Bakan Dedeoğlu, Hem Today's Zaman'da Hem De Star Gazetesinde Yazıyor

ANKARA(ANKA) – Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, ...

Haberler 22.09.2015, 21:30
Bakan Dedeoğlu, Hem Today's Zaman'da Hem De Star Gazetesinde Yazıyor

ANKARA(ANKA) – Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, AB Bakanlığına Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na ise Cüneyd Düzyol atandı. Dedeoğlu’nun bugünkü yazısının Today's Zaman gazetesinde, 18 Eylül tarihli yazısının ise Star gazetesinde yayımlanmış olması dikkat çekiyor.

Başbakanlık Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, HDP’li Ali Haydar Konca’nın istifasının ardından AB Bakanlığı’na Beril Dedeoğlu atandı. Diğer HDP’li bakan Müslüm Doğan’ın istifasının ardından ise Kalkınma Bakanlığına Cüneyd Düzyol getirildi.

 

-DEDEOĞLU, TODAY'S ZAMAN VE STAR GAZETESİNDE YAZIYOR-

 

1961 yılında Ankara’da doğan Beril Dedeoğlu, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. 1995 yılından bu yana Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapan Dedeoğlu, 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu. Bir dönem Kadir Has Üniversitesi’nde de ders veren Dedeoğlu, Halen İstanbul Aydın Üniversitesi ve Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde de ders veriyor.

Dedeoğlu, Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinde politika yorumları yazmış, bazı televizyon programlarında da değerlendirmelerde bulunmuştu.

Bugünkü yazısı Today's Zaman gazetesinde 18 Eylül tarihli yazısı ise Star gazetesinde yayımlanan Dedeoğlu, bir dönem de Agos Gazetesi'nde de köşe yazarlığı yaptı.

6 Şubat 2012’de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dört yıl için YÖK üyeliğine atanan Dedeoğlu, çözüm süreci kapsamında oluşturulan “Akil İnsanlar heyetinde” İç Anadolu Bölgesi Başkan vekilliği görevinde bulundu.

Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesi.

 

-MÜSTEŞAR BAKAN YAPILDI-

 

Müslüm Doğan’dan boşalan Kalkınma Bakanlığı’na ise Cüneyd Düzyol getirildi.

1964 yılında İzmir’de doğan Düzyol, 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, inşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Kısa bir süre özel sektörde tasarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra aynı yıl içinde Devlet Planlama Teşkilatı’nda göreve başladı. 1989 yılında Uzman Yardımcısı oldu.

1992 yılında İngiltere'de University of East Anglia'da Kalkınma Ekonomisi üzerine diploma çalışmasını tamamladıktan sonra 1993 yılında Planlama Uzmanlığına atanan Düzyol, 1995-1996 döneminde ABD’de University of Illinois at Urbana-Champaign'de ekonomi dalında yüksek lisans derecesini aldı.

1996 yılı başından itibaren İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü, Proje, Yatırımları Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanlığında uzman eğitmen olarak görev yapan Düzyol, 1999 yılında aynı daireye başkan olarak atandı ve bu görevini 2002 yılı sonuna kadar sürdürdü.

2003-2009 yılları arasında iktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü yapan Düzyol, 2009 yılı Eylül ayında Müsteşar Yardımcılığına atandı. 2014 yılı Ekim ayında Müsteşar Vekilliği görevini yürüttü. Düzyol, 2 Aralık 2014 tarihinde ise Kalkınma Bakanlığı Müsteşarlık görevine atandı. Evli ve iki çocuk babası olan Düzyol, Türkiye’de kurulan ilk seçim hükümetinde Kalkınma Bakanlığı görevine getirildi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@