Aym'den Flaş Haberleşme Özgürlüğü Kararı

Anayasa Mahkemesi, ceza infaz kurumunda bulunan hükümlünün, bir gazetenin forum sayfasında yayımlanmak üzere faks yoluyla göndermek istediği yazısına el konulmasını hak ihlali saydı.

Haberler 03.12.2015, 12:58
Aym'den Flaş Haberleşme Özgürlüğü Kararı

ANKARA (ANKA) - Anayasa Mahkemesi, ceza infaz kurumunda bulunan hükümlünün, bir gazetenin forum sayfasında yayımlanmak üzere faks yoluyla göndermek istediği yazısına el konulmasını hak ihlali saydı. Yüksek Mahkeme, başvurucunun haberleşme özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmederek, bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruya yönelik ihlal kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.Hapis cezasına çarptırılan M.K., Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumundan bir gazetenin forum sayfasında yayımlanmak üzere faks yoluyla yazı göndermek istedi.  İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu ise 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun uyarınca ‘Hudeybiye Köyü-İmralı Adası’ başlıklı yazının alıkonulmasına karar verdi.  M.K'nın, konuyla ilgili Kırıkkale İnfaz Hakimliğine yaptığı şikayet kabul edilmedi. İnfaz Hakimliğinin kararına karşı yapılan itiraz ise Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. İtirazların reddi üzerine M.K, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, başvurucunun Anayasa'nın 22. maddesinde güvence altına alınan haberleşme özgürlüğü kapsamında değerlendirerek, hak ihlaline hükmetti. Kararda, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) haberleşme özgürlüğünün yanı sıra içeriği ve biçimi ne olursa olsun haberleşmenin gizliliğini de güvence altına aldığı anımsatıldı.

-METNİN ALIKONULMASI AMAÇLANAN HEDEFLER AÇISINDAN ORANTISIZ-

Bireylerin karşılıklı ve toplu olarak sözlü, yazılı ve görsel iletişimlerine konu olan ifadelerinin gizliliğinin sağlanması gerektiğine dikkat çekilen kararda, posta, elektronik posta, telefon, faks ve internet aracılığıyla yapılan haberleşmenin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Haberleşme özgürlüğünün sınırlanabilir bir hak olduğu, ancak bu sınırlamanın da kanuna ve meşru bir amaca dayanması gerektiği ifade edilen kararda, yazının alıkonulması işlemine gerekçe olarak, bir örgütü yüceltici ve övücü ifadelerin bulunmasının gösterildi anımsatıldı. Alıkoyma işleminde hangi sözlerin bu ifadeler kapsamında kaldığının belirtilmediği, bu nedenle işlemin soyut gerekçeye dayandığına dikkat çekilen kararda, “Buna göre olayda suçun önlenmesi, disiplin ve cezaevinde güvenliğin sağlanmasına yönelik kabul edilebilir makul gerekliliklerin somut bilgilere dayalı olarak ortaya konulmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. İnfaz Tüzüğünün, başvurucunun, alıkonulan yazıda bazı ifadelerin terör örgütünü yücelttiği kabul edilse dahi söz konusu bölümün çıkarılarak metnin alıcısına gönderilmesine olanak tanıdığının anımsatıldığı kararda, “Başvurucunun göndermek istediği metnin tamamen alıkonulmasının amaçlanan hedefler açısından aşırı, dolayısıyla orantısız olduğu ve demokratik toplum düzeninde gerekli olma ve ölçülülük ilkesine uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” denildi. Başvurucunun haberleşme hakkının ihlal edildiğine hükmeden Yüksek Mahkeme, bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@