Bakan Eroğlu: Kktc Su Temin Projesi'nde Mutlu Son

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada ilk kez uygulanan KKTC Su Temin Projesi&rsq...

Haberler 16.10.2015, 12:10
Bakan Eroğlu: Kktc Su Temin Projesi'nde Mutlu Son

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyada ilk kez uygulanan KKTC Su Temin Projesi’ne ilişkin, “KKTC’de su en büyük ihtiyaçtır. Kuzey Kıbrıs suyun içinde ama hep suya hasret kaldı. Bu maksatla dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdik.  Boruları askıda götürmeye karar verdik. Şükürler olsun ki bu hayali de gerçekleştirmek bize nasip oldu” açıklamasında bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez uygulanan KKTC Su Temini Projesi’ne ilişkin, “Dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdiklerini kaydederek “KKTC’de su en büyük ihtiyaçtır. Kuzey Kıbrıs suyun içinde ama hep suya hasret kaldı. KKTC’nin verimli topraklarına anavatan Türkiye’den hayat suyu götürmek pek çok hükümetin hayaliydi. Bu maksatla Dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdik.  Boruları askıda götürmeye karar verdik. Şükürler olsun ki bu hayali de gerçekleştirmek bize nasip oldu. Kıbrıs bizim canımız diyor, elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

-“ADA HALKININ UZUN VADELİ SU İHTİYACINI KARŞILAYACAĞIZ”-

Dünya'da ilk kez uygulanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçtiğini belirten Eroğlu, “Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur - Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı. Türkiye tarafından inşa ettiğimiz Alaköprü Barajı'nın temelini 2011’de, Anamur'da KKTC tarafında inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı'nın temelini ise 2012 tarihinde Girne'de attık. Her iki barajı da söz verdiğimiz tarihlerde tamamladık. Hayata geçireceğimiz bu proje ile uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacını da çözüme kavuşturmuş olacağız” dedi.

-“PROJE’NİN YATIRIM BEDELİ 1,6 MİLYAR TL”-

Bakan Eroğlu, “Laköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp suyun, Türkiye tarafının 24 km, deniz geçişinin 80 km ve KKTC tarafının ise 3 km olmak üzere toplam 107 km uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla KKTC Geçitköy Barajı’na aktarılacağını belirterek, “İçme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1,6 milyar TL olan bu proje ile KKTC’ye can suyu olacağız” dedi.

17 Ekim’de gerçekleştirilecek açılışa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katılacak. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@