Bakan Yıldız: 18 Kardeşimiz Kuyunun Ağzında Değiller

KARAMAN (ANKA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Maden ocağını bir kuyuya benzetirsek, kuyunun dibine doğru 18 kardeşimizin olduğunu gördük. Kuyunun ağzında değiller. O yüzden hemen hemen h

Haberler 05.11.2014, 15:15
Bakan Yıldız: 18 Kardeşimiz Kuyunun Ağzında Değiller

KARAMAN (ANKA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Maden ocağını bir kuyuya benzetirsek, kuyunun dibine doğru 18 kardeşimizin olduğunu gördük. Kuyunun ağzında değiller. O yüzden hemen hemen her metreyi geçmek zorundayız" dedi.

Yıldız, Ermenek'teki yaşanan maden faciasıyla ilgili  son bilgileri paylaştı. Yıldız, 13 işçiye ulaşmak için 24 saatten bu yana sürdürülen çalışmaların devam ettiğini ancak şuan kadar somut ve sonuca ulaşıcı bir noktaya henüz gelinmediğini belirtti. Toplamda bin 250 metrelik maden ocağının içerisindeki  yolun 3’te 2’sinin açık hale getirildiğini vurgulayan Yıldız, “Yaklaşık 400 metrelik yürüme yolunda gideceğimiz mesafe var. Tabi aşağıya indikçe daha fazla yerin tahrip olduğunu görüyoruz. Maden ocağını kuyu olarak benzetirsek, kuyunun dibine doğru 18 kardeşimizin olduğunu gördük, kuyunun ağzında değiller. O yüzden hemen hemen her metreyi geçmek zorundayız” dedi.

-“ERMENEK HAVALİSİNDE BULUNAN ESNAFLARIN KREDİ BORCU ERTELENDİ”-

Banklara Birliği’nin almış  olduğu kararla 18 işçinin borçlarının dün silindiğini dile getiren Yıldız, “Ermenek’te çalışan bütün madenci kardeşlerimizindi 3 aylık bütün kredi borçları ertelenmiş oldu. Aynı zamanda esnafın aldığı kredilerle de alakalı, onları etkileyeceği kanatiyle, işçilerimiz ödeyemeyince esnafımız da zor durumda kalmasın adına, Ermenek havalisinde bulunan bütün esnaflarımızın da böylece bütün kredi borcu, faizsiz olmak kaydıyla 3 ay onlar da ertelenmiş oldu" diye konuştu.

-“HAYIRSEVERLERDE ÇOK SIK TELEFON ALDIK”-

Hayırseverlerden çok sık telefon aldıklarını vurgulayan Yıldız, “Şuanda maden ocağında bulunan 18 kardeşimizin çocuklarının tamamının üniversite sonuna kadar okutulmasıyla alakalı ciddi taahhütler verdiler” dedi.

-“HEMEN HEMEN DİP NOKTALARDA ARIYORUZ”-

Soruları da yanıtlayan Yıldız, “Çalışmalar şuan kaçıncı metrede ve Afad’ın görüntülerinde su tepeden mi inmiş?” şeklindeki soruya, "Öncelikle bir kuyuya benzetirsek dediğim konu şu; bir Desandre bir de nefeslik kısmı, 2 tane giriş ve çıkışı olduğunu kabul edelim. Biz şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Yani bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Dikine kod 170 metre ama yürüme yolu itibarıyla baktığımızda bin 300 metreye yakın. Suyun 4'te 3'ünü, yürüme yolunun da 3'te 2'sini ancak bitirdik. Yani şu anda diğer 3'te 1'i ile alakalı henüz oraya girmiş değiliz. Bu manada bir başka ocak ile çakışıp çakışmadığı konusunda sayın Başsavcılığın açıkladığı bir açıklama vardır. Suyun basınçla beraber galerinin içerisine boşaldığını görüyoruz. Boşalma yeri özellikle duvarın yarıldığı yer veya kömürün yarıldığı yere henüz ulaşılmış değiliz. O yüzden onların kotlarını, su seviyelerinin net halini oraya ulaştıktan sonra vereceğiz" ifadelerini kulandı.

“25 metrelik bariyeri aşmada ne durumdasınız?” sorusuna Yıldız, “Şuanda o bariyeri aştık. Arkasında çok ciddi bir tahkimatın bozulduğunu gördük. Ağaçların devrildiğini, üst tabanın kısmen çöktüğünü ve ezilen büzülen vagonları gördük” cevabını verdi.

Yıldız, “Bariyerin arkası işçilerin yemek yediği yer mi?” sorusuna ise, “Çıkan arkadaşlar dört ayrı yerde yemek yendiğini ifade etiler. Bir tanesinin bir bölümünün bulunduğu yer” dedi.

Yıldız, işçilere ait şuana kadar bir bulguya ulaşılmadığını ve o noktaya doğru ilerlediklerini belirtti. Yıldız, suyun yandaki ocaktan boşaldığına kanat verilirse burada işletmecilik hatasının olduğunu rahatlıkla söylenebileceğini bildirdi. (ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@