Başbakan Davutoğlu (2/son): Tek Parti İktidarına Gidecek Şekilde…

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlere ilgili anket son...

Haberler 10.09.2015, 18:45
Başbakan Davutoğlu (2/son): Tek Parti İktidarına Gidecek Şekilde…

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlere ilgili anket sonuçlarını, “Bu anlamda seçime giderken büyük teamül oyların büyük partilere doğru, daha istikrara doğru yönelmesi. Bu anlamda da Türkiye’de 12 yıllık bir istikrarı gerçekleştiren parti olarak AK Parti’ye dönük olarak anketlerde bir artış trendi var. Ama biz bunun daha da tek parti iktidarına gidecek şekilde tahkim edilmesi, güçlendirilmesi için de elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Onun seçim güvenliğinin teminat altına alınması önemli” ifadeleriyle değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu, A Haber canlı yayınında soruları yanıtladı. Teröre karşı barış yürüyüşlerine destek verebileceklerini belirten Davutoğlu, “Terörü öven ya da teröre zemin teşkil edecek, propaganda anlamı teşkil edecek yürüyüşleri demiyorum” ifadelerini kullandı.

 

-“BASIN ORGANLARINA YAPILAN SALDIRILAR DOĞRU DEĞİL”-

 

Teröre karşı yapılan yürüyüşlerde gazetelere ve HDP’ye saldırıların olduğunun anımsatılması üzerine Davutoğlu, o gece Twitter aracılığı ile uzun bir açıklama yaptığını belirtti. Bir kez daha vatandaşlara seslenmek istediğini belirten Davutoğlu, “Türkiye demokratik hukuk devletidir. Demokratik hukuk devletinde cezayı hukuk verir. Yargıya da suçluyu güvenlik birimleri teslim eder. Eğer biz herkes kendi cezalandırmasını kendi yapmaya kalkar, hele hele kolektif bir suç algısıyla bütün bu olanlarda hiçbir vebali olmayan, Doğulu diye ya da Kürt diye bir vatandaşımıza saldırı gerçekleşirse o zaman teröristlere en büyük yardım yapılmış olur. Bizim doğulu-batılı, kuzeyli-güneyli, Kürt-Türk, Alevi-Sünni bütün vatandaşlarımız eşittir. Eşit haklara sahiptir. Bu çerçevede, herhangi bir provokasyona katılınmaması ricasında bulunuyorum. Basın organlarına yapılan Sabah’a, Hürriyet’e bu anlamda yapılan saldırılar da doğru değil. Protesto her yerde yapılır. Eleştiri getirilir ama bir basın, sivil toplum, parti binaları, kamu binaları, yol emniyeti bunlar hiçbir şekilde ihlal edilemez” diye konuştu.

 

-“HERKESİN KATILACAĞI BİR BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ”-

 

CHP’nin bu dönemde yaptığı sağduyu çağışının olumlu olduğunu belirten Davutoğlu, “Herkesin bu çağrıyı yapması lazım. Hiç kimsenin bu anlamda sokaktan medet umması lazım. Teröre karşı bir dayanışma yürüyüşü olacaksa da onu da vakar içinde ve terörü lanetleyecek şekilde yapılması gerekir. Teröristlerin işine gelecek herhangi bir provokasyona alet olunmaması gerekir” dedi.

Kendi gönlünden nasıl bir protesto gösterisinin geçtiğinin sorulması üzerine Davutoğlu, “Bu anlamda bazı sivil toplum kuruluşlarının çabası var. Herkesin katılacağı bir barış yürüyüşü, değişik sendikalardan ve sivil toplum kuruluşundan, DEAŞ ve PKK terörüne karşı bir teklif gelmişti. Bugünlerde de böyle bir çalışma içinde olduklarını biliyorum. Bunun olması halinde tabii ki destek veririz. Önemli olan barış içinde olması, önemli olan halkın tepkilerini açıkça dile getirebilmesi. Ama kesinlikle şiddete, ötekileştirmeye, etnik ya da mezhebi anlamda bir karşıtlığa yol açmaması lazım” dedi.

Angajman kuralları gereği bugün Suriye’ye gerekli cevabın verildiğini kaydeden Davutoğlu, gerektiğinde yine cevap verileceğini anlattı.

 

-“TEK PARTİ İKTİDARINA GİDECEK ŞEKİLDE ELİMİZDEN GELEN BÜTÜN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ”-

 

Türkiye’nin sorunlarını konuşarak aşabileceğini belirten Davutoğlu, HDP’nin muhatap alınıp alınmayacağının sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“HDP, demokrasiyi muhatap aldığında, ben 14 Temmuz’da kendilerini ziyaret ettim. Yani seçim sonrasında, daha önce de görüşüldü. HDP nihayet yüzde 13,5 oyu bizim vatandaşlarımızdan aldı, biz her zaman söyledik, kim hangi partiye oy vermiş olursa olsun o saygındır. Vatandaşımızın oyu saygındır. 80 milletvekilini Meclis’e soktuktan sonra ortaya koyduğu antidemokratik ve teröre cevaz veren yaklaşımını kesinlikle onaylamak anlamına gelmez.”

Seçimlere ilgili anket sonuçlarının sorulması üzerine Davutoğlu, “Sürekli bu anketler yapılıyor. Bu anlamda seçime giderken büyük teamül oyların büyük partilere doğru, daha istikrara doğru yönelmesi. Bu anlamda da Türkiye’de 12 yıllık bir istikrarı gerçekleştiren parti olarak AK Parti’ye dönük olarak anketlerde bir artış trendi var. Ama biz bunun daha da tek parti iktidarına gidecek şekilde tahkim edilmesi, güçlendirilmesi için de elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Onun seçim güvenliğinin teminat altına alınması önemli” dedi. (ANKA/SON)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@