Bakan Topçu: Turizme Yönelik Olumsuz Açıklamalar Karamsarlığa Yol Açıyor

ANKARA (ANKA) - -Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, yaşanan terör olayları neden...

Haberler 15.09.2015, 17:20
Bakan Topçu: Turizme Yönelik Olumsuz Açıklamalar Karamsarlığa Yol Açıyor

ANKARA (ANKA) - -Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, yaşanan terör olayları nedeniyle turizmde ciddi bir düşüş yaşandığına yönelik medyaya yansıyan haberlerin ve açıklamaların karamsarlığa neden olduğunu belirtti.

Topçu, yazılı açıklamasında bu tür haberlerin Türkiye hakkında olumsuz bir algı oluşturduğunu ifade ederek, “Turizmimizin ülkemiz ve ülkemizin bulunduğu coğrafyada yaşanan olumsuz olaylardan da etkilendiği göz ardı edilemez bir gerçektir fakat medyaya yansıyan kadar olumsuz bir tablo çizmek karamsarlık olur. Gerek Rusya’daki ekonomik kriz gerek medeniyet coğrafyamızdaki olumsuzluklar turizmimizde karamsarlığa yol açacak düşüşlere neden olmamıştır.  Elimizdeki ilk sekiz aylık, yani Ocak ve Temmuz aylarını kapsayan, verilere göre ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 0,38 azalmıştır. Yani bu oran yüzde bir bile değildir” dedi.

-“OKULLARIN GEÇ AÇILMASI SEKTÖRÜ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK”-

Turizmin desteklenmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında,  Rusya’nın da dahil olduğu toplam 13 ülkeyi kapsayan kararlar çıkarıldığını belirten Topçu, “Söz konusu kararlar doğrultusunda Nisan-Mayıs aylarında  Rusya’dan Türkiye’ye sefer düzenleyen yaklaşık  bin 500 charter uçağına 6 bin ABD doları destek sağlanmıştır. Gerekli çalışmalarda öncülük yapan Bakanlığımız söz konusu desteğin Eylül-Kasım aylarını da kapsamasını sağlamıştır” dedi.

Yine turizmin canlandırılması amacıyla turizm sektörü temsilcilerinden ve tatil bölgelerinin belediye başkanlarından gelen yoğun talep üzerine Milli Eğitim Bakanlığınca okulların Kurban Bayramı’ndan sonra açılmasının da kararlaştırıldığını anımsatan Topçu, şöyle devam etti:

“Okulların geç açılmasının sektörü çok olumlu yönde etkileyeceğini, dış pazardaki daralmayı iç pazarın telafi edeceğini düşünüyoruz. Okulların geç açılacak olması sadece turizm tesislerinde değil turizme hizmet ve mal veren bütün sektörlerde gelirlerin artmasını sağlayacaktır.
Bakanlığımız tüm birimleriyle Türkiye’nin tanıtımı ve turizmin canlanması için canla başla çalışmakta. Bütün dünyada reklam, sektörle birlikte faaliyetler, özel tanıtım projeleri yapılmakta. Uluslararası fuarlarda ülkemiz en iyi biçimde stantlarımızla ve katılımcılarımızla temsil edilmekte, basın mensupları, sektör temsilcileri, TV programcıları, kanaat önderleri ülkemizin çeşitli destinasyonlarında ağırlanmakta ve sonucunda basında, en çok izlenen TV programlarında, internet sitelerinde ve diğer mecralarda ülkemizle ilgili tanıtım yapılmakta, özel Türkiye ekleri çıkarılmaktadır.
Bakanlığımızın dijital ve sosyal medyada ülkemiz hakkında yabancıları doğru bilgilendirmesi ve bu yönde içerik oluşturma faaliyetleri artarak devam etmektedir.
2016 yılında başta ana pazarlarımız olmak üzere Batı Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’da pazar payımızı korumak ve ülkemize yönelik seyahatlerin arttırılması amacıyla tur operatörleri, seyahat acenteleri ve sektör temsilcileriyle görüşmeler de tam hızıyla sürüyor birlikte yürütmeyi planladığımız tanıtma faaliyetleri için güzel örnekler ortaya çıkarıyoruz.” (ANKA)

(GO/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@