Avukatlardan, savunma aleyhine düzenlemelere tepki

SİVAS Baro Başkanı Hakan Bahadır, mevzuatlarda savunma aleyhine düzenlemeler yapıldığını belirterek, "Savunmayı çökertip, yargıyı ayakta tutmak olanaklı değildir" dedi. Sivas Baro Başkanlığı üyeleri, '5 Nisan Avukatlar...

Haberler 05.04.2016, 16:15
Avukatlardan, savunma aleyhine düzenlemelere tepki
SİVAS Baro Başkanı Hakan Bahadır, mevzuatlarda savunma aleyhine düzenlemeler yapıldığını belirterek, "Savunmayı çökertip, yargıyı ayakta tutmak olanaklı değildir" dedi. Sivas Baro Başkanlığı üyeleri, '5 Nisan Avukatlar Günü' nedeniyle kent meydanındaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Sivas Baro Başkanı Hakan Bahadır, Avukatlar Günü'nün 1958 yılından bu yana kutlandığını belirterek, "Avukatlar Günü yalnızca birlik ve beraberliğimizi temsil etmesi nedeniyle kutlanan bir gün değil, aynı zamanda meslek sorunlarının kamuoyuyla paylaşıldığı bir gündür" dedi.

'YENİ AVUKATLIK KANUNU ZORUNLUDUR'

Ardından mesleki sorunlarını dile getiren Bahadır, son yıllarda mevzuatlarda savunma aleyhine düzenlemeler yapıldığını belirterek, "Savunmayı çökertip yargıyı ayakta tutmak olanaklı değildir. Güçlü yargı ancak güçlü ve bağımsız savunma ile sağlanır. Savunmayı göz ardı edenler bir gün savunmaya ve avukata gereksinim duyacaklardır. Maalesef mesleğimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunlarımızın başında avukatlarımıza gerekli değerin verilmemesi gelmektedir. Ayrıca sosyal ve ekonomik haklarımızın diğer yargı mensuplarına göre düşük olması, vergi oranlarımızın yüksekliği başta olmak üzere ivedilikle çözülmesi gereken birçok sorun bulunmaktadır.

Ne yazık ki 1136 sayılı Avukatlık Kanunu günün ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Savunmaya güçlü hak ve yetkilerin verildiği yeni bir avukatlık kanununun çıkarılması zorunludur. Çıkarılacak bu yasada, silahların eşitliği prensibine saygı duyulmasını, savunma hakkının lüks olmaktan çıkarılmasını, savunduğumuz kişiler adına bilgi ve belgelere ulaşmamızın kolaylaştırılmasını istiyoruz" dedi. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@