Bakan Erdem: 40 Meslek Mesleki Yeterlilik Kapsamında

ANKARA(ANKA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Tehlikeli ve çok tehlikeli işle...

Haberler 13.09.2015, 10:40
Bakan Erdem: 40 Meslek Mesleki Yeterlilik Kapsamında

ANKARA(ANKA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup, 25 Mayıs 2015’de Bakanlıkça çıkarılan Tebliğde 40 meslek belirlenerek, bu mesleklerin Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu kapsamına alındığını belirterek, “Sınav ve belgelendirme kapasitesi gelişimine göre yeni tebliğlerle Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı artırılacaktır. 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren tebliğde belirtilen 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler istihdam edilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Yazılı bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 611 ulusal meslek standardının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Bu standartlardan 450 tanesinin tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer aldığını belirten Erdem, “Halen belgelendirme işlemi yapılmaktadır. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, MYK tarafından standardı yayımlanan ve Bakanlığımızca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren oniki ay sonra Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır” dedi.

Bu çerçevede, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup, 25 Mayıs 2015’de Bakanlıkça çıkarılan Tebliğde 40 meslek belirlenerek, bu mesleklerin Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu kapsamına alındığını kaydeden Erdem, “Sınav ve belgelendirme kapasitesi gelişimine göre yeni tebliğlerle Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı artırılacaktır. 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren tebliğde belirtilen 40 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler istihdam edilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Mesleki Yeterlilik Belgeleri, uluslararası akreditasyonu olan ve MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan bireylere verildiğini aktaran Erdem, “Belge zorunluluğu getirilen meslekler ile bu mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş kuruluşların tam listesine MYK internet sitesinden (www.myk.gov.tr) ulaşılabilir. Mesleki Yeterlilik Belgesi için eğitim alarak veya çalışarak mesleği icra eden kişiler teorik ve uygulama sınavı sonucunda ulusal meslek standardında belirtilen bilgi ve beceriye sahip olduklarını kanıtlamaları şartıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmektedirler” açıklamasında bulundu.

Mevcut çalışan ve işsizlerin MYK’nın yetkilendirdiği kuruluşlarda girdikleri ve başarılı oldukları sınava ilişkin ücret ile belge masrafının İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacağını kaydeden Bakan Erdem, “Bu haktan bir kişi bir meslekte ve yalnızca bir kez yararlanabilecektir. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinden belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmamaktadır” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@