Av Tüfeğiyle Kazayla Öldüren Sanığa 5 Yıl Hapis

ADANA'da, av tüfeğinin kazayla ateş alması sonucu arkadaşı 18 yaşındaki Muhammet Başıböyük'ün ölümüne neden olan 38 yaşındaki Mehmet Kaya, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haberler 14.09.2015, 12:48
Av Tüfeğiyle Kazayla Öldüren Sanığa 5 Yıl Hapis
Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA) - ADANA'da, av tüfeğinin kazayla ateş alması sonucu arkadaşı 18 yaşındaki Muhammet Başıböyük'ün ölümüne neden olan 38 yaşındaki Mehmet Kaya, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, 1 Temmuz 2014'te merkez Seyhan İlçesi'nin Fevzipaşa Mahallesi'nde meydana geldi. Mehmet Kaya ile 4 arkadaşı bir dönercide yemek yedikten sonra Kaya'nın kiraladığı araca bindi. Bu sırada Kaya'nın arkadaşlarına göstermek istediği av tüfeği ididaya göre kaza ile ateş aldı. Tüfekten çıkan saçmalarla ağır yaralanan Muhammet Başıböyük, kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayın ardından gözaltına alınan Mehmet Kaya, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

'OLAY KAZAYLA OLDU'

Mehmet Kaya hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Kaya, olayın kazayla olduğunu ileri sürerek, "Arkadaşlarım da tüfeği alıp Seyhan Baraj Gölü civarında ateş etmemizi istedi. Eve gidip tüfeği alıp geldim. Otomobile bindiğimiz sırada Muhammet Başıböyük ile Ö.A., tüfeğe bakmak istediler. Ben de tüfeği kutusundan çıkarıp emniyetini kontrol ediyordum. Ö.A. tüfeğe bakmak için elini uzatınca geri çektim. Tüfek ateş aldı. Muhammet yaralanınca ambulans geç kalır diye kendi aracımızla özel bir tıp merkezine gittik. Olayın korkusuyla araçla kaçtım, daha sonra da polisi arayıp teslim oldum" diye savunma yaptı.

Ölen Muhammet Başıböyük'ün babası 58 yaşındaki Mulla Başıböyük ise, "Benim oğlum 18 yaşındadır, 37 yaşındaki adamla arkadaşlık etmesi mümkün değildir. Oğlumu kasıtlı olarak öldürdüklerini düşünüyorum" dedi.

DOSYA AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Mahkeme hakimi, dosya hakkında görevsizlik kararı vererek sanığın 'kasten öldürme' suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istemiyle Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına hükmetti. Bunun üzerine dosyanın gönderildiği 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Mehmet Kaya'nın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, Mehmet Kaya'ya taksirle ölüme neden olmak suçundan 5 yıl hapis cezası verdi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@