Bakan Erdem: 'g20 İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları Ağı' Oluşturuldu

ANKARA(ANKA) - G7 Çalışma ve Kalkınma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Almanya&r...

Haberler 14.10.2015, 11:20
Bakan Erdem: 'g20 İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanları Ağı' Oluşturuldu

ANKARA(ANKA) - G7 Çalışma ve Kalkınma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Almanya’dan çalışmalarını tamamlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, G20 düzeyinde de Türkiye’nin aktif katkısı ile son iki yıldır güvenli çalışma ortamlarının ele alındığını belirterek, bu yıl “G20 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Ağı” oluşturulduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Erdem’in G7 Çalışma ve Kalkınma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Almanya’dan çalışmalarını tamamlayarak döndüğü belirtildi. Bakan Erdem, G20 düzeyinde de Türkiye’nin aktif katkısı ile son iki yıldır güvenli çalışma ortamlarının ele alındığına işarete ederek, bu yıl “G20 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Ağı” oluşturulduğunu ifade etti. 

Almanya'nın ev sahipliğinde Berlin'de düzenlenen toplantıya G7 üyelerinin yanı sıra G20'yi temsilen Dönem Başkanlığı'nı yürüten Türkiye özel davetli olarak katıldı.

Toplantıda ayrıca, ilgili uluslararası kuruluşlar ile sosyal tarafların temsilcileri de bulundu. Küresel tedarik zincirlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin öneminin ele alındığı toplantıda, gelişmekte olan ülkelerde daha güvenli çalışma ortamının sağlanması amacıyla gelişmiş ülkelerin tecrübelerinin aktarılması için atılması gereken adımlar görüşüldü.

Toplantının açılışında konuşan Almanya Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Andrea Nahles ile Almanya Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller ve söz alan diğer Bakanlar Ankara’da yaşanan terörist saldırı nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileklerini ifade ettiler.

G20 Dönem Başkanlığı'nı yürüten Türkiye, G20 İstihdam Çalışma Grubu'nda iş sağlığı ve güvenliği konusuna geçen yıldan bu yana büyük önem vererek, bu sene için belirlenen G20 istihdam öncelikleri arasına aldı.

Çalışma hayatı için son derece önemli konuların ele alındığı toplantıya özel davetli olarak katılan Bakan Erdem, Dönem Başkanı sıfatıyla G20 ülkelerinin Çalışma Bakanlarını da temsil etti.

Üretim araçlarının çeşitlenmesi ve küreselleşmesi neticesinde üretimin dünya sathına yayılması gelişmekte olan üretici ülkelerde güvenli çalışma ortamlarının sağlanmasını da gerekli kılıyor. Bunu başarmak için gelişmiş ülkelerin ve bu alanda başarılı olan ülke ve kuruluşların tecrübelerinin nasıl aktarılabileceğinin görüşüldüğü toplantıda ekonominin belkemiğini oluşturan KOBİ’lerin desteklenmesi ve G7 düzeyinde oluşturulan ve iş kazalarından kaynaklı kayıpları en aza indirmeyi hedefleyen “Vizyon Sıfır Fonu” hakkında katılımcı Bakanlar görüş ve önerilerini dile getirdi.

Toplantıda iki ayrı oturumda söz alan Bakan Erdem, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisi için önemli bir role sahip olduğunu, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun KOBİ’lerde de etkin uygulanması için kamu destekleri ve bilgilendirme çalışmaları yapıldığını kaydetti. G20 düzeyinde de Türkiye’nin aktif katkısı ile son iki yıldır güvenli çalışma ortamlarının ele alındığını belirten Bakan Erdem, bu yıl “G20 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Ağı” oluşturulduğunu belirtti.

Bakan Erdem ayrıca Türkiye’nin ve G20’nin tecrübelerini gelişmekte olan ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@