Bakan Nebati: Enflasyona yönelik aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyona yönelik alınan tedbir ve önlemlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati: Enflasyona yönelik aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyona yönelik alınan tedbir ve önlemlere yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, AK Parti Isparta İl Başkanlığı ziyaretinde esnaf ve iş dünyasıyla bir araya gelerek enflasyona yönelik alınan tedbirlerden bahsetti. Alınan tedbirler ile beraber önümüzdeki aylar ve özellikle Aralık ayı sonunda enflasyonun artışı düşecek bazın da etkisiyle burnunu aşağıya indirdiği görüleceği belirtildi.

Bakan Nebati, ''Biz önümüzdeki aylarda artış hızı düşmüş bir enflasyon, aralık ayından itibaren bazın da etkisiyle burnunu aşağıya indiren bir enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin sonunda yüzde 23,9'luk bir enflasyon ve sonrasında da tek haneli bir enflasyona yönelik aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz'' dedi.

Salgın ile beraber ilk aylardan sonra özellikle 2020 Nisan ayıyla beraber üretim kapasitelerinde yaşanan düşüş sonrası zor günler geçiren dünya ülkelerinin yıl sonu ekonomik büyümelerinde yaşanan gerilemenin etkisi 2021 yıl sonunda hissedilmeye başlandı. Küresel ekonomi 2020 yılında daralma ve küçülerek sonraki süreci olumsuz etkileyecek ayak seslerini 2021 ikinci çeyreğinde yansıtmaya başladı. 

Dünya ülkeleri gibi Türkiye'de bu zaman diliminde beklenilenin tersine tahminlerin üstünde kalarak ekonomik alanda fazla darbe almadan rahatlıkla geçirdi. Verilen teşvik ve destek programlarıyla vatandaşlar, esnaf ve üretim mekanizmalarında etkin rol oynayan kişi ve kişilerin rahatlatılması sağlanıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamaları:

''Geçen yıl yüzde 11'in üzerinde büyüyen bir Türkiye vardı, yine aynı yaygaralar başlamıştı. O yaygaralarda Türkiye'nin bir miktar baz etkisiyle büyüyeceğini söylüyorlardı. Biz 'Hayır çift haneli bir büyüme gerçekleşecek.' dediğimizde de yine aynı şeyi yaptılar ve yanıldılar. Şunu iyi bilin, sesini yüksek çıkaran bir güruh var. Bir de işini sessiz sedasız yapan bu ülke, vatanı, devleti, bayrağı için çalışan büyük bir sessiz çoğunluk var. Biz sessiz çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz. İşlerini yapan, ülkesini seven. Bizler dedik ki '2021 yılında iyi olacak.' ama her zaman olduğu gibi hep kötü örnekler verdiler. Bunu beceremeyince spekülatif, manipülatif hatta ihanete varan söylemlerle bizi 20 Aralık akşamına getirdiler. 20 Aralık'ta hatırlayın ülkede ön görünmezlik, kaygı olmuş, döviz fiyatları hızlı bir şekilde yükseliyor.

Sahte belgelerle dolar şu kadar olacak, ülke perişan olacak şeklinde sert ifadelerle Türkiye'yi kilitlemeye gayet ediyorlar ama yanıldıkları bir şey var. Bu ülkenin iktidarı her sıkıntılı anda milletin duasını, desteğini alarak mutlaka ama mutlaka bir çözüm üretir. 20 Aralık'ta biz uzun günler neticesine ürettiğimiz çözümü, Sayın Cumhurbaşkanımızdan duyduğumuzda bütün millet 'Evet yaparsa AK Parti yapar, yaparsa Recep Tayyip Erdoğan yapar, problemleri çözecek yerin adresi de burasıdır.'' ifadelerini kullandı.