Avukat Balkız: En Kısa Zamanda Kamu Görevlileri De Yargılanmalı

SOMA (ANKA)- Soma maden kazası mağdur avukatlarından Zeynel Balkız, bu soruşturmanın bir ayağının hep eksik olduğunu belirterek, “En kısa zamanda kamu görevlilerinde yargılanmasını bekliyoruz. Aksi halde hem Enerji ve Tabii K

Avukat Balkız: En Kısa Zamanda Kamu Görevlileri De Yargılanmalı

SOMA (ANKA)- Soma maden kazası mağdur avukatlarından Zeynel Balkız, bu soruşturmanın bir ayağının hep eksik olduğunu belirterek, “En kısa zamanda kamu görevlilerinde yargılanmasını bekliyoruz. Aksi halde hem Enerji ve Tabii Kaynak Bakanı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının kendi bürokratlarını yargıdan kaçırdıkları ve adil yargılamaya müdahale ettikleri kanaati ortaya koymuş olurlar”  dedi.

Türkiye’nin yaşadığı en büyük maden faciası olan Soma davasının ilk duruşması bugün gerçekleştirildi. Soma'daki maden faciası davasının ilk duruşması, daha önce SEGBİS ile cezaevinden ifadeleri alınacağı açıklanan sanıkların "mahkeme salonuna getirilmesi" ara kararıyla ertelendi. Bir sonraki duruşma 15 Nisan'da olacak.

Maden kazasının mağdurlarının avukatlarından Zeynel Balkız ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko davaya ilişkin ANKA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Balkız,  ara kararda kendi talepleri doğrultusunda iki kararın çıktığını vurgulayarak, “Birincisi  8 tutuklu sanığın telekonferans ile ifade alınması işleminden vazgeçildi bunların bizzat mahkemeye getirilmesi kararı verildi. İkincisi olarak her Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kamu görevlilerinin soruşturma izniyle ilgili ne işlem yapıldığı hangi safhadadır? Bununla ilgili Soma Cumhuriyet Savcılığından bilgi alınmasına karar verildi. Böylelikle bizim mağdur ve  müşteki vekillerin talep etmiş oldukları hususlar yerine getirilmiş oldu. Bu bakımdan duruşmanın bugünkü faslından memnuniyet duydum. Çarşamba günü sabah sanıklar getirilerek kaldığı yerden dava devam edecek” dedi.

-“KAMU GÖREVLİLERİNDE YARGILANMASINI BEKLİYORUZ”-

Bu soruşturmanın bir ayağının hep eksik olduğunu belirten Balkız, “Eksik olan ayağı kamu ayağıdır. 301 işçinin ölümünden 162 kişin yaralanmasından sorumlu olanlar sadece buradaki 45 kişi değil. Aynı zamanda burada bilirkişi raporunda isimler geçen Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Güvenliği Müfettişleri, Türkiye Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kömür İşletmeleri İşletme Müdürü. Bunlar açıkça bilirkişi raporunda kusurlu olmalarına rağmen bunların yargılanmıyor olması çok büyük eksiklikti. Mahkemenin bu eksikliği tamamlamak istediğini bugün gördük. En kısa zamanda kamu görevlilerinde yargılanmasını bekliyoruz. Aksi halde hem Enerji ve Tabii Kaynak Bakanı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının kendi bürokratlarını yargıdan kaçırdıkları ve adil yargılamaya müdahale ettikleri kanaati ortaya koymuş olurlar. Bu yargılamanın adil olarak yapılamamasına her iki bakanlık istemiş oluyor. Biz bunu yargıya müdahale sayarız” diye konuştu.

-“BİZCE MAHKEMENİN ALMIŞ OLDUĞU KARAR İYİ BİR KARAR”-

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, mahkeme sürecinde yaşananları anlatarak, “Duruşmaya almak istemiyorlardı, daha sonra yapılan karşılıklı görüşme sonrasında 301 Soma’da görev şehidi olan arkadaşlarımızın ailelerini aldılar. Daha sonra biz konfederasyon genel başkanları, sendikacılar, hukukçu arkadaşlar duruşmaya girdik. Telekonferansla asıl sorumluları dinleyeceklerini söyleyince, duruşmadaki 301 madenci arkadaşımızın aileleri çok büyük bir tepki ortaya koydular. Duruşmada bulunan bütün hukukçu arkadaşlarımız gerçekten çok iyi savunmalar yaptılar. 5 dakika ara verildi duruşmaya. Ara karar alındı, ara karar sonrası 15 Nisan’da asıl sorumlularında duruşmaya getirilme kararı verildi. Bizce mahkemenin almış olduğu karar iyi bir karar. Burada gerçekten adaletli yargılanma olması gerekli” dedi.

-“BU KARAR ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE YAŞANACAK OLAYLARA DERS OLUR”-

301 işçi  ile beraber bugüne kadar iş cinayetlerinde on binlerce işçi arkadaşlarını kaybettiklerini dile getiren Beko, “Önümüzdeki dönemde bunların yaşanmaması için bu duruşmadan ders çıkarmak lazım. Bu duruşma sonrası mahkeme adaletli bir karar verirse önümüzdeki dönemde iş kazalarını da bize göre önlemiş oluruz. Somadaki arkadaşlarımızın anısına yapılan, bir takım yürüyüşler, mitingler sonrasında geldiğimiz noktada mahkemenin adaletli olması gerekir. Burada dileriz ki adaletli bir karar çıkar. Bu karar önümüzdeki süreçte yaşanacak olaylara ders olur. Birde arar karar önemli bir karardı. Oradaki madenci arkadaşlarımızın aileleri çok yüksek sesle asıl cinayetlere neden olan yöneticilerin oraya gelmelerini istediler. Mahkeme bu yöneticilerin gelmesine karar verdi. 15 Nisan’da da devam edecek” ifadelerini kullandı.

-SANIKLAR HAKKINDA İSTENEN CEZALAR-

Tutuklu 8 şüpheli Can Gürkan, Ramazan Doğru, Akın Çelik, İsmail Adalı, Ertan Ersoy, Mehmet Ali Günay Çelik, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık hakkında "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 25 yıla kadar, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan ise 162 kez 6 yıla kadar hapis istendi. Tutuksuz 37 şüphelinin ise "taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Bu sanıklardan 25’inin cezalarının, “bilinçli taksir” olduğu gerekçesiyle 3’te 1 oranında artırılması talep edildi.(ANKA)

(MLT/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.