Atatürk'ü Görenler Anılarını Anlattı

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin tarihinde önemli bir yeri olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de izlediği 1937 Ege Manevralarının 78'inci yılında Aydın'ın Söke İlçesi'nde 'Ege Manevralarının Son Tanıklarının Buluşması' etkinliği düzenlendi.

Haberler 28.10.2015, 22:48
Atatürk'ü Görenler Anılarını Anlattı
Necati MALDAR/SÖKE (Aydın), (DHA) - TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin tarihinde önemli bir yeri olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de izlediği 1937 Ege Manevralarının 78'inci yılında Aydın'ın Söke İlçesi'nde 'Ege Manevralarının Son Tanıklarının Buluşması' etkinliği düzenlendi.

Söke Belediyesi'nin düzenlediği Ege Manevralarının Son Tanıkları Buluşması, Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonu'nda yapıldı. 1937 yılında Söke'de yapılan Ege Manevralarını izlemek için ilçeye gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü görenlerin anılarını paylaştığı etkinliğe, Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Erol Akman, CHP'li Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım Özgür, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Saim Korkut, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Gözünü Anadolu topraklarına diken İtalya'ya gözdağı vermek, Türk ordusunun güçlü olduğunu göstermek için Ekim 1937 tarihinde gerçekleştirilen Ege Manevraları, Germencik- Söke Ovası'nda binlerce askerin günlerce süren tatbikatına sahne oldu. Ege Manevralarını izlemek için trenle 10 Ekim akşamı Söke'ye gelen Mustafa Kemal Atatürk, 11 Ekim 1937 tarihinde Akçakonak yakınlarında tatbikatı izleyip, bilgi aldıktan sonra Kuşadası üzerinden Çamlık'a, daha sonra da Ankara'ya dönmüştü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ikinci kez geldiği Söke'de gören Esat Cemay (96), Fahrettin Sarızeybek (89), Fatma Aslan (86), Zühtü Karakaş(94), İsmail Uluçınar (94) ve İbrahim Akkaya (83) anılarını anlattı.

Yaşlı çınarların Atatürk'ü yakından görüp sohbet etmelerini anlatmaları salondaki konukları heyecanlandırdı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu; araştırmacı Cevdet Üzüm ve anılarını paylaşan 6 kişiye plaket verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@