Avcıların Vurduğu Vaşak Tedavide

BAYBURT'ta avcının tüfeğinden çıkan saçmalarla ağır yaralanan vaşak, Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Yaban Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde tedavi altına alındı.

Haberler 03.11.2015, 14:26
Avcıların Vurduğu Vaşak Tedavide
Bedir ALTUNOK/KARS, (DHA) - BAYBURT'ta avcının tüfeğinden çıkan saçmalarla ağır yaralanan vaşak, Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Yaban Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde tedavi altına alındı.

Bayburt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü geçen 20 Ekim günü, ağır yaralı olan bulunnan vaşağı Kars'a gönderdi. KAÜ Yaban Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Erdoğan Uzlu, vaşağa av tüfeği ile atış edildiğini, 9 saçmanın isabet ettini bildirdi. Saçmalardan birinin kafatasının arka bölümünden girerek vaşağın beynine hasar verdiğinini bilgisayar tomografisi ile tespit ettiklerini anlatan Doç.Dr. Uzlu, şimdilik ameliyatın ikinci seçenek olduğunu belirtti. Tespit edilen bulgular üzerine Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı ile birlikte vaşağın tedavisine başladıklarına işaret eden doç. Dr. Uzlu, alınan sonuçların ümit verici olduğunu söyledi. Yaralı vaşağın sağlığına kavuştuktan sonra doğaya bırakılacağını anınmsatan Doç.Dr. Uzlu, merkezin çalışmalarını anlatırken, şöyle dedi:

"Merkez aracılığı ile Kafkas Üniversitesi hizmet alan değil ülke ve bölge geneline yaban hayatının korunması noktasında hizmet veren tek kuruluş olarak öne çıkmaktadır. Önümüzdeki ay açılışı planlanan bu merkez ülkemizdeki en iyi örnek olacak. Kafkas ülkeriyle işbirliğini ön plana çıkardık. İlk olarak Tiflis İlia Devlet Üniversitesi, Ekoloji Enstitüsü ile akademik işbirliği çalışmalarına başlanmıştır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@