Aydın'da 10 bin 550 öğrenciden rekor denemesi

AYDIN Adnan Menderes Stadyumu'nda bir araya gelen 10 bin 550 öğrenci, hep bir ağızdan 'Çanakkale Türküsü'nü söyleyerek 61'inci Dünya Çocuk Rekoru'nu kırdı. Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof....

Haberler 23.04.2016, 18:17
Aydın'da 10 bin 550 öğrenciden rekor denemesi
AYDIN Adnan Menderes Stadyumu'nda bir araya gelen 10 bin 550 öğrenci, hep bir ağızdan 'Çanakkale Türküsü'nü söyleyerek 61'inci Dünya Çocuk Rekoru'nu kırdı. Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural da gözetmen olarak rekoru takip etti.

Aydın Valiliği, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü öncülüğünde ve MB Holding'in katkılarıyla orkestra eşliğinde en kalabalık öğrenci korosu ve en çok çocukla 'Çanakkale Türküsü' rekor denemesi yapıldı. 'Efeler Diyarı Aydın'dan Şehitlerimize Bin Selam' adı ile gerçekleştirilen organizasyonu, Dünya Çocuk Rekorları yetkilisi Aydın Türkgücü ve Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyeti izledi. 

10 BİN 550 ÖĞRENCİ AYNI ANDA SÖYLEDİ

Kentteki lise, ortaokul ve liselerden toplam 10 bin 550 öğrenci stadyumda yerini aldı. Öğrenciler saha içinde 'Dur Yolcu' siluetini oluşturdu. 10 bin 550 öğrenci hep bir ağızdan Çanakkale Türküsü'nü söyledi. Rekor denemesinin ardından bu kez stadyumda bulunan öğretmen ve velilerin de katılımıyla türkü ikinci kez seslendirildi.

PROF. DR. KURAL AĞLADI

Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, yaptığı duygusal konuşma sırasında gözyaşlarını tutamadı. Prof. Dr. Kural, "Benim dedem Fettah Gün. Anneannemle nişanlandıktan sonra askere alınmış. Sarıkamış'a gönderilmiş. Çanakkale'de 234 bin kişi, orada da doksan bin kişi donarak öldüler. Donarak. Bu ülke için. Biz burada oturalım diye öldüler hepsi" dedi. Gençlere tarihin öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kural, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Komik sanatçılar bunu bilmezler. Ne giyeceğim diye gezen doksan altmış doksan, konuşması noksan kadınlar bunları bilmezler. Ama bizim bilmemiz lazım tarihimizi gençler. 234 bin kişinin ağıtlarını yan yana koyun. Sanırım bu organizasyondan sonra Çanakkale ruhunu yaşattığınız için şu anda yattıkları yerden size teşekkür ediyorlar. Sağ olun, var olun. Dünya Çocuk Rekorları Hakem Heyeti Başkanı olarak Aydın'da bu güzel günde bulunmaktan ayrıca mutluluk duydum. Şu anda bana gelen rakamlara göre 10 bin 550 öğrencimiz Çanakkale Ağıtını büyük bir başarıyla söyledi. Hocalarıma teşekkür ediyorum ve böylece bir Dünya Çocuk Rekoru olarak imzalıyoruz efendim." 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@