Atatürk'ün Sinop'a Gelişinin 87'inci Yıl Dönümü Kutlandı

ATATÜRK'ün Sinop'a gelişinin 87’inci yıldönümü düzenlenen törene kutlandı. Törene Sinop Limanı’na demirleyen TCG İskendurun (A-16000) Gemisi’ndeki Deniz Harp Okulu 2'nci sınıf öğrencileri de katıldı.

Haberler 16.09.2015, 01:18
Atatürk'ün Sinop'a Gelişinin 87'inci Yıl Dönümü Kutlandı
İbrahim ASLAN / SİNOP, (DHA) - ATATÜRK'ün Sinop'a gelişinin 87’inci yıldönümü düzenlenen törene kutlandı. Törene Sinop Limanı’na demirleyen TCG İskendurun (A-16000) Gemisi’ndeki Deniz Harp Okulu 2'nci sınıf öğrencileri de katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Sinop'a gelişinin 87’inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen tören İskele Meydanı'nda başladı. Buradaki törene Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Deniz Harp Okulu Eğitim Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ayhan Gedik, Belediye Başkanı CHP’li Baki Ergül, mülki ve askeri erkan katıldı. Atatürk'ün Sinop'a ayak bastığı ilk yer olan İskele Meydanı'ndaki törende Atatürk'ün kente gelişini simgeleyen tekne karşıladı. Tekneden inen iki öğrenci 87 yıl önce Atatürk'ün kente gelişinde çekilen fotoğrafı ve Türk bayrağını Vali Yasemin Özata Çetinkaya’ya verdi. Vali Çetinkaya, Türk bayrağını öperek teslim aldı. Törene Sinop Limanına demirleyen TCG İskendurun (A-16000) Gemisi ve gemideki Deniz Harp Okulu 2'nci sınıf öğrencileri de katıldı.

Törene katılanlar daha sonra Atatürk'ün 15 Eylül 1928 tarihinde kentte yürüdüğü caddeden kortej halinde Sinop Valiliği önüne gitti. Burada Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Daha sonra Adliye Sarayı'ndaki Atatürk Müze ve Kütüphanesi'ni ziyaret edildi. Ardından Vali Yasemin Özata Çetinkaya ulu önderin Sinop'a geldiğinde istirahat ettiği bugünkü Adliye Sarayı binasında bulunan şeref defterini imzaladı. Vali Çetinkaya şeref defterine şunları yazdı:

"Sayın Mustafa Kemal Atatürk, 87 yıl önce bugün Sinop'a gelişinin ve harf İnkılabının şehrimizde başlatılışının gurur ve mutluluğunu bugünün Sinopluları olarak ruhen yaşıyoruz. 15 Eylül 1928 günü ilimize vermiş olduğunuz bu değerli hediyenin teşekkürünü bizlerde o günden beri eğitim öğretimine verdiğimiz önemle ve bu ülkenin en büyük serveti olan eğitimli insan gücüne yaptığımız büyük katkı ile ödemeye çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu konudaki duyarlılığımız hiç kaybetmeden devam ettireceğimize söz veriyoruz. Ruhun şad olsun."

Etkinlik kapsamında Atatürk'ün harf devrimini başlattığı ve vatandaşlara ilk dersi verdiği Mehmet Akif Ersoy İlkokulu bahçesinde anma programı düzenlendi. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@