Bakan Avcıdan Sömestr Tatili Uyarısı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ‘’Çocuklarımız çocukluklarını yaşasın’’ diyerek Öğretmen ve Velileri uyardı.

Haberler 08.01.2016, 03:23
Bakan Avcıdan Sömestr Tatili Uyarısı

Bakan Avcıdan Sömestr Tatili Uyarısı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ‘’Çocuklarımız çocukluklarını yaşasın’’ diyerek Öğretmen ve Velileri uyardı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Habertürk TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Avcı öğrencilerle ilgili şu açıklamalarda bulundu;

"Sömestr tatilinde çocuklarımızı rahat bırakalım sinemaya gitsinler, tiyatroya gitsinler, top oynasınlar, kar yağarsa kızak kaysınlar... Biraz çocukluklarını yaşasınlar.

Ödev, çocukları eğitime heveslendirmek için daha çok araştırmaya heveslendirmek için, merakını uyandırmak için verilmeli. Tabi ki ders yılı içerisinde. Zaten öğretmenlerimiz çerçeve çizildikten sonra bunu yaparlar. Şunu da söylememiz lazım. Bazı velilerimiz, çocuklarını kendi olamadıkları şeyin projesi olarak bakıyorlar.

Ödev çocukları eğitime heveslendirmek için Dolayısıyla, bir de ödevin niteliği de önemli, yani çocuğa bu tatilde en az şu kadar problem çözeceksin, şu kadar tez çözeceksin filan diye çocukları cendereye aldığımız zaman tatilde zehir oluyor, anneler babalar bu sefer onlar başlıyorlar o ödevleri yapmaya.

Yani biz sadece öğrencilerimize ödev verilmesi, verilmemesini söylemiyoruz. Annelere, babalara da ödev vermemeyi söylemiş oluyoruz, çünkü onlar yapıyorlar birçoğunu da."

Hatırlayın geçen sene kaldırdığımız performans ödevi vardı. Anneler, babalar oturup performans ödevini yapıyorlardı. Okulların karşısındaki kırtasiye dükkanlarında, hazır performans ödevleri satılmaya başlamıştı. Artık böyle olamaz.

Ödev çocukları eğitime heveslendirmek için daha çok araştırmaya heveslendirmek için, merakını uyandırmak için tabi ki ders yılı içerisinde zaten öğretmenlerimiz bunu nasıl yapacaklarını bu çerçeve çizildikten sonra öğretmenlerimiz bunu yaparlar. Onun için ama bazı velilerimizde yani onu da söylemem lazım, çocuklarını kendi olamadıkları şeyin projesi olarak bakıyorlar."

Çocuklara çok yükleniyorlar, yapmasınlar. Bizim okullarımızda iyi eğitim verilmeye başlandı. Devlet okullarında eğitimin kalitesi çok ciddi manada fark etti. Eksiğimiz yok mu? Tabi ki var bir sürü zayıf yönümüz yok mu? Okullarımızın fiziki altyapısında aksaklıklarımız, eksikliklerimiz var.

Bundan sonra biz velilere de karne vereceğiz karne lafı lafın gelişi, yani velilerimize de bir bilgi notu vereceğiz. Ne yapacağız, niye vereceğiz? İşte sen okula geldin mi, öğretmeninle görüştün mü, çocuğunun öğretmeniyle tanıştın mı, veli toplantılarına, okul aile birliği toplantılarına katıldın mı? Siz gelin böylece bizi de siz karnelendirin. Veliler okula geldikçe okulun eksiklerini görecekler. Yani geldiğiniz zaman okulumuzdaki eksiklileri göreceksiniz, yani okulumuzun suyu akıyor mu, çatısı akıyor mu, penceresi sağlam mı öğretmenlerimiz konuyla ilgili mi, yani öğretmenlerimizi teftiş edin öğretmenler odasına girin milleti sorguya çekin diye yapmıyoruz bunu. Gelin okulumuzu görün öğretmenlerimizle bir çay için müdürlerimizle, müdür muavinlerimizle onlara belki elinizden geliyorsa siz de maddi destekte bulunun okulumuza, bahçesine bir ağaç da siz dikin."

"Öğretmen akademisi doğrudan öğretmen niteliğini yükseltmeyi amaçlayan bir program. Mesela fizik öğretmenimiz zaman içerisinde gerçekleşen yeniliklere adaptasyonu sağlamak eğitim teknikerinde, öğretim tekniklerinde, bazı gelişmeler olmuştur, yeni ders kitapları çıkmıştır, müfredatta yenilenmeler olmuştur bunlara adaptasyonu sağlamak yani şey gibi düşünün, Silahlı Kuvvetler Akademisi ne yapıyor? Subayın içerisinde kurmayını yetiştirmek için alıyor. Biz de öğretmenlerimizin niteliğini yükseltmek için o kısa ve orta vadede bu, ama uzun vadede öğretmen akademisi bizim temel öğretmen kaynağımız haline gelecek. Yani diğer fakültelerden mezun olduktan sonra öğretmen olmak için KPSS veya formasyon gibi böyle neyi ölçtüğü çok fazla belli olmayan ölçütler üzerinden değil, doğrudan öğretmen akademisinin programına katılıp başarılı olma koşuluna bağlayacağız o biraz daha o ileri..."

Kaynak: AjansKamu

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@