Aydın Esnaf Odaları eski Başkanı Hulusi Akşit, tahliye oldu

AYDIN Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) eski Başkanı Hulusi Akşit, nitelikli zimmet suçundan aldığı 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası nedeniyle yattığı Nazilli E Tipi Cezaevi'nden, OHAL kapsamında çıkan kanun...

Haberler 18.08.2016, 12:26
Aydın Esnaf Odaları eski Başkanı Hulusi Akşit, tahliye oldu
 AYDIN Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) eski Başkanı Hulusi Akşit, nitelikli zimmet suçundan aldığı 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası nedeniyle yattığı Nazilli E Tipi Cezaevi'nden, OHAL kapsamında çıkan kanun hükmünde kararnameyle tahliye edildi. 1 yıl 4 ay 21 gün sonra özgürlüğüne kavuşan Akşit, eşi, çocukları ve sevenleri ile hasret giderdi.

Hulusi Akşit, başkanı olduğu Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına bir banka ile imzaladığı kredi sözleşmesine istinaden 7 Temmuz- 15 Ekim 1998 tarihlerinde çektiği 183 bin 700 liralık kredinin 175 bin 300 lirasını, Devlet eski Bakanı Yüksel Yalova'nın başkanlığını yaptığı dönemde, yönetiminde bulunduğu Aydın Spor Kulübü'ne borç olarak aktardı. Akşit, 15 Ekim 1998'de kullanılan 6 bin liralık krediyle de kooperatifin bir firmaya olan borcunu ödedi. Kredinin 181 bin 300 liralık kısmı kayda alınırken, 2 bin 400 lirası için herhangi bir kayıt tutulmadı. Kooperatif yönetimince Akşit hakkında 'zimmetine para geçirmek' suçundan suç duyurusunda bulunuldu, ardından dava açıldı. Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Akşit'i, kooperatif adına bankadan aldığı parayı zimmetine geçirdiği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 247'inci Maddesi'ni düzenleyen 'zimmet' suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Akşit'in suçun açığa çıkmasını hileli davranışıyla engellediği, bu nedenle suçun nitelikli halinin oluştuğu gerekçesiyle de cezayı 7 yıl 9 ay 22 güne çıkardı.

Akşit, kararın temyizi için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını, zimmet kastıyla hareket edilip edilmediği
araştırılmadığından, eksik inceleme nedeniyle bozdu. Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi ikinci kararında, Akşit'in kooperatif adına bankadan alınan parayı Aydın Spor Kulübü'ne borç olarak aktardığına dikkat çekip, kulübün kayıtlarında paranın kooperatifle ilişkisinin kurulmadığı gerekçesiyle zimmet suçunun unsurlarının oluştuğuna hükmetti. Dosyayı ikinci kez görüşen Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, çekilen krediden 6 bin liranın borç olarak ödendiğine işaret ederek, suçun nitelikli değil, basit zimmet olduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin bu kararını da bozdu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise yeniden yargılamanın usul ekonomisine aykırı olduğunu belirterek, suçun nitelikli zimmet olduğunu savundu. Başsavcılık, dairenin bozma kararının kaldırılarak, yerel mahkeme kararının onanmasını istedi. İtirazı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu, suçun nitelikli zimmet olduğuna hükmederek, itirazı kabul etti. Böylece mahkemenin Hulusi Akşit için öngördüğü 7 yıl 9 ay 22 günlük ceza onanmış oldu.

Kararın onanmasının ardından aldığı ceza nedeniyle cezaevine girmesi gereken 33 yıllık başkan Hulusi Akşit'in yakalanması için karar çıkartıldı. Akşit'in Konya'da olduğunu tespit eden polis ekipleri, kent merkezde yaşayan yeğeninin evinde yakalandı. Yargıtay kararından 18 ay sonra 25 Mart 2015 tarihinde yakalanan Akşit, Aydın'a getirilerek Nazilli E Tipi Kapalı Cezaevine konuldu. Akşit, daha sonra kendi isteğiyle Aydın Açık Cezaevine nakledildi.

TAHLİYE OLDU

1 yıl 4 ay 21 gün cezaevinde kalan Hulusi Akşit, OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle dün akşam saat 21.30 sıralarında, Aydın Açık Cezaevi'nden tahliye oldu. Akşit, cezaevi çıkışında Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Selahittin Çetindoğan, Genel Sekreter Mustafa Çağlayan, eşi Gülen Dönmez Akşit, kızları Duygu ve Yağmur Akşit tarafından karşılandı. Akşit'in karşılanması sırasında duygusal anlar yaşandı.

"AYDIN'A HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM"

Kendisine bugüne kadar sahip çıkan ve destek veren Aydınlılar'a teşekkür eden Akşit, "Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde 33 yıl başkanlık yaptım. Türkiye Kahveciler Federasyonu Başkanlığı gibi önemli bir görevi Aydın'a getirdim. Niçin cezaevine girdiğimi Aydınlılar biliyor. Aydın'a hizmet etmek isterken bunlar başıma geldi. Aydınlılar'a sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Önümüzdeki Ekim ayında 70 yaşına giriyorum. Aydınlılar bana hep sahip çıktı. Aydın'da doğdum, Aydın'da öleceğim ve ömrümün sonuna kadar Aydınlılar'a hizmet edeceğim" diye konuştu.
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@