Aym'den 4 Bakanla İlgili Yayın Yasağı Ret Gerekçesi: Mağdur Statüsü Öngörülemez Biçimde Genişler

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin, dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine, mahkemece konulan yayın yasağının kaldırılması istemiyle yaptıkları başvurunun re

Aym'den 4 Bakanla İlgili Yayın Yasağı Ret Gerekçesi: Mağdur Statüsü Öngörülemez Biçimde Genişler

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin, dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine, mahkemece konulan yayın yasağının kaldırılması istemiyle yaptıkları başvurunun ret gerekçesinde, “Soruşturmanın gizliliği ilkesini de uygulanamaz hale getirebilecektir” değerlendirmesinde bulunuldu.

CHP milletvekilleri dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine, mahkeme tarafından konulan yayın yasağının kaldırılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, başvurucuların dava açma ehliyetinin bulunmadığını belirterek başvuruyu reddetmişti. Yüksek Mahkemenin ret gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararda, başvuruda TBMM’de kurulan Soruşturma Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, Komisyon Başkanı'nın talebi üzerine bu komisyonun çalışmaları ile ilgili olarak verilen yayın yasağı kararıyla ifade özgürlüğünün; anılan yasağa ilişkin yapılan itirazın tatmin edici bir gerekçe gösterilmeksizin reddedilmiş olması nedeniyle de adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin savunulduğu anımsatıldı.  Meclis soruşturmalarının Meclisin klasik yasama işlemi değil yargısal bir işlemi olduğu belirtilen kararda, Yüksek Mahkemenin daha önceki kararlarında meclis soruşturmasını Anayasa ile TBMM'ye verilmiş bir "adli görev ve yetki" olarak tanımladığı ve meclis soruşturmasını yasama organı eliyle yürütülen bir yargı faaliyeti olarak kabul ettiği anımsatıldı.

-MAĞDUR OLUNDUĞUNUN KANITLANMASI GEREKİR-

Meclis Soruşturması Komisyonun, bir nevi ceza soruşturması yürüttüğü, soruşturma açısından ise Cumhuriyet Savcısı konumunda olduğu ifade edilen kararda, Komisyon tarafından hazırlanan raporların ise daha sonra açılabilecek ceza davasında iddianame yerine geçen belge olarak kabul edildiği anımsatıldı. TBMM İçtüzüğünün 110. maddesinin öngörülen gizliliğin CMK’da düzenlenen soruşturmanın gizliliği ile aynı şekilde yorumlamak gerektiği vurgulanan kararda, “Söz konusu soruşturmanın bir ceza soruşturması olduğunda duraksama yoktur. Ancak yürütülen soruşturmanın içeriği dikkate alındığında başvurucuların ne soruşturmanın sujelerinden oldukları ne de soruşturulan kişilere atfedilen fiillerden doğrudan ve şahsen etkilendikleri söylenebilir. Başvurucuların konumları ve statüleri gereği topluma karşı sorumlu oldukları olgusu da doğrudan ve şahsen etkilenmiş olma gerekliliğini karşılama noktasında yeterli değildir” denildi.

-DOĞRUDAN ETKİLENMELİDİR-

Başvurucuların başvuruya konu kamu gücü işleminin kendilerini kişisel olarak ve doğrudan etkilediğini somut olarak gösteremedikleri gibi, ilgili kanun ve İçtüzük hükümleri gereği gizli olan soruşturma işlemlerinden bilgi sahibi olmalarında meşru menfaatlerinin bulunduğunu da gösteremediklerinin altı çizilen kararda, şöyle denildi:

“Somut olayda başvurucuların soruşturmanın gizliliği kapsamındaki bilgi ve belgelere ulaşmada meşru menfaatlerinin bulunduğu, dolayısıyla mağdur oldukları yönündeki kabul, yürütülmekte olan herhangi bir soruşturmayla ilgili bilgi almak ve vermek isteyen ancak bu talebi kamu gücü tarafından karşılanmayan herkese mağdur statüsü kazandırabilecektir. Böyle bir sonuç ise sadece mağdur statüsünü öngörülemez biçimde genişletmekle kalmayacak, aynı zamanda ceza yargılaması hukukunun temel ilkelerinden biri olan soruşturmanın gizliliği ilkesini de uygulanamaz hale getirebilecektir. Başvurucuların, ihlale neden olduğunu ileri sürdükleri kamu gücü işleminden kişisel olarak ve doğrudan etkilenmedikleri anlaşıldığından, başvuruların diğer kabul edilebilirlik şartları yönünden incelenmeksizin kişi yönünden yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir.” (ANKA)

(YE/ORH) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.