Avcılar Belediyesi'nde 200 temizlik işçisi daha çıkarıldı

  İSTANBUL, ()-  AVCILAR Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne taşeron hizmet veren firmada çalışan 43 temizlik işçisi 2 Mayıs’ta işten çıkarılmıştı.  Firma, bu işçilere destek...

Haberler 01.09.2016, 10:29
Avcılar Belediyesi'nde 200 temizlik işçisi daha çıkarıldı

 

İSTANBUL, ()-  AVCILAR Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne taşeron hizmet veren firmada çalışan 43 temizlik işçisi 2 Mayıs’ta işten çıkarılmıştı.  Firma, bu işçilere destek vermek ve ücretlerinin zamanında ödenmemesini protesto amacıyla, 3 gün önce iş bırakan 200 temizlik işçisinin daha iş akitlerine son verdi. İşçilerin büyük bölümünün kayıtlı olduğu Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası çıkarmaların, işçilerin sendikalı olmasından kaynaklandığını öne sürdü.

Belediye binasının önünde 120 gün önce çadır kuran işçilerin başlattığı eyleme zaman zaman çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşları da destek vermişti. Belediye, bu işçilerin haklarını yargı yoluyla aramalarından başka yol olmadığını, işten atılan 43 işçiden disiplin suçu işlediği öne sürülen 13'ü dışındaki 30 işçiyi ‘hakları saklı kalmak’ koşulu ile başka bir firmada işe yerleştirebileceğini bildirdi. Ancak, sendika ve işçiler bu öneriyi kabul etmedi. Taşeron Tomurcuk firmasında çalışan 200 işçi, çıkarılan arkadaşlarına destek olmak ve ücretlerin zamanında ödenmediğini öne sürerek 3 gün önce iş bıraktı. Firma, iş bırakan işçiler hakkında tutanak tuttu ve  ücretlerini ödediği 200 işçinin iş akdini feshetti. Belediye-İş Sendikası, bu gelişmeler üzerine Avcılar Belediyesi’nin emek düşmanı politika izlediğini, işçilerin en kısa sürede işlerine başlatılması gerektiğini,  sonuç alınıncaya kadar eyleme devam edileceğini açıkladı.
Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, belediyedeki tüm şirketlerde  asgari ücretin üzerinde bin 900 TL aylık ücret ödendiğini, temizlik firmasınında bu ücreti verdiği belirterek, şirkete işçilerin geri alınması  baskı yapamayacaklarını, bunu yaptıkları takdirde taşeron firmanın sözleşmeyi fesh edeceğini ve 10 milyon TL tutarında tazminat ödemek zorunda kalacaklarını söyledi. Avcılar Belediye Başkanı Benli, istihdama büyük önem verdiklerini göreve geldikleri dönemde 250 temizlik işçisi olduğu halde bu sayının 650’ye çıkarıldığını, Mayıs ayında çıkarılan işçileri başka firmada işe yerleştirmeyi önerdiklerini,  bunun kabul edilmediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Çalışan diğer işçiler, ücretlerinin zamanında ödenmediğini öne sürerek, arkadaşları alınıncaya kadar iş bırakma kararı almış. Bunun üzerine firma tutanak tutarak, işbaşı yapmayan 200 işçinin haklarını ödeyerek çıkışlarını vermiş. Belediyemizde çalışan sendikalı işçiler var. Emek ve sendikal örgütlenmeye destek veriyoruz. Çeşitli partilerin kıştkırtmaları sonucu ortaya çıkan bir durumla karşı karşıyayız.”

(FOTOĞRAF)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@