Bakan Eroğlu: Ergene Havzasında 2007-2014 Arasında Gözle Görülür Bir İyileşme Sağlandı

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene Havzası’nda organik madde kirliliği a&ccedi...

Haberler 11.11.2015, 11:40
Bakan Eroğlu: Ergene Havzasında 2007-2014 Arasında Gözle Görülür Bir İyileşme Sağlandı

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene Havzası’nda organik madde kirliliği açısından 2007-2014 arasında gözle görülür bir iyileşme sağlandığını belirterek, “Meriç-Ergene Havzası’na kurulan 5 adet anlık ölçüm merkezi ile nehirde ani deşarjlardan kaynaklanan kirlilikleri takip ediyoruz ve bunun sorumlularına gereken cezaları veriyoruz” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı yazılı açıklamayla, Ergene Havzasında sanayileşmenin 1980’li yılların ilk yarısında plansız ve kontrolsüz bir biçimde başladığını belirterek, “1992 yılından itibaren bu sanayileşme hızlandı. Bunun neticesinde Ergene Nehri’nin tabii debisi olan saniyede 2,5 m3, 1992 yılından itibaren ortalama saniyede 10 m3’e yükseldi. Dolayısıyla akan suyun 3/4’ü kullanılmış sudan oluşmaya başladı ve kirlilik en yüksek seviyeye ulaştı. Yeraltı su seviyesi ortalama 60 metre düştü.  Söz konusu bu olumsuzluklar neticesinde Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nı uygulamaya koyduk” dedi.

-“NÜFUSU 10 BİNİN ÜZERİNDEKİ 13 YERLEŞİM YERİNE ATIKSU ARITMA TESİSİ KURULUYOR”-

Eylem plan ile birlikte, Ergene Havzası’nda nüfusu 10 binin üzerindeki 13 yerleşim yerinde atık su arıtma tesisi inşaatına başlandığını vurgulayan Eroğlu şunları kaydetti:

“Bugün itibarıyla Kırklareli Merkez, Vize, Babaeski, Pınarhisar, Lüleburgaz ile Edirne Uzunköprü atık su arıtma tesislerini tamamladık. Geri kalan Tekirdağ Hayrabolu, Saray, Malkara, Muratlı, Çorlu, Çerkezköy ile Edirne Keşan atık su arıtma tesislerinin inşaatları ise hızla devam ediyor. Ergene Havzası’nda nüfusu 10.000’den büyük 13 belediyenin kanalizasyon ve kollektör yapım işleri de İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor.”

-“SANAYİ TESİSLERİ, DÜZENLİ VE PLANLI SANAYİ ALANLARINA KAVUŞTURULDU”-

Eroğlu, eylem planı ile birlikte sanayi tesislerinin düzenli ve planlı alanlara kavuşturulması maksadı ile çalışma yapıldığını ifade ederek, “Eylem planından önce, bin adet münferit sanayi tesisi ve 194 adet sanayi atık su arıtma tesisi bulunmaktaydı. Eylem planı ile birlikte Tekirdağ ilinde 8 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Kırklareli ilinde 2 adet Islah OSB kurularak sanayi tesisleri düzenli ve planlı sanayi alanlarına kavuşturuldu. Bununla birlikte, Tekirdağ ilinde inşa edilmekte olan 5 adet müşterek OSB Atık Su Arıtma Tesisi (AAT) ile günde yaklaşık 400 bin metreküp sanayi atık suyu, Kırklareli’nde kurulacak 2 adet müşterek OSB AAT ile de günde yaklaşık 40.000 m3 sanayi atık suyu arıtılacak. Böylelikle havzada meydana gelen sanayi atık sularının yönetimi ve bertarafı sağlanacak. Bu tesislerin 2017 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Diğer yandan sanayiden kaynaklanan tehlikeli atıklarının bertarafının sağlanması kapsamında Entegre Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi inşaatı tamamlandı ve tesis faaliyete geçti” dedi.

-“ERGENE NEHRİ’NDE GÖZLE GÖRÜLÜR İYİLEŞME”-

Bakanlığın, Ergene Havzası’nda yaptığı çalışmalar neticesinde Ergene Nehri’nde organik kirlenmenin göstergesi olan Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ) kirliliği açısından 2007-2014 yıllarında arasında gözle görülür bir iyileşme tespit edildiğini belirten Eroğlu, “Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Otomatik Sürekli Ölçüm İstasyonlarının Kurulması Projesi’ kapsamında, Meriç-Ergene Havzasına beş adet gerçek zamanlı ölçüm istasyonu kuruldu. Bu istasyonlar ile havzada 24 saat boyunca su kalitesi ölçümleri yapılıyor. İzleme noktalarından gelen veriler Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan merkeze anlık olarak iletiliyor ve nehir suyunda ani deşarjdan kaynaklanan olumsuz bir değişim olduğunda sorumlular hakkında gereken yapılıyor” ifadelerini kullandı.

-“TRAGEP İLE BÖLGEYE 10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM”-

Bakanlı tarafından hazırlanan ve uygulanmaya konulan Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) ile de bölgenin özellikle çevre problemlerinin çözülmesinin ve refah seviyesinin yükseltilmesinin hedeflendiğini ifade eden Eroğlu, “Toplam maliyeti 10 milyar TL olan bu proje ile Trakya’da barajlar, göletler, içmesuyu tesisleri,  sulama tesisleri, dere ıslahları ve ağaçlandırma çalışmaları başta olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapılacak ve Trakya’nın kalkınmasına büyük bir katkı sağlanacak” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@