Avukatlardan Cizre İçin Oturma Eylemi

ÇEŞİTLİ meslek örgütlerine üye avukatlar, Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek için Taksim Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürümek istedi.

Haberler 16.09.2015, 01:27
Avukatlardan Cizre İçin Oturma Eylemi
Murat DELİKLİTAŞ - Özgür EREN / İstanbul, (DHA) - ÇEŞİTLİ meslek örgütlerine üye avukatlar, Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek için Taksim Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine avukatlar yaklaşık 2 saatlik oturma eylemi yaptı.


Tünel Meydanı'nda saat 19.00 sıralarında bir araya gelen bir grup avukat, Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek amacıyla Galatasaray Meydanı'na yürümek istedi. Çevrede güvenlik önlemi alan polis yürüyüşe izin vermedi. Avukatlar, bunun üzerine oturma eylemi yaptı. Yaklaşık 2 saat süren oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı. Grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Züleyha Gülüm şunları söyledi


Türkiye halkları siyasi iktidarın 7 Haziran öncesinden başlayan ve gün be gün artan bir şekilde şiddetine ve baskısına maruz kalmaktadır. 5 Haziran günü HDP'nin Diyarbakır mitinginde patlayan bomba, 20 Temmuz günü Suruç'ta 33 canımızın katledilmesiyle gelişen süreç, halka karşı savaşın şiddetlenerek süreceğini bize göstermiştir.


Varto, Yüksekova, Silopi, Cizre ve son olarak Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerinde sürmekte olan abluka, halka karşı yürütülen savaş politikasının bir görüntüsüdür. Cizre'de 9 gün boyunca aralıksız süren ve sokağa çıkma yasağı şeklinde adlandırılan abluka hafiflediğinde görüldü ki, Cizre'de yaşanan hukuksuzluk, Cizre halkının yaşadığı baskı ve işkenceyi gizlemek içindir. Halkın mal ve can güvenliğinin korunması gerekçesiyle, kanunsuz, hukuksuz, Valilik talimatlarıyla sürdürülen 'olağanüstü hal'de halk doğrudan hedef alınmış, 21 insanımız katledilmiş, onlarcası yaralanmış, evler, işyerleri taranmıştır.


İstanbul başka olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesinde planlı bir şekilde silahlı saldırılar organize edilmiş, parti binaları, devrimci kurumlar, Kürtlere ait işyerleri hedef alınmıştır. Televizyonlardan, gazetelerden ve sosyal medyadan düşmanlaştırıcı bir politika ile kin ve nefret söylemleri yayılmakta, bu saldırılar kışkırtılmaktadır. Bütün bunlara karşılık halkımız büyük bir çoğunlukla bu kışkırtmalara kulak asmamıştır.


Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@