Başbakan: 161 şehidimiz 1440 yaralımız var 2839 gözaltı

BAŞBAKAN Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde Orgeneral Hulisi Akar ile birlikte yaptığı açıklamada, "Paralel çete, mensupları artık Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı...

Haberler 16.07.2016, 13:06 16.07.2016, 22:39
Başbakan: 161 şehidimiz 1440 yaralımız var 2839 gözaltı
BAŞBAKAN Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde Orgeneral Hulisi Akar ile birlikte yaptığı açıklamada, "Paralel çete, mensupları artık Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Maalesef, bu kalkışma bastırılmıştır. Ancak, 161 şehidimiz var. 1440 yaralımız var. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Bir belayı büyük millet bir kez daha basireti ile def etmiştir" diye konuştu.
 
BAŞBAKAN Binali Yıldırım darbe girişimine ilişkin, "Paralel çete, mensupları artık Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Maalesef, bu kalkışma bastırılmıştır. Ancak, 161 şehidimiz var. 1440 yaralımız var. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Bir belayı büyük millet bir kez daha basireti ile def etmiştir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde beraberinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la birlikte açıklama yaptı. Yıldırım açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir. Milletimin bütün fertlerine bayraklarıyla meydanlara koşan, bu paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum. 15 Temmuz demokrasimizin bayramı olmuştur. Hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz ve sivil vatandaşlarımızı rahmetle şükranla anıyorum. Yaralılarımıza Allahtan şifa diliyorum. Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimizin alnından öpüyorum.

TSK'NIN EMİR KOMUTA HİYERARŞİSİ DEĞİL TSK'DAKİ PARALEL TERÖR YAPILANMASININ KALKIŞMASI

Sevindirici olan bu kalkışma TSK'nın emir komuta hiyerarşisi ile olan bir kalkışma değil TSK içindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır. Bu vesileyle vatanını, milletini, bayrağını seven ve bu alçakça girişime prim vermeyen komutanlarımızı ve subaylarımızı tebrik ediyorum. Bu yaşadığımız olay Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasi ve milli iradenin ülkemizin bağımsızlığı için ne kadar önemli olduğunu bütün dünya bir kez daha gördü. Tankların önüne bayrakla yatan, tankların üstüne çıkan aziz vatandaşlarımız ve canını bu uğurda veren şehitlerimizi bu büyük millet asla ve alsa unutmayacaktır. Bizi arayan dayanışma gösteren dost ülkelere de teşekkür ediyoruz. Paralel çete unsurları artık yüce Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir.

161 ŞEHİT, 1440 YARALI, 2839 ÇEŞİTLİ RÜTBELİ VE ASKER GÖZALTINA ALINDI

Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdırlar; hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle oyun oynayamaz. Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, parasıyla, tankıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin insanının üzerine ateş açanlar, PKK'dan daha aşağılık bir terör örgütüdür. Bu hain çete unutulmayacaktır. Maalesef bu kalkışma bastırılmıştır ama toplam 161 şehidimiz mevcuttur 1440 yaralımız vardır. Bu olaya kalkışan 2839 çeşitli rütbede, asker gözaltına alınmıştır. Basın ve medya kuruluşlarımız, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Çetelerden yana değil ülkeden ve milletten yana net tutum almışlardır. Başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da görüş farklılıklarını bir tarafa bırakıp ay yıldızlığı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır.

BİRİNCİ AŞAMA SONA ERMİŞTİR

İşin birinci aşaması sona ermiştir. Bundan sonraki çalışmalarda vatandaşlarımız normal hayatını sürdürürken bir yandan da bu güruhlara karşı her türlü işlem misliyle yapılacaktır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bütün milletimize geçmiş olsun diyor demokrasi bayramımız 15 Temmuz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun diyoruz. Milletimizin gündüz işini gücünü bıraktıktan sonra akşam tekrar meydanlara akmasını bekliyorum. Bugün saat 15.00'te yüce Meclisimiz toplanacak ve bu olay bütün ayrıntılarıyla ele alınacak."

"DURUM TAMAMEN KONTROL ALTINA ALINMIŞTIR KOMUTANLAR GÖREVLERİNİN BAŞINDA"

Başbakan Yıldırım, haber alınamayan komutanlarla ilgili bir soru üzerine, "Herhangi endişe edilecek bir durum yok. Durum tamamen kontrol altına alınmıştır. Kısa süre içinde komutanlarımızda normal sürece geçeceklerdir. Görevlerinin başındadır" diye konuştu.

TUTUKLAMALAR GÖZLATILAR DEVAM EDİYOR

"Yargılanacak olan askerler vatana ihanetten mi yargılanacak ve idamı geri getirmeyi düşünüyor musunuz? Gülen için Amerika'dan ekstra bir girişim olacak mı? Bu olaya karışan askerlerden kaç kişi öldü?" sorusu üzerine Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "Tutuklamalar, gözaltılar devam ediyor hala. İkincisi de tabi bu işlenen bu suçun karşılığı hukuk sistemimizde açıkça tanımlanmıştır. İdam cezası anayasamızdan ve hukuk sisteminden çıkarılmıştır. Bugün yüce meclisimiz toplanacak ve ülkemizin bunun gibi çılgınlıklarla karşılaşmaması ilave ne gibi tedbirler alınacaksa hukuki düzenlemeler yapılacaksa da parti liderleri ile üzerinde çalışacağız.

DARBECİLERDEN DE 20 CİVARINDA ÖLEN VAR, 30'A YAKIN DA YARALI AMA BU RAKAMLAR KESİN DEĞİL

Darbecilerden de 20 civarında ölen var. 30'a yakın da yaralı ama bu rakamlar kesin değil. İlerleyen saatlerde gerçek rakam ortaya çıkacaktır.

FETULLAH GÜLEN'İN BU ÇETE LİDERİNİN ARKASINDA DURACAK ÜLKE GÖREMİYORUM

Fetullah Gülen bir terör örgütünün başı ve iade talebi yaptığımız birisidir. Dün akşamki olaydan sonra bu adamın bu çete liderinin bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke Türkiye'ye karşı dost değildir. Türkiye'ye karşı ciddi bir savaşın içindedir. Bu çete reisi, hak ettiği ceza ile buluşmalı."

"VATANDAŞ BU DARBE GRİŞİMİNE KARŞI DARBE GİRİŞİMİDİR"

"Tam bir normalleşeme sağlandı mı?" sorusu üzerine Yıldırım, "Cumhurbaşkanlığımızın genel sekreteri şu anda evine gitmek üzere yolda. Sıkıntılı bir durum yok. Bu büyük bir olaydır. Vatandaş bu darbe girişimine karşı darbe girişimidir. Bu darbe girişimini yapanlara adete linç edecek şekilde büyük bir hiddet ile üzerine gitmesidir. Vatandaş kolluk kuvvetlerini beklemeden göz altına aldılar, bağladılar. İşin beyni kontrol altına alınmıştır. Rütbesi ne olursa olsun bunlar artık haindir" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@