Aydın'da emekçilerin 1 Mayıs Konuşması.... Şaban Özdemir

Aydın'da 1 Mayıs tüm coşkusuyla kutlandı... Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir'in konuşması ise güne damgasını vurdu....

Haberler 04.05.2016, 18:10 04.05.2016, 18:42
Aydın'da emekçilerin 1 Mayıs Konuşması.... Şaban Özdemir
Aydın'da 1 Mayıs tüm coşkusuyla kutlandı... Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir'in konuşması ise güne damgasını vurdu....

aydinhedef.com.tr - Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın'da da emekçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü coşkuyla kutladı. Kutlamalarda Eğitim İş Aydın Şubesi Başkanı Şaban Özdemir, iş kazalarında Türkiye'nin Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olduğunu söyledi.
 
Aydın'ın Efeler ilçesinde Belediye-İş, Birleşik Kamu-İş, TMMOB, Eğitim-İş, Tüm Yerel-Sen, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Genel Sağlık-İş'in öncülüğünde, 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi.

Taş Köprü'de toplanan, aralarında CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Metin Lütfi Baydar ve Hüseyin Yıldız, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Süleyman Bülbül, Eğitim İş Aydın Şubesi Başkanı Şaban Özdemir, Belediye İş Aydın Şubesi Başkanı Hidayet Yaman, Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi H. Oğuz Öney, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi Başkanı Mahmut Nedim Barış ve CHP İl Başkanı Bayram İnci'nin de bulunduğu grup, Atatürk Kent Meydanı'na kadar yürüdü.

Meydanda polis tarafından yapılan üst aramasının ardından, etrafı bariyerlerle çevrili kutlama alanına alınan grup, emek ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı'nın okunması sonrası tertip komitesi adına bir açıklama yapan Eğitim İş Aydın Şubesi Başkanı Şaban Özdemir, Gaziantep'te gerçekleştirilen terör saldırısını lanetledi.

Özdemir,1 Mayıs'ın işçi sınıfının emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine, işsizliğe, düşük ücretlerle güvensiz-güvencesiz çalıştırılmalara, yoksulluğa, yolsuzluğa, talana, ağır çalışma koşullarına ve adaletsiz gelir dağılımına, "hayır" dediği gün olduğunu söyledi.

AK Parti iktidarının diğer iktidarlar gibi sermaye ve egemen sınıfa hizmet ettiğini iddia eden Özdemir, şunları dedi:

"Çünkü bu hükümetin can suyu, paranın ve sermayenin hakim olduğu sömürü çarkından akıyor. Ülkemizde her gün iş cinayetleri yaşanıyor. İş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz. Yılda sadece basit kazalardan 150 canımızı kaybediyoruz. 2014'te bin 886, 2015'te bin 780, canımızı kaybettik. Önlem almak yerine, 'Bu işin fıtratında ölüm var' dediler. İnsan yaşamını ne kadar önemsemediklerini ortaya koydular. Ama yetti. Eti geçti duydun mu? Bıçak kemikte. Duymadıysan duy artık. Behey Allah'ın kulu. Cumhuriyetin aydınlık yüzü devrimci güçleri, emekçilerimiz taşeronlaştırma, esnek ve güvencesiz çalıştırma tehlikesi ile karşı karşıya. Susmayın. El ele, kol kola, omuz omuza, yürek yüreğe olun. Ferman padişahınsa meydanlar emekçilerin."

Her gün ülkede, can kaybının yaşandığını dile getiren Özdemir, "Analar ağlamasın' dediler, ağlayan anaların yanına binlerce babaları, bacıları, eşleri, boynu bükük çocukları kattılar. Kan, can ve din kardeşliğimizi bozdular. Sıfır sorun komşuluktan; füze fırlatan, roket atan komşuluğa getirdiler. Izdırap veren günler yaşıyoruz. Utanılacak, utanç duyulacak olaylara tanıklık ediyoruz. Ama o kadar çok pişkinlerimiz var ki; 'O saatte gezmeseymiş, mini etek giymeseymiş, kırmızı ruj sürmeseymiş, tahrik etmeseymiş' dediler. Hamile kadının sokakta gezmesinden, kahkaha atmasından rahatsız oldular. Altı yaşındaki çocukların topuklarından, analarının diz kapağından tahrik oldular. Az geldi bir babanın kızına şehvet duyabileceğinin fetvasını verdiler. Yetmedi erkek çocuklara tecavüz ettiler. Ve 'Bir kereden bir şey olmaz' dediler bunlar. AKP zihniyeti, tepeden ülkeyi tek başına kontrol etmek için sözde demokratikleşme adına, Anayasa tuzağını karşımıza çıkarıyor. Burası, Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk'ün ülkesi. Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti. Gücünüz yeter mi sanıyorsunuz, laikliği kaldırmaya, anayasayı değiştirmeye. Atatürk'ün özgür bireyleri, gericiliğe geçit verir mi zannediyorsunuz" diye konuştu. Konuşma sonrası türküler eşliğinde halay çekip 1 Mayıs'ı kutlayan emekçiler, olaysız dağıldı. (EMRAH DİNÇER)Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@