Bakan Soylu Türkiye'de suç işleyip yurt dışına kaçan kişileri açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son yıllarda Türkiye'de suç işleyişinde boyutu arşa çıkaran bir şekilde yurt dışına kaçan ama sonunda yakalanan kişilerin listesini ve süreci anlattı.

Bakan Soylu Türkiye'de suç işleyip yurt dışına kaçan kişileri açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son yıllarda Türkiye'de suç işleyişinde boyutu arşa çıkaran bir şekilde yurt dışına kaçan ama sonunda yakalanan kişilerin listesini ve süreci anlattı. Türkiye'de suç işleyip Gürcistan üzerinden yurt dışına kaçan kişilerin çoğunlukla uğrak ve yakalandığı yer Balkanlar olduğu gözlemlendi. 

Bakan Soylu, 2021 yılı Nisan ayında milyonlarca vatandaşı kurduğu kripto para borsası üzerinden dolandıran Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer ile katil zanlısı emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın iade sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Adalet Bakanlığı ortaklığında yürütülen işlemlerin kısa süre içerisinde olumlu geri dönüş sağlayacağını belirtti. Soylu, iade işlemleri ile ilgili, ''Hem Sayın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Bey hem ben muhataplarımızla sürekli görüşme halindeyiz. Zannediyorum önümüzdeki mahkemelerden sonra iade edileceklerini bekliyoruz.'' diyerek konuştu.

SUÇ İŞLEYEN KİM OLURSA OLSUN ENİNDE SONUNDA TÜRKİYE'YE GETİRİLECEK

Soylu, Türkiye'de suç işleyip bir şekilde yurt dışına kaçmayı başaran kim olursa olsun eninde sonunda geri getirileceğini bütün millete ifade vereceğini aktardı. Geçmişten günümüze suç işleyip Gürcistan üzerinden yurt dışına kaçan yüzlerce kişi arasından belirli kişilerin işlediği suç ve yurt dışına nasıl kaçtıklarını sonraki aşamaların nasıl ilerlediğini açıkladı.

Ülkemizde suç işleyen kişi dünyanın neresinde olursa olsun izlendiğini belirten Soylu, İnterpol birimimiz de açıkladı. Dünyanın neresinde olursa olsun izliyoruz, takip ediyoruz ve kırmızı bülten çıkartıyoruz. Gerek ikili ilişkilerimizde gerekse de İnterpol üzerinden bunları Türkiye'ye getirmek için çaba sarf ediyoruz.'' dedi.

''BU HATTI SON YILLARDA KAPATTIK''

Organize suç örgütü liderleri veya üyelerinin suç işledikten sonra kaçtıkları hat üzerine değinen Soylu, ''Örneğin bir hat var. Bu hattı son yıllarda kapattık. Yani Türkiye'de suç işleyip Gürcistan üzerinden başka ülkelere gidebilme ve oralarda kendilerini konumlandırabilme. Milletimize şunu da söylemek isterim: Suç işleme kabiliyetini Türkiye'ye yönelik oradan devam ettirebilmeye matuf organize suç örgütü mensupları var. Bu konuda 2-3 yıldır, burayı da o alanı da kapatmış durumdayız.

Yine onun yanı sıra Türkiye'de hem çokça cinayet işlemiş, birçok ailenin de canını yakmış yine Gürcistan'a giden, Gürcistan'da kırmızı bültenle içeri aldığımız ama adli kontrolle, bir vesileyle orada çıktıktan sonra Gürcistan'dan kaçan Barış Boyun da İtalya'da Rimini şehrinde Türk ve İtalyan polisinin ortak çalışması sonucu yakalandı ve şu anda hapiste ve iadesini bekliyoruz, İnterpol üzerinden.'' ifadesini kullandı.