Bakan İslam'dan Bomba Açıklamalar: Aym Kararı..

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AYM kararının çocuk evliliklere yolaçmaması için yasal düzenleme yapacaklarını bildirdi. -İslam: AK Parti Kadın Kolları dünyanın en büyük kadın örgütü. -Bakan İslam 1 Hazira

Bakan İslam'dan Bomba Açıklamalar: Aym Kararı..

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AYM kararının çocuk evliliklere yolaçmaması için yasal düzenleme yapacaklarını bildirdi.

-İslam: AK Parti Kadın Kolları dünyanın en büyük kadın örgütü.

-Bakan İslam 1 Haziran’dan itibaren yetim, öksüz, babası askerdeki çocuklara ayda 100 lira maaş bağlanacağını bildirdi.

-Ayşenur İslam: Zaten kazanıyoruz diye sandığa gitmemezlik etmeyin, yüzde 90 katılım gerekir... Doğum yardımına 25 bin başvuru oldu... Muhalefet engellemeseydi daha pratik ödeme yapabilirdik.

ANKARA (ANKA) – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam Anayasa Mahkemesi’nin dini nikah için önce resmi nikah zorunluluğunu kaldıran kararı için “Karar resmi nikâhı ortadan kaldırmaz. Bizim için ikinci en önemli taraf, çocukların gayrı resmi biçimde evlendirilmesini provoke edecek yönüdür. Bunu önlemek için çalışma yapacağız” dedi.

İslam, bir TV’de soruları yanıtlarken çocuk yaşta evlilikleri önleyecek yasal düzenlemeleri ortadan kaldıracak herhangi bir uygulamanın bakanlığı tarafından hoş görülemeyeceğini bildirdi. İslam, “Bu karar alındığına göre bizim bakanlık olarak 18 yaş altı çocukların herhangi bir nikâh töreni ile gayrı resmi biçimde evlendirilmelerini engellemek için yeni bir çalışma yapmamız gerekiyor” dedi.

Çocuk yaşta evliliklerin yasak olduğunu herkesin bildiğini, bu evliliklerde çok ciddi bir düşüş de bulunduğunu anlatan İslam ancak mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

-“ZATEN KAZANIRIZ DİYE REHAVETE KAPILMAYIN, OY KULLANIN”-

“Meydanlarda bir rehavet mi var?” sorusuna Ayşenur İslam “Dışarıdan bakanların böyle bir gözlemi olduğunu duyuyoruz, ama biz tam işin içinde olduğumuz için bende böyle bir intiba yok. Fakat belki şu olabilir. Üst üste çok seçim geçirdi Türkiye. Biraz bununla ilgili bir yorgunluk hali olabilir fakat asla olmaması lazım. Eğer böyle bir şey varsa. Bu seçim çok önemli bir seçim, sandığa gitme oranının mutlaka ve mutlaka yüzde 90’larda olması gerekiyor. Eğer varsa böyle bir rehavet böyle bir boş vermişlik, bir kendine güven, yani nasıl olsa seçim kazanılacak, nasıl olsa Türkiye’de her şey yolunda gibi bir düşünce varsa aman aman! Öyle yapmamak lazım. Bu çok ciddi bir hak ve mesuliyettir. Oyunu kullanmayanın şikâyet etme hakkı olmamalı” dedi.

-AK PARTİ KADIN KOLLARI DÜNYANIN EN BÜYÜK KADIN ÖRGÜTÜ-

AK Parti Kadın Kollarının dünyanın en büyük kadın örgütü olduğunu belirten Bakan ve Sakarya AK Parti Milletvekili Adayı Ayşenur İslam, aile içi şiddete tanık olan vatandaşların olaya müdahale etmesini istemediklerini ancak Alo 183 hattını arayıp güvenlik güçlerine haber verebileceklerini bildirdi. İslam bu konuda her ilde ekip oluşturduklarını kaydetti.

-ÇOCUK YARDIMINI ALMAK MUHALEFET YÜZÜNDEN ZAHMETLİ OLDU-

Bakan İslam 15 mayıstan itibaren doğan çocukların doğum yardımını alacaklarını belirtirken “Başvurular Bakanlığımızın bütün illerdeki il müdürlüklerine, sosyal hizmetler il müdürlüklerine ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabilir. Müracaatta sadece annenin TC kimlik numarasını ve çocuğun doğum belgesini istiyoruz. Ve bir form doldurmasını istiyoruz. Bu kadar ayrıca bütün bu birimlerimize mektupla ya da online olarak da müracaat edilebilir, muhakkak gitmek şart değil” dedi.

Çocuk yardımının çok daha pratik olarak hastanelerde verilmesini kanunun görüşülmesini engelleyen muhalefet yüzünden gerçekleşmediğini kaydeden İslam, bunu önümüzdeki dönem gerçekleştireceklerini, doğum yardımı almanın pratikleşeceğini bildirdi.

Ayşenur İslam, doğum yardımı almak için bu ana kadar 25 başvuru alındığını açıkladı.

Çocuk istismarı ve kadına şiddet davalarında iyi hal indirimine, kadın şikâyetlerinin “kocandır döver de sever de” şeklinde kimi zaman geri çevrilmesine tepki gösteren İslam “İnsanların görevlerini ya layıkıyla yapmıyor olmaları ya da kendi takdir haklarını yasanın künhüne aykırı kullanıyor olmaları söz konusu. Şiddet, herkesin görevini çok iyi yapmasıyla, sorumluluk duygusunun tam işlemesiyle önlenebilir. Herkes kendi işini çok iyi yapacak, yapamıyorsa müsaade isteyip gidecek, bu işi çok daha iyi yapacak olanlar vardır mutlaka. Bunlar insan hayatıyla, canıyla ilgili sorunlardır, boşvermeye gelmez. Bir anlık bir kayıtsızlık bir aileyi çökertebilir, bir insanın hayatını alabilir. Herkes işini iyi yapacak. Sıradan insanlar da işini iyi yapacak. Görevini yerine getirecek” dedi.

Diyarbakır’da üç kız çocuğuna cinsel istismar davasında “kızların rızalarının bulunduğu” konusunu eleştiren İslam, 18 yaş altı için rızanın söz konusu olamayacağını bildirdi. Bunun sadece savcı mütalaası olmasının teselli verdiğini kaydeden İslam, yaptıkları bir araştırmada “kadına şiddete başvuranların ortak noktalarını”, “Cinayetlerin genellikle ısrarlı takip mağdurlarının başına geldiğini görüyoruz. Şiddeti süreklileştirmiş faillerin sonunda cinayet işlediğini görüyoruz. Onun için eğer şiddeti ilk basamakta engelleyebilirsek cinayetleri de engelleyebiliriz” diye açıkladı.

Bir artı bir TOKİ sosyal konutu uygulamasından vazgeçip iki artı bire döndüklerini, ancak kurada çıkanların dağıtılacağını belirten İslam, “Ailelerin çok ciddi çocuk artışından söz edemeyiz son dönemde. 2023 ve 2050’de yaşlanmış bir nüfusa sahip olacağız. Onun için Türkiye’nin dinamik nüfus yapısını korumak için birçok önemli tedbir alıyoruz. Yetim aylıkları bu ay başladı. Ülkemizde ekonomik desteğe ihtiyacı olan tüm yetim, öksüz ve babası askerde olan çocuklara 1 Haziran’dan itibaren 100 lira aylık bağlıyoruz. 200 bin çocuğumuza sms’leri gönderdik. Müracaatlarını gönderdik, onun dışında sms almayan ve bu durumda olan vatandaşlara çağrımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımıza bakanlık il müdürlüklerimize ve sosyal hizmetler il müdürlüklerimize müracaatlarını yapmışlar, 18 yaş altı bütün yetim öksüzlerimize ve babası askerde olan çocuklara aylıklarımızı hemen bağlayabiliriz, 1 Haziran’dan itibaren ödemelere başlıyoruz” dedi. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.