Bahçeli: Trt'nin De Hesabı Görülecek

ÇANKIRI (ANKA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Halkın arasına girmeye cesaret edemeyenl...

Haberler 27.10.2015, 11:45
Bahçeli: Trt'nin De Hesabı Görülecek

ÇANKIRI (ANKA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Halkın arasına girmeye cesaret edemeyenler halkın evinde halkın arasındaymış gibi davranmaya cesaret ediyor. Demek ki bir siyasi iktidar değişikliğinde ne kadar tesis açılışının hesabı görülecekse TRT’nin de hesabı görülecek. Özel televizyonlara bir şey demiyoruz. Onlar kendi imkânlarıyla kurulmuş iktidarın yandaşı olmuş. Ama hepimizin çok yüksek maliyetle çalışan TRT’nin o günkü durumunu kabullenmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

MHP lideri Devlet Bahçeli, 1 Kasım seçim çalışmaları kapsamında dün akşam Çankırı’da vatandaşlarla bir araya geldi. Bahçeli burada gerçekleştirdiği konuşmasında TRT’ye sert eleştirilerde bulunurken, alternatif koalisyon seçeneklerine de değindi.

Bahçeli, 7 Haziran seçimlerinde TBMM’de dört siyasi partinin değişik milletvekili sayılarıyla temsil edilebilir konuma geldiğini hatırlatarak, “Bunların içerisinde tek başına bir siyasi partinin iktidarı söz konusu olmamıştır. Birisi 258 milletvekiliyle, birisi 132 milletvekiliyle, bir diğeri 80 milletvekiliyle, MHP ise 80 milletvekiliyle temsil edilebilir bir siyasi sonuç elde etmişlerdir. Bu dört siyasi partinin içerisinde tek başına iktidar olma imkânı bulan yoktur. Öncelikle 276 ile 258 arsındaki küçük bir farkı dikkate aldığımızda o azınlık hükümetini AKP kurabilir. Bu azınlık hükümetini kalıcı kılmak, süreklilik kandırmak ve ülkeye hizmet edebilmek için var olan ihtiyaca dayalı rakam 18’dir. Yani bir güven oylamasıyla alakalı bir problem yaşadığı vakit 18 milletvekiline kendisine destek verebilir konuma getirse sorun kalmaz. Ya da geçmişte de yaşandığı gibi Güneş Otel olaylarına benzer bazı siyasi ahlaktan uzak davranışlarla diğer partilerden 18 milletvekilini teyemmüm yoluna giderse azınlık hükümetini 276’nın üzerine taşıyarak tek başına hükümet olma imkanını sağlayabilir” dedi.

-“BÖLÜCÜ TERÖRLE MÜCADELEDE ÇÖZÜM SÜRECİNDE ORTAK NOKTALARI OLAN 3 SİYASİ PARTİ BULUNMAKTADIR”-

MHP’nin, bu seçim sonuçlarına göre ülkenin iktidarsız bırakılmaması, tek başına iktidar olunamıyorsa değişik alternatifli koalisyonların düşünülmesi gerektiğini söylediğini belirten Bahçeli, “MHP dışında hükümet programına teşvik edebileceği sosyo-ekonomik projeler ve programlarla beraber ortak bir yer daha vardır ki bu bir koalisyonun oluşmasına katkı sağlayabilir. O da bölücü terörle mücadelede çözüm sürecinde ortak noktaları olan 3 siyasi parti bulunmaktadır.  Bunlara çözüm güruhu diyebilirsiniz. Bunlar Türkiye’deki bölücü terörün acımasız faillerini ancak ve ancak çözüm süreciyle sağlayabileceklerini, anaların bir kez daha ağlamayacağını vadederek milletin huzuruna çıkmış partilerdir. Öyleyse çözüm süreci Türkiye’nin en önemli sorunu olarak tarif ediliyor ve güvenlik sorunu bu çözüm süreciyle giderilebileceğini ifade ediyorlarsa o zaman bu çözüm güruhu içerisindeki partilerden ilk örnekleme AKP-HDP olabilir. İkisi TBMM’de bir koalisyon kurabilir. Hele hele çözümde de Oslo görüşmelerinden bu yana beraber hareket ettiklerini de dikkate alıyorsanız AKP ile HDP’nin PKK’nın da desteğiyle birbirleriyle uyumlu bir koalisyon oluşturabilirler. Hadi buyurun yapın. İkincisi, bunu daha da güçlü kılabilmek için çözüm projelerinde sizlerle beraber olmayan bir ifadesini taşıyan bir parti daha var o da CHP’dir. Demek ki ikinci bir alternatif olarak AKP-HDP ve CHP’den oluşan daha güçlü, mecliste daha yaygın bir zemine sahip bir koalisyon kurabilirler” ifadelerini kullandı.

-"AKP’DEN KURTULMAK İSTİYORSAK BU ÜÇ PARTİYİ YÜZDE 60’LIK BİR BLOK HALİNE GETİRELİM"-

“AKP’den kurtulmak istiyorsak bu üç partiyi yüzde 60’lık bir blok haline getirelim” diyen Bahçeli, “Rakama göre 40’ın dışında yüzü tamamlamak istiyorsanız 60 tamamlayıcı bir rakamdır. Yani burada 40 varsa ve onun iktidar olamayacağı düşünülüyorsa yüzde 60’la iktidar olabilir” dedi.

-“HDP’YE OY VEREN HANGİ VATAN EVLADI VARSA ONUN İRADESİNE SAYGI DUYARIZ FAKAT…”-

Bahçeli, seçim hükümetinde yer almama sebeplerine ilişkin, “MHP her şeye hayır dedi diyor. Doğrudur. Neye hayır dedik? Azınlık hükümetine hayır dedik. Siyasi ahlaksızlığın kaynağı olacağı için. Erken seçim dayatmasına hayır dedik. Arkasından da Cumhurbaşkanının anayasanın 116. Maddesine göre seçim hükümetinin içerisinde yer almasına hayır dedik. Çünkü seçim hükümeti eğer koalisyonlar oluşmaz, erken seçimin dışında bir yol aranacaksa bu seçim hükümeti olabilir. Dört tane parti olduğuna göre seçim hükümetinin içerisine MHP niçin girsin. Flu görmüş olduğu HDP ile beraber veya 60’lık blokun içerisinde HDP ile bir arada bulunmayı kabul etmeyen ama HDP’ye oy vermiş doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde hangi vatan evladı varsa onun iradesine saygı duyarız. Fakat PKK’nın siyasal uzantısı olan ihanet şebekesinin olduğu bir partiyle bir araya gelemeyiz” dedi.

-“BUNUN HESABI MUTLAKA SORULMALIDIR”-

Bahçeli’nin konuşmasında değindiği bir diğer konu ise 17-25 Aralık soruşturmaları oldu. Bahçeli, “Bunun hesabı mutlaka sorulmalıdır. Nereye kadar uzanıyorsa uzansın üzerine gidilmeli ve Türkiye aklanmalı, paklanmalıdır. Kim yolsuzluk yapmışsa, kim rüşvet yemişse, kim ayakkabı kutularında neyi saklamışsa yetimin hakkının hesabını vermeli” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@