Aynı köyde 20 yıldır çobanlık yapıyor

BİTLİS'in Güroymak ilçesinden geldiği Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Koç köyde 20 yıldır çobanlık yapan Erkan Kocaman, köy halkı isterse ölene kadar bu köyde çobanlık yapacağını söyledi. Hasköy ilçesine bağlı Koç köyde...

Haberler 31.08.2016, 11:10
Aynı köyde 20 yıldır çobanlık yapıyor
BİTLİS'in Güroymak ilçesinden geldiği Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Koç köyde 20 yıldır çobanlık yapan Erkan Kocaman, köy halkı isterse ölene kadar bu köyde çobanlık yapacağını söyledi.
Hasköy ilçesine bağlı Koç köyde 20 yıldan bu yana çobanlık yaparak geçimini sağlayan evli, 5 çocuk babası 35 yaşındaki Erkan Kocaman, köyde çobanlığa 15 yaşındayken başladığını belirtti. Köyde yuvasını kurduğu, yaylaları avucunun içi gibi bildiğine dikkati çeken Kocaman, 6 ay çobanlık yapmak için köy halkından 12 bin lira aldığını belirtti. Erkan Kocaman şunları söyledi:
"Henüz 15 yaşında iken geldiğim köyde yuvamı kurdum ve 5 çocuğum oldu. Bu dağları avucumun içi gibi bilirim. Her yıl Nisan ayında gelip Ekim ayı sonuna kadar koyun otlatıyorum. Koç köyünün otlattığım koyunlarına şimdiye kadar hep gözüm gibi baktım. Köy halkının sevgi ve güvenini kazandık. Onun için 20 yıldır aynı köydeyim. Sabah erken koyunları alır dağlarda otlatır, öğle saatlerinde süt sağımı için köyün yakınına getiriyorum. Süt sağımından sonra tekrar dağa otlatmaya götürüyorum. Akşam yine süt sağımı için koyunları bir daha getiriyorum. Allah sağlık verdikçe, ömür verdikçe ve köylülere beni istedikçe bu köyde çobanlık yapmaya devam edeceğim. Zaten başka da yapabileceğim hiçbir şey yok."
Koyun sahiplerinden Ayşe Çelik ise Erkan Kocaman'ı tüm köy halkının çok sevdiğini belirterek, "Karşılıklı sevgi ve saygı bizleri birbirine kilitledi. Ona güvendiğimiz için 20 yıldır her yaz 6 ay boyunca koyunlarımızı ona teslim ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@