Bakan Alaboyun: Cizre'ye Elektrik Veriliyor

ANKARA(ANKA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cizre’de şehre giren enerjide bir kesin...

Haberler 11.09.2015, 12:10
Bakan Alaboyun: Cizre'ye Elektrik Veriliyor

ANKARA(ANKA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cizre’de şehre giren enerjide bir kesintinin söz konusu olmadığını ve operasyon sebebiyle trafolarda tahribat olduğunu söyledi.  Küçük çaplı trafolarda meydana gelen tahribatların onarılmaya çalışıldığını belirten Alaboyun, “İletim hattımızda, ana trafolarda hiçbir sıkıntı yok. Elektriğimiz de var. Cizre’ye elektrik veriliyor” dedi.

Cizre’de elektrik kesintisi olup olmadığının sorulması üzerine Bakanlık'ta açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, herhangi bir elektrik kesintisinin uygulanmadığını fakat operasyonlar sırasında küçük çaplı trafoların zarar gördüğünü ifade etti. Bu trafolardaki zararın bakım ve onarım ekiplerince düzeltilmeye çalışıldığının altını çizen Alaboyun, iletim hatlarında, ana trafolarda hiçbir sıkıntı olmadığını ve Cizre’ye elektrik verildiğini söyledi.

Alaboyun, 1 Kasım seçiminde elektrik kesintisi yaşanmaması için ne gibi önlemler alındığı sorulduğunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Biz Geçici Hükümet olarak ilk Bakanlar Kurulu toplantısında bunu görüştük. Sayın Başbakanımızın da talimatıyla özellikle enerjinin arz güvenliği konusunda barajlarımızın ve oradaki termik santrallerimizin tam ve faal olarak çalışmasını sağlıyoruz. Orada kendi güvenlik ekipleriyle bu güvenliği sağlıyorlar, bu konuda kolluk kuvvetlerinden de destek aldık. İletim hatları çok dağlık bölgelerden de geçtiği için dört tane helikopterimiz hazır bekliyor. Sadece Güneydoğu için değil tüm Türkiye için bekliyor. Büyük çaplı iletim hatlarındaki sıkıntılara karşı tamir ve bakım ekiplerimiz anında yerine ulaştırılıp bu sorunlar çözülecek.

-“SPEKÜLASYONLARA ASLA FIRSAT VERİLMEYECEK”-

Seçimden bir hafta önce bütün izinleri kaldırıyoruz. Bakım, onarım ekiplerini güçlendiriyoruz. Spekülasyonlara, dedikodulara meydan vermemek adına çok ciddiyiz. Önümüzdeki Bakanlar Kurulunda Başbakanımız uygun görürse bunu Başbakanlık Genelgesi şeklinde duyurmak istiyoruz. Yoksa biz Bakanlık olarak gerekli girişimleri yaptık.”

“İnşallah 1 Kasım’da elektrik kesintisi yaşamayacağız” diyen Alaboyun, “Bu teknik bir konudur beklenmedik bir arıza olabilir lokal olarak. Ama müdahil olmaya çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Alaboyun, Trafolara kediler girebilir mi, sorulduğunda ise o tür dedikodulara, spekülasyonlara asla fırsat verilmeyeceğini belirtti.

-ELEKTRİĞE VE DOĞALGAZA ZAM YOK-

Dövizdeki kur artışı nedeniyle doğalgaz ve elektriğe zam düşünmediklerinin altınız çizen Alaboyun, "Aslında bunu piyasanın kendisinin belirlemesi lazım. Bakanlık olarak bu tür açıklamaları yapmayı, sektörün içinden gelen biri olarak doğru bulmuyorum. 7 Haziran seçiminden sonra yüzde 17-18’lik bir artış meydana geldi. Seçimden sonra bir istikrar ortamına girince, dövizin aşağı doğru düşeceğini, Türkiye’nin yeniden istikrara kavuşacağını sanıyorum. Yeni bir hükümet kurulana kadar kur farkından dolayı elektrikte veya doğalgazda bir zam düşünmüyoruz” diye konuştu. (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@