"Samimiyetsizlik şu, 'gel elini taşın altına koy terörle mücadele edelim' diyoruz. Olay oluyor dışarıdan gözlemci gibi “zafiyet var” diyor. Sayın Bahçeli'ye ithafen söylüyorum bunu… Gelseydi de hükümet zafiyet göstermeseydi o zaman.
Kılıçdaroğlu, İçişleri, Adalet bakanlarımızı eleştirebilir. Şu andaki İçişleri Bakanımız terörle mücadele konusunda en tecrübeli bakanlarımızdan biri. Adalet Bakanımız da İçişleri Bakanımız da AK Parti kimlikli bakanlardan değildir.”

Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile niye görüşmediğini ise şöyle açıkladı: 

"Her şeyden önce böyle günlerde siyasi liderlerin bir araya gelebilmesi çok önemli. 4 lider oturalım konuşalım. Başta ki düşüncemi söylüyorum. O sırada Demirtaş'ın doğrudan devletin halkı katlettiğini ifade eden açıklaması oldu. Beni başbakan olarak eleştirebilir ama devlet bu cinayetleri işledi derse, muhatap olma niteleğini kaybeder. Böyle bir günde herkes acı yaşarken böylesine açık söyleyeyim seviyesi düşük alçakça bir ifadeyle devleti ve devleti yönetenleri suçlu makama oturtutuğunuzda ortak zemin kayması var. Görüşsek de onunla görüşmenin bir faydası olmadığına kanaat getirdim.Demirtaş hakkında 2 tecrübem oldu. Kendisini, Başbakan olduktan sonra ziyaret ettim. Bu benim için riskti. Ama çözüm süreci için ziyaret etmem lazımdı. 6 Ekim'de halkı isyana teşvik etti.  Ben dördümüzün oturup konuşmasını çok isterdim. Devlet görevi kin gütme yeri değildir. Ama TBMM’de grubu bulunan bir partinin eş başkanı çıkıp ‘Bu insanları devlet katletmiştir’ demesi bir siyasetçiye yakışır mı? Eğer HDP koalisyona girmiş olsaydı devletin bir parçası olacaktı. 1 ay bakan vermek suretiyle devletin parçası oldular.”

-PARTİLERE MİTİNG YAPMAMA ÖNERİSİ-

Davutoğlu, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırının ardından, liderle bir araya gelmesi durumunda “miting yapmama” teklifi götüreceğini açıkladı. Davutoğlu,  “Eğer bir araya gelmiş olsaydık. Yapmayı düşündüğüm tekliflerden biri de oydu. Gelin miting meydanlarında aman tahriklere dikkat edelim, gerekiyorsa hiçbirimiz miting yapmayalım. Bu da olabilecek bir şeydi. Bunları konuşalım diyecektim” dedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:  

3 hafta sonrasını düşünmüyorum hayatını kaybeden 97 vatandaşımızı ve ailelerini düşünüyorum. 1 Kasım'da ne kadar oy alırız diye bir şey gündemimde olmadı. Olduğumuzda o iktidarı böyle zor günlerde irade göstermek için kullanacağız. Kendi canını riske ederken,  insanlar daha kolay karar veriyor. Ama başka canlar söz konusu olduğunda çok büyük bir acı hissediyorsunuz.Bazı olaylar olduğunda zor kararlar alırken o ağır sorumluluğu hissedersiniz.
Bir mevkiyi işgal etmenin dışında başka insanlarla ilgili karar alırken o sorumluluğu hissedersiniz. Bunu yaşayanlar hisseder.” (ANKA)

(BK/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@