Atatürk'ün Yalova’ya gelişi törenlerle kutlandı

ULU Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Yalova'ya gelişinin 87’nci yıldönümü kentte çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Haberler 19.08.2016, 22:37
Atatürk'ün Yalova’ya gelişi törenlerle kutlandı
Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, () - ULU Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Yalova'ya gelişinin 87’nci yıldönümü kentte çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Atatürk’ün, 19 Temmuz 1929’da Yalova’ya ilk gelişi etkinlikleri, Edirne Belediye Bandosu ekiplerinin Gazipaşa Caddesi üzerinde geçişi ile başladı. Bandoya CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, CHP İl Başkanı Özcan Özel ve çok sayıda vatandaş eşlik etti. Yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Burada Atatürk Anıtı önünde İstiklal Marşı okundu.

Grup ardından, Yürüyen Köşk’te gerçekleşen kokteyle katıldı. Köşkteki programda Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Aslan da yer aldı. Yürüyen Köşk fotoğraf sergisinin açıldığı programda Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Milletvekili Muharrem İnce, Atatürk ile ilgili birer konuşma yaptı. 

19 Ağustos’un Yalova tarihi için çok önemli tarihlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, “1929 yılının 19 Ağustos’unda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk defa Yalova’ya geliyor. Bir anlamda kenti kuruyor ve onun koruyucusu oluyor. Özel bir emirle İstanbul’a, deniz aşırı bir kente bağlanıyor. İlk kez 19 Ağustos 1929’da Yalova’ya gelen Atatürk, 1 Şubat 1938’de Yalova’dan ayrılıyor. 17 kez günübirlik geliyor. 27 kez gelişinde ise 313 gün 270 gece Yalova’da gününü geçiriyor. Ankara ve İstanbul’dan sonra en fazla zamanını Yalova’da geçiriyor. Herkes biliyor ki burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti” dedi.

Milletvekili Muharrem İnce ise Atatürk’ün yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, “Bugün üzerinize bastığınız bu topraklarda, bu cumhuriyetin temelleri atıldı. Bu destan, burada yazıldı. Her yerden hain çıkabilir ama, her yerden Atatürk düşmanı çıkabilir ama, Yalova’dan çıkmamalıdır. Burada Türk Dil Kurumu kuruldu, Türk Tarih Kurumu burada kuruldu. Koyunculuk ve tarımla ilgili çalışmalar burada yapıldı. Yalova’yı sağlıklı yaşamın başkenti yapmak için uğraştı. Modern cumhuriyetin tüm planlaması burada yapıldı. Kendi elleriyle imar planı çizdi. Hepimiz buraya sahip çıkalım, bunun önemini bilelim. Kadınlar bugün eşit haklara sahipseniz; Yalova’daki o paşanın çalışmaları sayesinde buradasınız. Babanızdan erkek kardeşinizle aynı mirası alıyorsanız, Atatürk’ün sayesinde alıyorsunuz. Eğe bu ülkede kadınlar vali oluyorsa, eşit haklara sahipse Atatürk sayesinde, cumhuriyetin sayesinde” diye konuştu.

Ardından anma programı zeybek gösterisiyle devam etti. Öte yandan Yürüyen Köşk’ün bahçesine Atatürk’ün balmumu heykeli konularak sergilendi.FOTOĞRAFLI
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@