Bakan Avcı: Şubat'ta Atanan Öğretmenlere 10 Yıllık Danışman Öğretmenleri Danışman Görevlendireceğiz

PARİS(ANKA) – Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Şubat’ta atananlar 1 Mart'ta maaşlarını alar...

Haberler 08.11.2015, 12:45
Bakan Avcı: Şubat'ta Atanan Öğretmenlere 10 Yıllık Danışman Öğretmenleri Danışman Görevlendireceğiz

PARİS(ANKA) – Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Şubat’ta atananlar 1 Mart'ta maaşlarını alarak öğretmenliğe başlayacaklar. Ama 1 Mart'tan itibaren biz onlara atandıkları illere göndermeyeceğiz. 2. sömestr boyunca bir oryantasyon eğitimine alacağız. Her birine meslekte en az 10 yılını tamamlamış bir deneyimli öğretmeni danışman olarak atayacağız” dedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) 38. Genel Konferansı için Fransa'nın başkenti Paris’e gelen Avcı, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde öğretmenlerle bir araya geldi.

Bakan Avcı, yurt dışındaki görev yapan Türk öğretmenlerin görev süreleri hakkında yakında düzenleme yapılacağını belirterek, “Buradaki Türk öğretmenlerin görevine hem buradaki çocuklarımız açısından bakıyoruz, döndüklerinde Türkiye’deki çocuklarımızın muhtemel kazanımlarını da hesap ederek süreleri tartıyoruz” dedi.

 

-“ARKADAŞLARIMIZ HİÇ SEÇİM OLMAYACAKMIŞ GİBİ HİZMET VERMEYE DEVAM ETTİ”-

 

Eğitimle ilgili televizyon kanalının kurulmasına ilişkin bir öğretmenin sorusunu cevaplayan Bakan Avcı, “Eğitim kanalı bizim gündemimizde, bunun bir pilot uygulaması olarak Yunus Emre Enstitüsü bu konuyla ilgili bir radyo kurdu. Zaman içerisinde oradan alacağımız dönüşlerle televizyonun program alt yapısını biçimlendirirken işimize yarayacak diye ümit ediyoruz” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bürokratlarının sık yapılan seçimlere rağmen hizmetlerine ara vermediğine işaret eden Avcı, “Gerçekten bürokrasi bu konuda aslında bana sorarsanız iyi bir sınav verdi. Bu kadar sık seçimin olduğu yerde, belirsizliğin egemen olduğu seçimlerde bürokrasi genellikle bekler. En azından Milli Eğitim Bakanlığı bürokrasisi için bu doğru değil. Bu süreçte arkadaşlarımız sanki hiç seçim olmayacakmış gibi hizmet vermeye devam ettiler” ifadelerini kullandı.

 

-“ŞUBAT’TA ATANANLARA ORYANTASYON UYGULANACAK”-

 

Şubat ayı itibariyle göreve atanan öğretmenlere yönelik uygulanacak olan oryantasyon eğitimine yönelik olarak, “Şubat’ta atananlar 1 Mart'ta maaşlarını alarak öğretmenliğe başlayacaklar. Ama 1 Mart'tan itibaren biz onlara atandıkları illere göndermeyeceğiz. İster kendi tercihlerine bağlı olarak, ister kendi illerinde ister üniversiteyi bitirdikleri ilde 2. sömestr boyunca bir oryantasyon eğitimine alacağız. Her birine meslekte en az 10 yılını tamamlamış bir deneyimli öğretmeni danışman olarak atayacağız. Hangi branştan olursa olsun tecrübeli öğretmenlerin dersine izleyici olarak girecek” dedi.

Terör olayları sebebiyle çok ciddi bir "dezenformasyon" veya "ürkütme kampanyası"nın yürütüldüğünü belirten Avcı, “Öğretmenlerin bölgeye gidemeyecekleri, görevlerine başlayamayacakları konusunda sistemli bir kampanya da yürütüldü. Fakat doğu ve güneydoğudaki 29 ile gönderdiğimiz 26 bin öğretmenimizden sadece 40 kişi görevine gidemedi” diye konuştu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@