Bakan Soylu açıkladı! 'Kökünü Kurutma' operasyonunda 75 kişiye gözaltı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin illerinde uyuşturucu satıcılarına yönelik yeni bir operasyonun başlatıldığını duyurdu.

Bakan Soylu açıkladı! 'Kökünü Kurutma' operasyonunda 75 kişiye gözaltı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin illerinde uyuşturucu satıcılarına yönelik yeni bir operasyonun başlatıldığını duyurdu. Şimdiye kadar aktarılan bilgilere göre 'Kökünü Kurutma' operasyonunda 75 kişi gözaltına alındı. Kapsamlı yürütülen operasyonu Türkiye geneli ve yurt dışı bağlantı noktaları titizlikle aranıyor. Operasyon dahilinde belirlenen adreslere baskın yapılarak suçluların tutuklanma işlemi gerçekleşmeye devam ediyor. 

Bakan Soylu, Nevşehir merkezli birçok ilde yürütülen 'Kökünü Kurutma' operasyonunda belirlenen 87 şüpheliden 75'i gözaltına alınarak polis merkezlerine gönderildiği bildirildi. Soylu, ''Geçen yılın 3 katı metamfetamin yakalandı. Bütün mücadelemiz uyuşturucu arzını durdurmak'' dedi.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında, gerekli detaylara ver yerdi. Nevşehir'de basın toplantısı düzenlemesinin nedenini 6 aydır Cumhuriyet Başsavcılığı ortaklığında yürütülen ve birçok ili de kapsayacak 'Kökünü Kurutma' operasyonu olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu düzenlediği basın toplantısındaki açıklamaları:

''YAKALANAN UYUŞTURUCUNUN YÜZDE 70'İ AĞRI, VAN VE HAKKARİ'DE YAKALANMAKTADIR''

''Bir bölümü dosya içeriğinde 6 aylık süreçle birlikte gözaltına alındı. Bugün toplam 87 şüpheli yani bunlar özellikle uyuşturucu satıcıları, temin edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu ana kadar 75'i gözaltına alındı. Eş zamanlı bir şekilde şu anda Mersin'de de aynı ölçekte yaklaşık 111 şüphelinin, yine uzun zamandır devam eden bir dosyada, şu ana kadar 60 gözaltı da 'Kökünü Kurutma Operasyonu'nda Mersin'de eş zamanlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla mücadele konusunda özellikle eğitim öğretim dönemi açılmadan önce tüm illerimizde yoğun bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şunu ifade etmem gerekir. Bu, gerek sınırlarımızda olsun, gerek sınırlarımızın içerisinde olsun, tüm güvenlik güçlerimiz uyuşturucu ile mücadeleyi hakikaten dünyanın da takdir ettiği bir şekilde yerine getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu söylemek isterim. Geçmiş yıllarda Türkiye'deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70'i batı illerinde yakalanırdı. Oysa son yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye'de yakalanan uyuşturucunun yüzde 70'i Ağrı, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye'ye doğudan girdiği andan itibaren uyuşturucu yakalanmaktadır.

''OPERASYONUN EN ÖNEMLİ AYAKLARINDAN BİR TANESİ DE METAMFETAMİNDİR''

"Yine Nevşehir'de yaptığımız operasyonda da yine Mersin'de yaptığımız operasyonda da operasyonun en önemli ayaklarından bir tanesi de metamfetamindir. Yani 'met' dediğimiz, vatandaşımızın dilinde 'met' olarak nitelenen metamfetamine yönelik bir operasyondur. Bu da Türkiye'nin doğusundan girmektedir. Yani özellikle İran sınırlarından girmektedir. Onun için orada da ciddi bir tedbir alınmıştır. Geçen yıl yaklaşık 2,5 ton civarında bir metamfetamin yakalandı. Toplam bu yılsa bunun yaklaşık şu anda 3 katından fazlası yakalanmış durumdadır. Yani saha baskılamamız, aynı zamanda farkındalık üretmemiz, aynı zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin konusunda da sürmektedir.'' ifadelerini kullandı.