Balıkesir'e akıllı Robotik Otopark

BALIKESİR Eski Kuyumcular Mahallesi'nde Balıkesir Valiliği yanındaki alanda yaptırılan 84 otomobil kapasiteli Robotik Otopark hizmete açıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin 2 Ekim 2015'te protokolünü imzalayıp,...

Haberler 01.04.2016, 17:57
Balıkesir'e akıllı Robotik Otopark
BALIKESİR Eski Kuyumcular Mahallesi'nde Balıkesir Valiliği yanındaki alanda yaptırılan 84 otomobil kapasiteli Robotik Otopark hizmete açıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin 2 Ekim 2015'te protokolünü imzalayıp, Eski Kuyumcular Mahallesi Balıkesir Valiliği yanındaki 183 metrekarelik alana inşa ettirdiği 24.5 metre yüksekliğe sahip, 84 otomobil kapasiteli Robotik Otopark, bugün mehteran gösterisi ve dualarla hizmete açıldı. Açılış törenine AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Balıkesir Mehteranı'nın gösterisi açılışa renk kattı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Edip Uğur, trafik sorununa çözüm getirmek için, dar alana yüksek kapasiteli robotik akıllı otopark inşa ettiklerini belirterek, "Trafikteki araçların azımsanmayacak bir bölümü park yeri aramak için geziyor. Dolayısıyla trafik yoğunluğunun en önemli sebeplerinden birisi olarak yeterli otopark imkanının olmayışı gösteriliyor. Uzmanlar çözüm için daha fazla park yeri yaratarak hem trafiğin rahatlayabileceğini hem de çabuk ve kolay park imkanı sağlanabileceğini söylüyor.

Robotik Akıllı Park Sistemleri, konvansiyonel park etmeye göre daha az yer ihtiyacı olan, park sorunlarına uygun çözümler sunabilen sistemlerdir. Bu da daha fazla yeşil alan, daha fazla sosyal alan uygulaması için daha fazla yaşam alanı ayırabilmek demektir. Akıllı otoparklarla hemşehrilerimiz araçlarını, kirli, kuytu, karanlık park alanlarına park etmeyecek. Açık alanlarda yağmurdan, kardan, doludan, olumsuz doğa koşullarından, hırsızlık tehlikesinden de bu sistemle korumuş olacaktır. İlkini inşa ettiğimiz bu otopark, çoklu sensörel, üçlü güvenlik sistemiyle donatılmış, kendi arızasını teşhis edebilen, yapay zekaya sahip, kontrol ünitesi sayesinde güvenlik seviyesi mükemmele ulaşmıştır. Aynı anda birden çok aracı yerleştirme ve teslim etme işlemi yapabilmektedir. 183 metrekareye 84 araç sığıyor. Eğer biz bunu eski konvansiyonel sistemle yapmış olsaydık, 1 otomobil için 25 metrekare, 84 araç için en az 2 bin metrekare alan gerekiyordu. Dünyada sadece ABD'nin San Diego şehrinde olan otopark, şimdi Türkiye'de Balıkesir'de. Balıkesirlilere hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Kurdele kesiminin ardından törene katılanlara pilav ve ayran ikram edildi. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@