Bakan Topçu: Bm Güvenlik Konseyi Üye Sayısı Artmalı

ANKARA (ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, G-20 Zirvesinde asıl gün...

Haberler 15.11.2015, 18:05
Bakan Topçu: Bm Güvenlik Konseyi Üye Sayısı Artmalı

ANKARA (ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, G-20 Zirvesinde asıl gündem konusunun dünyanın güvenliğini, özgürlüğünü, refahını garanti etmenin tek yolu olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üye sayısının artırılması olmasını gerektiğini savundu.

Topçu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32’nci kuruluş yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayımladı. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğe güvenle bakması noktasında bugüne dek gereken neyse yapmaktan geri durmayan ülkemiz bundan sonra da kardeşlerinin refahı ve mutluluğu için ne gerekiyorsa yapmaya devam edecektir” diyen Topçu, KTTC’nin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Mesajında terör sorununa da değinen Topçu, Birleşmiş Milletler’in yeniden yapılandırılması, geniş temsilin sağlanması, güvenlik konseyinin genişletilerek daha demokratik hale getirilmesinin dünya barışı için ivedilik taşıdığını belirtti. Topçu, uluslararası ilişkilerde devletlerin kendi vatandaşlarının güvenlik, özgürlük ve refahını sağlayabilmesi için Birleşmiş Milletler yapısında köklü değişikliklere ihtiyacın olduğunu savunarak şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler çatısı bir takım küresel güç odaklarının menfaatlerinin meşrulaştırıldığı zemin olmaktan çıkartılmalıdır. Ülkelerin menfaat çatışmaları Birleşmiş Milletler zemininde en aza indirilebilirse küresel terörün zemini ortadan kalkmaya başlayacaktır. Postmodern kolanyalizmin elinde bir enstrüman olan terör, şimdi bu enstrümanı ellerinde tutanları yakmaya başlamıştır. Bu yangın tüm dünyayı içine alabilecek enerjiyi bünyesinde barındırmaktadır. Kültürlerarası ilişkiler geliştirilmelidir. İnsanlığı huzur ve mutluluğu için herkes taşın altına elini koymalıdır. G-20’de asıl gündem konusu dünyanın güvenliğini, özgürlüğünü, refahını garanti etmenin tek yolu olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üye sayısının artırılması olmalıdır.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@