Bakan Yıldız'dan ‘Elektrik' Açıklaması

Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, zaman zaman bir ya da birkaç trafoda çıkan bazı arızaları, Türkiye’nin toplamıymış gibi aktaranların büyük bir yanlış içine düştüklerini söyledi.

Haberler 07.06.2015, 17:36
Bakan Yıldız'dan ‘Elektrik' Açıklaması

ANKARA(ANKA) -Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, zaman zaman bir ya da birkaç trafoda çıkan bazı arızaları, Türkiye’nin toplamıymış gibi aktaranların büyük bir yanlış içine düştüklerini söyledi. Bir önceki seçimlerde de elektrik kesintisinden dolayı, hiçbir vatandaşın oyunun geçersiz kılınmadığını bu hususta son derece iddialı olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, 21 elektrik dağıtım şirketine ve bölgelere tek tek bağlanarak elektrik iletim ve dağıtım durumuyla alakalı bilgi aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Ankara Gölbaşı'ndaki TEİAŞ Milli Yük Tevzi Merkezi’nde, oy kullanımı ve sayımı esnasında yaşanabilecek elektrik kesintilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.Bugün Ankara Gölbaşı'ndaki TEİAŞ Milli Yük Tevzi Merkezi’nde Türkiye’nin tüm iletim ve dağıtım sistemini kontrol edeceklerini söyleyen Bakan Yıldız, iller ve bölgeler olarak son durumlara ilişkin bilgiyi her saniye  alacaklarını bildirdi.

Elektriğin kamuoyu özel sektör işletmeciliğiyle birlikte aslında santrallerde üretildikten sonra iletilen, iletildikten sonra da dağıtılan ve sonunda sanayicilerin ve mesken sahiplerinin kullanımına sunulan bir hizmet olduğunu belirten Bakan Yıldız, “Bugün 9 bölge ve 22 bölge müdürlüğüne buradan canlı bağlantılar yapacağız. 21 dağıtım hizmetiyle de bu hizmeti yürüteceğiz” dedi.

-“HİZMET VERDİĞİMİZ ABONE SAYISI 8 MİLYON ADET CİVARINDA”-

Dağıtım merkezlerinin şu anda 396 bin trafoda hizmet verdiğini söyleyen Yıldız, “Elektrik direği sayısı da 15 milyon 400 bin adet civarında. Armatür sayısı da 6.5 milyon civarında. Tüm bu hizmetleri verdiğimiz abone sayımızda 8 milyon adet civarında. Bunların bir kısmı yaz ve kış kullananlar. Ama her birisine enerji sistemi dağıtılmış oluyor. Neredeyse dünyanın etrafını 30 kez dolaşan bir şebekeden bahsediyoruz. Bunlar özellikle büyük resmin gözden kaçırılmamasıyla alakalı konulardır” diye konuştu.

-“ELEKTRİK KESİNTİSİNDEN DOLAYI OYU GEÇERSİZ OLAN VATANDAŞ YOK, İDDİALIYIM”-

Düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Zaman zaman bir ya da birkaç trafoda çıkan bazı arızaları Türkiye’nin toplamıymış gibi aktaranların ne kadar büyük bir yanlışın içine düştüklerini bir kez daha söylemek istiyorum” ifadelerini kullanan Taner Yıldız, şöyle devam etti:

“Bir önceki seçimlerde de elektrik kesintisinden dolayı herhangi bir sandıkta, herhangi bir vatandaşımızın oyunun geçersiz kılındığı bir konu yoktur. Bunu son derece iddialı bir şekilde söylüyorum. Türkiye’de elektrik kesintisinden dolayı benim oyum sayılmadı ya da geçersiz sayıldı,  diyen bir vatandaşımız yoktur. Her sandıkta bulunan 7 görevlinin 5 tanesi siyasi parti görevlisi olmak kaydıyla onların imzasıyla birlikte tutanağa bağlanmış evraklar kullanıyor.”

-“BUGÜN İTİBARIYLA 44 BİN MEGAWALT CİVARINDA ARZ EDECEĞİMİZ ENERJİ VAR”-

Ankara Gölbaşı'ndaki TEİAŞ Milli Yük Tevzi Merkezi’nde TEİAŞ’ın bünyesinde 3 tane yüksek donanımlı helikopterle birlikte bütün iletim hatlarını kontrol ettiklerini vurgulayan Bakan Yıldız, 686 tane trafo merkezinin 7 bin 877 personel tarafından korunduğunu da bildirdi. Bakan Yıldız, seçim dolayısıyla bugün 16 bin personelinde hizmet verdiğinin altını çizerek, “Bugün toplam 27 megawaltlar civarında tüketim beklenirken, emre amade 44 bin megawalt civarında arz edeceğimiz enerji var. Arz talebin neredeyse iki katına yakın. Türkiye’de enerji üretimi ve iletimiyle ilgili bir sıkıntı bulunmamaktadır. Dağıtım hizmetleriyle de alakalı ara sıra aksayan bazı yanları da arkadaşlarımız telafi edecek” şeklinde konuştu.

-“SEÇİM GÜNÜNDE BİR SU BORUSUNUN TAMİRİ İÇİN KABLO KOPARTILIYORSA, DİKKATLİ OLMAMIZ LAZIM”-

Bakan Yıldız açıklamasının ardından, 21 elektrik dağıtım şirketine ve bölgelere tek tek bağlanarak elektrik iletim ve dağıtım durumuyla alakalı bilgi aldı.

Bakan Taner Yıldız’ın “Bize bir ihbar geldi. Sakarya’nın elektriği kesik diye. Şimdi araştırdığımızda bunu sisten teyit almak istiyorum. SASKİ’nin bir kablo koparttığı söylendi. Bu ne kadar doğru? Bundan ne kadar alan etkilendi?” ifadeleri üzerine, SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, “SASKİ 11.07’de kablomuzu kesti. Biz 11.52’de o bölgeyi besledik. Bu sadece bir trafo alanı elektriksiz kaldı. Bunun dışında bir problemimiz yok. SASKİ Genel Müdürüyle görüştüm çalışmayı durdurdu” dedi.

Seçim gününde her türkü arızanın kendilerine hemen aktarılmasını isteyen Bakan Yıldız, “Arkadaşlar bulunduğumuz yerde belediyelerle, su işletmeleriyle irtibatta olmamız lazım. Seçim gününde bir su borusunun tamiri için ortagerilim kablosu kopartılıyorsa, hele hele şöyle bir algının oluşturulmak istendiği ortamda dikkat etmemiz lazım. Oradaki bir mahalledeki elektrik kesintisi Sakarya’nın elektriği kesildi diye özellikle maksatlı olarak aktarılmak isteniyor” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@