Avukatların basın açıklamasına izin verilmedi

İZMİR Çağdaş Hukukçular ve Özgür Hukukçular Derneği üyesi avukatların adli yıl açılışı nedeniyle yapmak istedikleri basın açıklamasına OHAL nedeniyle izin verilmedi. Avukatlar, kısa bir süre oturma eylemi yaptı, ardından da adli...

Haberler 01.09.2016, 16:14
Avukatların basın açıklamasına izin verilmedi
İZMİR Çağdaş Hukukçular ve Özgür Hukukçular Derneği üyesi avukatların adli yıl açılışı nedeniyle yapmak istedikleri basın açıklamasına OHAL nedeniyle izin verilmedi. Avukatlar, kısa bir süre oturma eylemi yaptı, ardından da adli yılla ilgili görüşlerini kısaca dile getirdi. Avukatlar daha sonra dağıldı.
İzmir Adliyesi C- Blok girişinde yeni adli yıl açılışı ve tutuklu bulunan avukat meslektaşlarının bu durumunu protesto etmek için 30'a yakın ÇHD ve ÖHD üyesi avukat ellerinde 'Darbeleri OHAL'leri baskıları hepsi halka karşıdır' yazan pankart ile basın açıklaması yapmak için geldi. Çevrede geniş güvenlik tedbiri alan polis, OHAL kapsamında burada basın açıklamasınıın yapılmasanın yasak olduğunu belirterek, bulundukları yeri terk etmelerini istedi. Avukatlar yasaklara uymayacaklarını, basın açıklamasını yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine emniyet müdürü, telefonla durumu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'ya iletti. Bato'da bulunulan yerde açıklama yapmaları durumunda avukatlara gözaltı uygulanacağını, bunu kendilerine iletilmesini söyledi. Israrla açıklama yapmak isteyen avukatların bu tutumuna karşı temsilci olarak beş avukat savcı Okan Bato ile görüşmeye gitti. Burada da açıklama yapılmayacağını öğrenen avukatlar kısa bir süre bulndukları merdivende oturma eylemi yapıp, adli yıl açılışı ile ilgili görüşlerini tek tek dile getirdikten sonra olaysız olarak dağıldı.

FOTOĞRAF

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@