Aym'den Birliklerde Seçim Engeline Veto

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu ile Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu’nda yer alan üst üste iki dönem yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunanlar aradan bir seçim dönemi

Aym'den Birliklerde Seçim Engeline Veto

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu ile Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu’nda yer alan üst üste iki dönem yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunanlar aradan bir seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve seçilemezler hükmünü iptal etti. İptal gerekçesinde, gönüllülük esasına dayalı olarak kurulan ve bu yönüyle sivil toplum örgütlenmelerine benzeyen meslek örgütlerine seçilmeme yasakları getirilmesinin demokratik hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmayacağı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu’nun 8. Maddesinin ikinci fıkrası ile Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu’nda yer alan ‘üst üste iki dönem yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunanlar aradan bir seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve seçilemezler’ hükmünün iptaline ilişkin kararının gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Hukuk devletinin, hak ve özgürlükleri güvenceye alan devlet olduğunun anımsatıldığı gerekçede, kanun koyucunun, hukuki düzenlemelerde kendisine tanınan takdir yetkisini anayasal sınırlar içinde adalet, hakkaniyet ve kamu yararı ölçütlerini göz önünde tutarak kullanması ve keyfi davranmaması gerektiği vurgulandı. Gerekçede, demokratik hukuk devleti ilkesinin vazgeçilmez unsurlarından birinin de özgür, genel, eşit ve gizli oya dayalı, hoşgörü, açık fikirlilik ve çoğulculuk anlayışı içinde ilgililerin birbirleriyle rekabet edebildiği dürüst ve düzenli seçimlerin varlığı olduğu kaydedildi. Bir devlette yönetime gelmede ve ayrılmada tek yolun seçimler olduğunun ifade edildiği gerekçede, seçimlere ilişkin yasakların demokratik hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmayacağı belirtildi. Gerekçede, “İtiraz konusu kuralla, anılan birliklerde belli süre başkanlık yapanların aradan dört yıl geçmedikçe yeniden seçilemeyeceklerine ilişkin yasak getirilmesinin demokratik gerekçelerle izahı mümkün değildir. Bu yasak seçime katılan üyelerin kanaatinin serbestçe oluşmasını engellendiğinden üyeler yönünden seçme, adaylar yönünden ise seçilme hakkına müdahale oluşturmuştur. Gönüllülük esasına dayalı olarak kurulan ve bu yönüyle sivil toplum örgütlenmelerine benzeyen meslek örgütlerine bu tür seçilmeme yasakları getirilmesi demokratik hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmayacağından anayasa aykırılık oluşturulur” denildi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.