Ateistler Kadir Topbaş'tan ne istedi

Ateizm Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden krematoryum (yakma fırını) açılmasını isteyen imza kampanyası başlattı.

Haberler 21.11.2015, 15:58
Ateistler Kadir Topbaş'tan ne istedi

Ateizm Derneği, "Gömülmek zorunda değiliz" sloganıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden krematoryum (yakma fırını) açılmasını isteyen imza kampanyası başlattı. Kampanyada Belediye'ye "bir krematoryum kurulsun ve yakılarak defnedilmek isteyenlerin istekleri dikkate alınsın. Herkes gömülmek zorunda değil" ifadeleri kullanıldı. Talebi şu ana kadar 4 bin kişi imzalandı.

"Dünyada pek çok ülkede insanlar vasiyetleri üzerine, öldükten sonra yakılıyor. Türkiye’de de cenazesinin gömülmesini değil, yakılmasını isteyen birçok insan var. Ancak krematoryum (yakma fırını) tesisi olmadığı için bu istek karşılanamıyor" denilen açıklamada "öldükten sonra yakılan kişilerin oranı Japonya’da %99,85, Hindistan’da %85, İsviçre ve Danimarka’da %76, İngiltere’de %72, İsveç’te %70, Hollanda’da %50, ABD’de %40’tır. Türkiye'de ise herkesin cenazeleri, kendi istediği şekilde değil, belediyenin uygun gördüğü şekilde gömülerek defnediliyor. Hâlbuki 1930’da yayınlanmış olan Hıfzısıhha Kanunu talep edildiği ve onay alındığı takdirde belediyelere yakma fırını kurma yetkisi vermiş. Kanunen belediyelerin krematoryum kurması ya da kurdurması konusunda hiçbir engel yok. Belediyeler ise bugüne kadar 'talep olmadığı' gerekçesiyle adım atmış değiller. Görünen o ki ancak bizler talep ettiğimiz takdirde belediyeler krematoryum açabilir ya da özel firmalara yaptırabilir. Görselde de gördüğünüz üzere çok pahalı ya da işletmesi zor bir sistem değil." ifadeleri kullanıldı.

Kampanyada imza verenlerin talebinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne iletileceği açıklandı. Çağrıda bir de krematoryum fotoğrafı paylaşıldı:

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@