Bağ-Kur'lulara müjde verildi! Prim hesaplarına göre asgari ücret düzeyinde emekli maaşı verilecek

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bağ-Kur'luların prim hesaplarına göre emekli maaşlarında az olan kişilere yönelik en az asgari ücret düzeyinde maaş alabilmelerini sağlayacaklarını açıkladı.

Bağ-Kur'lulara müjde verildi! Prim hesaplarına göre asgari ücret düzeyinde emekli maaşı verilecek

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bağ-Kur'luların prim hesaplarına göre emekli maaşlarında az olan kişilere yönelik en az asgari ücret düzeyinde maaş alabilmelerini sağlayacaklarını açıkladı.

Turan, Edirne Keşan'da tekstil fabrikası açılışında, önemli açıklamalarda bulundu. Son yıllar dünya genelinde ortaya çıkan kriz, savaş ve pandemi yüzünden ülkelerin ağır bedeller ödediğini vurguladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan çıkar savaşları, küresel ekonomide ortaya çıkan aksaklıklar sebebiyle krizlerin ülkeleri ağır yaşam şartlarına maruz bıraktı. Bırakmaya da devam etmekte. Uzun yıllar bu etkilerin süreceği ve sürmeye devam edecek.

Türkiye, etkisini şiddetli boyutlara sürükleyerek hissettiren pandemi, kriz ve çatışmalara rağmen halen iddialarını ilerletmeye devam ettiği işleyişini öteye taşıyarak ekonomik büyümesini sürdüren çok az ülkeden biri olduğunu vurgulayan Turan, ''Hamdolsun geldiğimiz yerde büyümeye devam ediyoruz. OECD ülkeleri arasında geçen sene en çok istihdam artıran ülke Türkiye oldu. Şu an 34 milyona varan çalışanımızla tüm dünyanın şaşkınlıkla izlediği bir ülke haline geldik.'' dedi. 

Başkanvekili Turan, geçtiğimiz sene OECD ülkeleri arasında en çok büyüyen ikinci ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Ülkemiz zorlu koşullara rağmen çarkını döndürmeye devam ederek her yıl büyüme hedeflerini arttırarak iddialarını korumaya ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bu yıl sonunda Cumhuriyet tarihinde ihracat rekoru kırılacağı artık öngörülerin üzerine çıktı. Rekor üstüne rekor kırılacağı kesinleşti. Her ay açıklanan ihracat satışları geçen yıla oranla neredeyse yüzde 30 yüzde 40 civarları üzerinde olduğu görülüyor.

''PRİM HESABINA BAĞLI AZ ÜCRET ALAN EMEKLİMİZİN EN AZ ASGARİ ÜCRETLİ KADAR MAAŞ ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ''

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, meclisin 1 Ekim tarihinde faaliyete geçmesiyle birlikte bazı alanlarda daha düzenlemeler yapılacağını aktardı. Yeni dönemde Bağ-Kur'luların beklentilerini hayata geçireceklerini belirten Turan'ın açıklamaları:

''Geldiğimiz yerde onurla söylüyorum ki nasıl ki 3600 gibi nasıl ki KYK borçlarının ertelenmesi gibi faizin indirilmesi gibi birçok milletimizin beklediği düzenlemeleri yapmışsak, yeni dönemde de Bağ-Kur'lumuz başta birçok beklentiyi hayata geçireceğiz. Örneğin Bağ-Kur'lumuzun prim hesabına bağlı olarak az ücret alan emeklimizin en az asgari ücretli kadar maaş almasını sağlayacağız. Eğer Bağ-Kur'lumuzun prim borcu varsa, sağlığa erişimde hiçbir engel olmasın diye adımlar atacağız. Zaten EYT ile ilgili adımları bakanımız açıklamıştı. Benzer birçok adımı hep beraber atacağız. Ancak sadece alt gelir grubumuz, emeklimiz Bağ-Kur'lumuz değil, işverenimizin de sorunları var. Onların da çözümü için yatırım ortamı iyileştirmesi için çok büyük düzenlemeler yapacağız.'' ifadelerini kullandı.