Bakan Soylu Düzce depreminden sonra Çök Kapan Tutun tatbikatının önemine değindi!

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı basın açıklamasında gündem ile ilgili açıklamalar yaptı. İşte Soylu'nun açıklamaları haberimizde yer alıyor.

Bakan Soylu Düzce depreminden sonra Çök Kapan Tutun tatbikatının önemine değindi!

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde yapılan 'çök-kapan-tutun' tatbikatının yaşanan depremlerde faydasının olduğunu vurgulayarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Birileri egzajere edebilir, birileri viral videolar hazırlayabilir, bunlar yapılabilir ama biz 3 kişinin zihnine bunu sokalım yeter" şeklinde konuştu.

Bakan Soylu Türkiye bu zamana kadar ki yaşadığı afetlerden elde ettiği tecrübeler ile güzel önlemler alındığını söyleyerek konuşmalarına şöyle devam etti; "Yüzde 75, 80'i yenilenmiş bir yapı stoku ile karşı karşıyayız. Bu bizim için örnektir. Hem kentsel dönüşüm açısından hem yenilenme açısından bir örnektir. Demek ki yapılınca oluyor. Bunu Elazığ'da da, Malatya'da da, Giresun'da da, Kastamonu Bozkurt'a da, Van'da da, her yerde gerçekleştirdik. Elbette deprem oluyor ama önemli olan burada bir can kaybıyla karşılaşmamamız ve ani müdahale, anında müdahale. Milletimizin emrine amadeyiz. Biz gücümüzün yettiği kadar bu kadar yapıyoruz ama ben inanıyorum ki, bizden sonra gelecek nesiller bizden çok daha iyisini yapacaklar" dedi. 

Kastamonu Bozkurt ilçesinde geçen yıl yaşanan sel felaketini hatırlatan Soylu "Bir sel afeti yaşadık. O sel afetinden sonra aldığımız tedbirlerle, sadece aldığımız uyarı tedbirleriyle bu sene Batı Karadeniz sel afeti yaşadık. O sel felaketinde o aldığımız tedbirlerle, uyarılarla, mesajlarla o işin içinden daha az maliyetlere çıktık. İnsan kayıpları az oldu, can ve mal kaybı da daha az oldu. İnsanlar arabalarını yükseğe çıkardılar, ticarethanelerini, değerli eşyalarını ve mallarını selde başka bir yere taşıyabilme imkanı buldular. Elbette tarımda birtakım hasarlar oldu. Ona yapabilecek çok fazla şey söz konusu değil. Her uyarının, her tatbikatın, her tedbirin ve temkinin faydası vardır. Biz afet bölgesindeyiz, bunu kabul edeceğiz. Sel ile karşılaşırız deprem ile karşılaşırız. Bir saat sonra büyük bir depremin olmayacağını hiç kimse taahhüt edemez. Allah muhafaza, kışın çığ ile karşılaşmayacağımızı kimse taahhüt edemez. Onun için biz risklerimizi belirleyeceğiz, risk planlarımızı hazırlayacağız.

Milletimize, sel ile deprem ile orman yangını ile karşı karşıya kaldığında ne yapması lazım geldiğini veya hangi ilk adımları atması lazım geldiğini söylemek bizim ödevimizdir, vazifemizdir. Bunu söylemek zorundayız. Birileri egzajere edebilir, birileri viral videolar hazırlayabilir, bunlar hepsi yapılabilir ama biz 3 kişinin zihnine bunu sokalım yeter. Okullarımızda bunu yapıyoruz. 850 bin yurtta kalan gencimizle birlikte bunu gerçekleştirdik. Sadece 'çök-tutun-kapan' değil tahliye tatbikatı gerçekleştirdik, toplanma yeri tatbikatı gerçekleştirdik. Bugün Türkiye'de 28 bin toplanma alanı var. Bu bundan 3 yıl önce 8 bin, 9 bindi. Neden bugün var? Çünkü bunun ne olduğunu bütün tatbikatlarda, yaptığımız çalışmalar ve planlamalarda görüyoruz. Bu işin sorumlusuyuz" ifadelerini kullandı. 

Ayrıca toplanma alanlarının yaşanan afetler için önemine değinen Soylu "Yurtta nerede olacak, mahallelerde nerede olacak, şehirlerin neresinde olacak bütün bunları iyi planlarsak belediye başkanımız adımını ona göre atar, mahalle muhtarlarımız adımını ona göre atar, okul müdürlerimiz adımını ona göre atar. Buna kendimizi alıştırmak durumundayız. Rahmetli annemin güzel bir lafı vardır; 'Eyvah para etmez' İstediğin kadar 'Eyvah' de" ifadelerine konuşmalarında yer verdi.

SONRAKİ HABER