Atatürk Mesaj Gönderir Ve ‘İlgilen' Der...: Efsane Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak Anıldı

Kurtuluş Savaşı’nın yanı sıra 1930’lu yıllarda Bulgar Türklerinin katliamdan kurtarılması konusunda bir operasyona imzasını atan Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak anıldı.

Atatürk Mesaj Gönderir Ve ‘İlgilen' Der...: Efsane Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak Anıldı

-Kurtuluş Savaşı’nın yanı sıra Bulgaristan Türkleri’nin katliamdan kurtarılması konusunda kahramanlıkları bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin Dördüncü Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak anıldı.

-Işıklar Askerî Hava Lisesi öğrencilerinden Seyit Alp Herdem ve Tahsin Elmas, 14-22 Haziran 2015 tarihleri arasında New York’taki Oswego Üniversitesi’nde düzenlenen “GENIUS Olimpiyat Dünya Proje Yarışması”nda, Hava Öğretmen Binbaşı Mustafa Şevik’in danışmanlığında hazırladıkları kimya projesiyle Türkiye’yi temsil etti. Öğrenciler, 69 ülkeden katılan 1197 proje arasında dünya birincisi olarak altın madalya kazandı.

ANKARA (ANKA) – Kurtuluş Savaşı’nın yanı sıra 1930’lu yıllarda Bulgar Türklerinin katliamdan kurtarılması konusunda bir operasyona imzasını atan Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü Genelkurmay Başkanı Salih Omurtak anıldı.

TSK’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen çeşitli faaliyetlere ilişkin açıklama yapıldı.

4’üncü Genelkurmay Başkanı Merhum Orgeneral Salih Omurtak'ı anma töreni, 23 Haziran 2015 tarihinde Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında icra edildi. Anmaya üst düzey komutanlar katıldı.

-ATATÜRK TELEFON AÇAR VE ‘İLGİLEN...’ DER-

Kültür Bakanlığı yayınları arasından çıkan Ahmet Şerif Şerefli’nin Bulgaristan’daki Türkler (1879-1979) adlı kitabının 26-27’nci sayfalarında Salih Omurtak’ın Türkleri Hitler yanlısı iktidarın katliamından korumak için düzenlediği ilginç operasyon şöyle anlatılılıyor:

“... 19 Mayıs 1934 yılında bir darbe yapan Bulgar Ordusu, kurdurduğu geçici hükümet sayesinde Hitler Almanyası'nın safında yerini almış, Bulgaristan Türkleri arasında yaygınlaşan ‘Turan Gençlik ve Spor Cemiyetleri Birliği'ne karşı polis takibatına geçip işkence ile öldürmeler çoğalmıştı. Ayrıca Bulgar köylerinden teşkil ettikleri çetelerle toplu katliama başlamak üzereyken, Türk istihbaratı haberi Atatürk'e iletir.

Atatürk de, o sıralarda Trakya'da askerî tatbikat yapmakta olan 3. Ordu Komutanı Salih Omurtak Paşa'yı arayıp ‘ilgilen’ talimatını verir. Yağmurlu bir gecede akşamdan Bulgar sınırını sapa bir yerden geçen askerimizin öncü birlikleri, sabah ortalık aydınlandığında Filibe yakınındaki Hacıilyas (Pırvomay) kasabasına varmışlardır. Önce kendi askerleri sanan Bulgarlar, hava iyice aydınlanınca, Filibe'ye doğru ilerleyen birliklerin Türk askeri olduğunu fark etmişler ve olay Bulgar kralına iletilmiş.

Telefona sarılan Kral III. Boris, Atatürk'le yaptığı görüşmede, ‘Ekselansları acaba Bulgaristan'a harp mi ilân ettiniz?’ diye sorar telâşla. Atatürk, ‘Neden böyle bir şey yapalım ki!’ deyince, Kral Boris: 'Askerleriniz Filibe önlerinde ve Sofya yönünde ilerliyorlar!’ diye cevap vermiş. Atatürk ‘Yolu şaşırmışlardır, Kral Hazretleri, şimdi olayı tetkik eder, Haşmetmeaplarına malûmat arz ederim’ diyerek teselli etmiş ve Salih Omurtak Paşa'ya: ‘Maksat hâsıl olmuştur, geri dönün’, talimatı gönderilmiştir. Bu gözdağı üzerine, Kral hemen duruma el koymuş ve kitle halinde yapılması plânlanan Türk katliamı da durdurulmuştur.

O zamanki Turancı liderlerden, cemiyetin Genel Başkanı Varnalı Ömer Kâşif Bey'den, Bulgaristan'da bu olay için Bulgar köylerinden ırkçı ‘Rodna Zaştita’ (Vatan Savunması) çetelerinin hazırlandığını ve her Türk köyünün katliamı için büyük hendekler kazıldığını dinlemiştim. Salih Omurtak Paşa olayını da bizzat bu orduda albay olarak görev yapan ve öncü birliklerde yer alan, yazar Emine Işınsu’nun babası merhum Tümgeneral Aziz Zorlutuna (eşi merhume şaire Halide Nusret Zorlutuna idi) Paşa'dan dinlemiştim...”

-TSK’DA ANMALAR-

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 18 Mart 2015 tarihinde başlatılan, “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği kapsamında  24 Haziran günü Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında, Birinci Dünya Savaşı şehitlerinden İsmailoğlu Piyade Er Halil; şehit yakınları, davetliler, müze ziyaretçileri ve öğrencilerin katılımıyla yapılan törenle anıldı. 1 Temmuz saat 14.00’te Kore Savaşı şehitlerinden Piyade Er Süleyman Birkeser’in, Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında anılacağı bildirildi.

-JANDARMA MİDE KANAMASI GEÇİREN TUNCELİLİYİ HELİKOPTERLE TAŞIDI-

19 Haziran’da beyin kanaması geçiren bir vatandaş ile 22 Haziran’da mide kanaması geçiren bir diğer vatandaş, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığına ait bir helikopterle Tunceli Devlet Hastanesi’nden, Elazığ iline götürüldü.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı birlikleri tarafından 21 Haziran günü şehit aileleri, gaziler ve gazi ailelerinin katılımlarıyla iftar verildi ve ve “Babalar Günü” kutlandı. Ayrıca, Sivas’taki 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında düzenlenen iftar yemeğine Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. İstanbul’daki 3'üncü Kolordu MEBS Alay Komutanlığı tarafından 21 Haziran günü, TSK Çamlıca Özel Bakım Merkezi ziyaret edilerek huzurevi sakinlerinin ''Babalar Günü'' kutlandı. Ege Ordusu ve İzmir Garnizon Komutanlığı tarafından 21 Haziran 2015 tarihinde, Narlıdere Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ziyaret edilerek huzurevi sakinlerinin "Babalar Günü" kutlandı, daha sonra Bölge Bando Komutanlığı tarafından huzurevi sakinlerine bando konseri verildi.

Bu arada Dikili Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği eski başkanı Ruhi Doğramacı tarafından hazırlanan ve bir grup engelli ile engelli yakını tarafından sahnelenen "Memleketim" isimli tiyatro gösterisi, 23 Haziran 2015 tarihinde İzmir’deki 57'nci Topçu Tugay Komutanlığında sahnelendi.

-BÜYÜK TÜRK DENİZCİSİ TURGUR REİS ANILDI- 

Büyük Türk denizcisi Turgut Reis, şehadetinin 450’nci Yıl Dönümü’nde, 22-23 Haziran 2015 tarihlerinde çeşitli etkinliklerle anıldı. Etkinlikler kapsamında; Bodrum Kaymakamlığı koordinatörlüğünde Turgutreis Bodrum’da gerçekleştirilen törenlere TSK birlikleri de katıldı. Turgutreis firkateyni tarafından Turgutreis Bodrum’a liman ziyareti gerçekleştirildi, gemi halkın ziyaretine açıldı, şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri gemide ağırlandı.

-ASKERİ ÖĞRENCİLER DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Daha önce çeşitli uluslararası ve yerel bilim yarışmalarında derece alan Işıklar Askerî Hava Lisesi öğrencilerinden Seyit Alp Herdem ve Tahsin Elmas, 14-22 Haziran 2015 tarihleri arasında New York’taki Oswego Üniversitesi’nde düzenlenen “GENIUS Olimpiyat Dünya Proje Yarışması”nda, Hava Öğretmen Binbaşı Mustafa Şevik’in danışmanlığında hazırladıkları kimya projesiyle Türkiye’yi temsil etti. Öğrenciler, 69 ülkeden katılan 1197 proje arasında dünya birincisi olarak altın madalya kazandı. Öğrenciler, “Millî İmkânlarla Sentezlenen ve Karakterize Edilen (FTIR, AAS, XRD, B2O3 Analizleri), Nano Partiküler Sodyum Pentaborat Kullanılarak Üretilen Materyallerin Radyasyon Önleyici Performanslarının Araştırılması” ile TÜBİTAK Türkiye Birinciliği ve Yılın Genç Araştırmacısı derecelerini de elde etmişlerdi.

-JANDARMA’DAN ÇİFTÇİLERE GÜVENLİ TRAKTÖR KULLANMA EĞİTİMİ-

Aksaray İl Jandarma Komutanlığınca; 16 Haziran tarihinde İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte köy ve kasabalardaki çiftçilere “Güvenli Traktör Kullanımı” eğitimi verildi. Eğitimde; trafik kuralları, güvenli sürüş teknikleri, traktörlerin sebep olduğu kazalar ve bu kazaların nasıl önleneceği, doğru traktör kullanımı ve tarım işçilerinin nasıl güvenli taşınacağı konusunda bilgi sunuldu.

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı ise Ramazan ayı için hazırlanan afişleri, 8-15 Haziran 2015 tarihleri arasında Kabil’de sergilenmek üzere 30 farklı noktaya astı. “Muhtelif Yardım Malzemesi ile Özel Günlerde Malzeme Dağıtımı” projesi çerçevesinde, 22 Haziran 2015 tarihinde Kabil’de bulunan Ahmet Can, Gülağa ve Aziz Nengialay Mülteci Kamplarında yaşayan ailelere 500 koli gıda yardımı yapıldı.

Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığının Sivil Asker İş Birliği projelerinden “Ramazan Ayı Etkinlikleri Projesi” kapsamında Prizren ve Yakova yerleşim merkezlerinde 19 ve 24 Haziran 2015 tarihilerinde iftar yemekleri düzenlendi. İftar yemeklerine, Türk, Arnavut, Boşnak ve Roman toplumları büyük bir ilgi gösterdi.

İftar yemeklerinin Ramazan ayı süresince her Cuma Prizren’de ve her Çarşamba sırasıyla Gilan, Shitime ve Mitroviça yerleşim merkezlerinde yapılması planlandı. (ANKA)

(HM/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.